Megkoszorúzzák a Himnusz költőjének tavaly felavatott nagykárolyi szobrát, Győrfi Lajos szobrászművész alkotását
Fotó: Nagykárolyi Református Egyházmegye
Erdélyben és a Partium számos településén ünneplik intézmények, egyesületek a következő napokban a magyar kultúra napját: van, ahol már a hétvégén, a legtöbb helyen a Himnusz születésnapján, január 22-én.
2024. január 19., 18:382024. január 19., 18:38
Kötetbemutatókkal, zenei rendezvényekkel, színházi előadásokkal, díjátadókkal tisztelegnek számos erdélyi és partiumi helyszínen a jeles ünnep előtt. A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát.
Kolozsváron számos rendezvénnyel tisztelegnek a magyar kultúra előtt. A Helikon irodalmi lap szerkesztősége, az Erdélyi Múzeum-Egyesület és a Napsugár gyermeklap közös eseményt tart: január 22-én délután 16 órától a Bálint Tibor 90 – Textusok, kontextusok című, a 2022 decemberében szervezett Bálint Tibor Emlékkonferencián elhangzott előadások szerkesztett változatát tartalmazó kötetet és a Napsugár-könyvek sorozatban megjelent Bálint Tibor: Robot Robot kalandjai című könyvet mutatják be a Vallásszabadság Házában.
Fotó: Erdélyi Magyar Írók Ligája
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája is kötetbemutatóval ünnepel: L. Simon László A megőrzés kultúrája című esszékötetét ismertetik a Bulgakov Kávéházban a szerző jelenlétében. A kötet a Közép- és Kelet-európai Történelem kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban.
Az egyszerre modern és konzervatív L. Simon László idejekorán fölismerte ennek a nemzeti hagyományainkban gyökerező tudásnak a fundamentális jelentőségét. S dacosan vállalja az ezzel a fölismeréssel mindenkor együtt járó írói felelősséget is” – írja Soltész Márton a kötetről. Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa a Nemzeti Tehetség Központtal és a Szent Mihály Plébániával közösen a Talentum Hungaricum című koncerttel köszönti a jeles napot a kincses városban. A Talentum Hungaricum Program két ösztöndíjasa, Szanyi Bettina énekes és Deák Juli fuvolaművész műsorában a magyar népzene különböző műfajai elegyednek a klasszikus és az improvizatív zenével, ezen keresztül létrehozva egy lenyűgözően egyedi hangzásvilágot. A koncertet január 21-én 19 órakor tartják a Szent Mihály-templomban. A Szent Mihály-plébánia katolikus nőszövetsége is ünnepel: hétfőn délután 5 órától várják a közönséget egy hangulatos beszélgetésre, amelynek meghívottja Cseh Katalin költő és Albert Csilla színművész.
A Romániai Magyar Dalosszövetség is tiszteleg a magyar kultúra előtt: az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesülettel és az Ótordai Református Egyházközséggel közösen tart kórushangversenyt az ótordai református templomban szombaton.
Fellép az Ótordai Református Énekkar, a Tordai Magyar Dalkör, a Magyarfenesi Vegyeskar, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium Cantus Princeps Vegyeskara, a Szentmihályi Vegyes Dalkör, valamint a kolozsvári Guttmann Mihály Pedagóguskórus.
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
Sepsiszentgyörgy is több kultúra napi eseménynek ad teret: Kovászna Megye Tanácsa, a Székely Nemzeti Múzeum, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Kovászna Megyei Művelődési Központ hétfőn 18 órától ünnepi műsort szervez a múzeum Bartók Béla termében. Ez alkalomból adják át a Háromszék kultúrájáért díjat, melyet idén tizenötödik alkalommal vehetnek át olyan személyiségek, akik több évtizeden keresztül meghatározták a térség kulturális életét. A díjátadót követően megnyílik a Bánffy Miklós és Kós Károly világa című vándorkiállítás, amelynek katalógusát is bemutatják. Az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával megvalósított és
A kultúra napi sepsiszentgyörgyi események sorát az Erdélyi Művészeti Központ a képzőművészeti oktatásról szóló eseménnyel gazdagítja. Hétfőn 17 órától kerül sor a romániai magyar középiskolások körében meghirdetett KOMA - KOrtárs MAgyar Képzőművészeti Pályázatra nevezett legjobb alkotásokat bemutató tárlat megnyitójára, valamint a díjak átadására.
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Az elő- és utóprogramokkal együtt az idén két héten keresztül zajlik az az ünnepségsorozat, melyet Berettyóújfalu, Debrecen és Margitta önkormányzataival, civil szervezetekkel és magyar tagozatos iskolákkal közösen rendez a Bihar megyei RMDSZ. Az idén már több mint tizenkilenc nyilvános és ingyenes program várja az érdeklődőket január 18–26. közt különböző helyszíneken. Számos eseményt szerveztek már ezen a héten, a már megszokott január 22-i, a nagyváradi Szigligeti Színházban megtartott gálán pedig ismét átadnak egy életműdíjat, három A Magyar Kultúráért-díjat és szintén három emlékplakettet. A díszvendég Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, aki a Hajdú-Bihar vármegyei Bárándon született, és Berettyóújfaluban járt iskolába.
Margittán január 20-án, szombaton 16 órától Jeszenszky Géza volt külügyminiszter, történész, egyetemi tanár és diplomata Kísérlet a Trianoni trauma orvoslására – Magyarország szomszédsági politikája a rendszerváltás éveiben című könyvének bemutatójára kerül sor
a gimnáziumban. 23-án, kedden 17 órától a nagyváradi Motolla Énekegyüttes műsora hallgatható meg a művelődési házban. Január 21-én, vasárnap 17.30 órától Íme hitünk szent titka címmel Török Judit, László Váradi Gyula dokumentumfilm-bemutatóját tartják a nagyváradi Léda-házban, 26-án, pénteken 18 órától Tabéry Géza Álomhajó című művének felolvasószínházi előadása lesz a színészmúzeumban.
A magyar kultúra napját az egyik legnagyobb költőnkhöz fűződő előadással ünnepli a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: január 22-én 19 órától az Osonó Színházműhely vendégszereplésében látható a Nem vagyok, csak mások látnak című előadás. Az 55 perces monodráma József Attila-szövegekből építkezve keresi az életmű időszerűségét, a költő megidézhetőségét, az előadást követő beszélgetés pedig lehetőséget ad arra, hogy a találkozás párbeszéddé alakuljon.
Nagykárolyban is ünnepelnek: táncelőadás, könyvkiállítás, Petőfi dalok a XXI. században, és
A Nagykárolyi RMDSZ szervezésében január 21-én és 22-én zajlanak a magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvények — az eseménysor a vasárnapi, január 21-i táncelőadással kezdődik a Nagykárolyi Városi Színházban, ahol a Nagyvárosi vándorok című táncelőadást mutatja be a budapesti Magyar Állami Népi Együttes. Tavaly tavasszal avatták fel Kölcsey Ferenc szobrát Nagykárolyban, ahol a költőóriás Szatmár vármegye főjegyzői tisztségét töltötte be 1829 és 1833 között. Nagykároly annak a nagyjából 50 kilométer sugarú körnek a központja, ahol Kölcsey élete nagy részét töltötte. A Nagykárolyban tavaly áprilisban felavatott alkotás a Kézenfogva Testvéreinkkel Sárrétudvari Alapítvány kezdeményezésére a magyar kormány és a magyar–román határszakasz településeit összefogó Európa-kapu társulás, a nagykárolyi önkormányzat és a Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület támogatásával készült. A 165 centiméteres ülő szobrot a Püspökladányban alkotó Győrfi Lajos szobrászművész készítette.
Erdélybe érkezik a 140 éve született Kós Károly, valamint a 150 éve született gróf Bánffy Miklós életpályáját bemutató, decemberben Budapesten megnyílt tárlat.
Nagyszabású koncerttel és díjátadóval ünneplik idén a magyar kultúra napját Máramarosszigeten – közölte az RMDSZ megyei szervezete.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!