Botka László (1927 – 2008) színművész életpályáját idézi fel a Szent György Napok keretében nyílt kiállítás
Fotó: Oláh Eszter
Életmű-kiállítással emlékeznek meg Botka Lászlóról, a sepsiszentgyörgyi színház egykori színészéről a város központi unitárius templomában, a tárlatot a Szent György Napok keretében nyitották meg. A keddi rendezvényen anekdotákkal és rövid élménybeszámolókkal emlékeztek meg a neves színészről.
2022. április 27., 13:452022. április 27., 13:45
A szatmárnémeti származású Botka László 1927-ben született és már tizenhat évesen eldöntötte, hogy a gépészmérnöki pálya helyett a színház világát választja. Mielőtt Sepsiszentgyörgyre került volna, – ahol 57 éven át szolgálta a helyi közönséget – a nagyenyedi társulathoz szegődött, később Aradon, Temesváron, Perozsényben és Nagybányán is játszott.
A humor világában otthonosan mozgó színész 1951-ben került a sepsiszentgyörgyi társulathoz, nevéhez több mint 150 alakítás kapcsolható. A folytonos megújulásra és átalakulásra képes színész 1998-ban Szentgyörgyi István, 1999-ben A Kultúra Szabadságáért díjakat kapta meg, majd a város díszpolgárává avatva, Pro Urbe díjjal is kitüntették, halála előtt három évvel pedig a Magyar Játékszíni Társaság Hűség-díjában is részesítették.
Szebeni Zsuzsa az emlékezés rögzítésének fontosságára hívta fel a figyelmet
Fotó: Oláh Eszter
A kiállítást a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének (SZMÚE) égisze alatt Huszár Szilamér, a szervezet fotó szakosztályának koordinátora állította össze. A megnyitón Galbács Pál nyugalmazott televíziós szerkesztő, az SZMÚE tiszteletbeli elnöke felhívta a figyelmet, hogy Botka László egyetlen filmben szerepelt, a Demián József rendezte Szivárványgömbök című alkotásban, melyben a színművész görög trombitást alakított.
Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője a rendezvényen megosztotta a résztvevőkkel, abban az örömben volt része, hogy Botka Lászlót rengetegszer láthatta a színpadon, az élményt a kritikákon keresztül rögzíteni is próbálta, de mint mondta, a színházi előadás efemer jellege miatt nem adható vissza egészében az élőben átélt tapasztalat. Kitért arra is, mekkora kincsnek tartja, hogy a színészről készült képeket összegyűjtötték és megőrizték az utókor számára, hogy ezáltal váljon átörökíthetővé egy ennyire illékony műfajban alkotó, kivételes színész munkássága.
A színész 1951-ben került a sepsiszentgyörgyi társulathoz
Fotó: Oláh Eszter
„A színháztörténet folyamatából ezek a nem archívált elemek óiási veszteségek, de itt most épp ennek az ellenkezőjével találkozunk. Azt javaslom tehát mindenkinek, akinek vannak emlékei, hogy adják ki ezeket az „oral historyket”, hogy emlékezzünk az idősebb generációkról, hiszen ezek felbecsülhetetlen értékek nem csak a színháztörténet számára, hanem a helyi közösség és kulturális örökség szempontjából is” – osztotta meg Szebeni Zsuzsa.
A kiállításon megtekinthető fotókollázsok a színész életpályájának fontosabb szakaszait rögzítik kronologikus sorrendben. A tárlat május 19-ig, hétfőn és kedden 9 és 18, szerdától péntekig 9 és 13, szombaton 9:30 és 19:00 óra, illetve vasárnap 9:30 és 17:00 óra között látogatható az Unitárius templom nagytermében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!