Újvári Dorottya, Jakab Albert Zsolt és Kádár Magor a kerekasztal-beszélgetésen
Fotó: Gebe Zoltán
A Házsongárdi temetővel kapcsolatos történeteit és gondolatait osztotta meg a közönséggel Kádár Magor, Újvári Dorottya és Jakab Albert Zsolt a kolozsvári Vallásszabadság Házában tartott kerekasztal-beszélgetésen.
2019. május 24., 11:342019. május 24., 11:34
2019. május 26., 12:332019. május 26., 12:33
A Házsongárd-légió – Kolozsvár-dialógusok 2.0 program keretében tartottak csütörtökön délután kerekasztal-beszélgetést Kádár Magor vezetésével a Vallásszabadság Házában a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) szervezésében. Az identitás szakrális és hétköznapi terei című kincses városi tanácskozás másik két résztvevője Jakab Albert Zsolt antropológus, illetve Újvári Dorottya, a Korzó Egyesület képviselője volt.
Tökéletes példa erre Újvári Dorottya egyik első meghatározó gyermekkori emléke a Házsongárdi temetőről, amikor valaki Kendeffy Ádám nyughelyéről beszélt neki. A gróf nem akarta, hogy felírják a nevét a síremlékére, mert úgy gondolta, hogy elég sokat tett életében azért, hogy az utókor enélkül is emlékezzen rá. Eközben pont e történet miatt vált népszerűvé: így átad valamit a személyiségéből annak, aki meglátogatja a helyet.
A beszélgetés során az is elhangzott, hogy
A Házsongárd olyan hely, amely összekötheti az erdélyi magyarokat. Jakab Albert Zsolt egy amerikai antropológustól hallott gondolatot osztott meg a résztvevőkkel, miszerint az élők és a holtak ugyanannak a társadalomnak a tagjai. Kolozsváron volt egy olyan szokás, hogy a híres színészek sírjaiba később más, velük nem rokoni kapcsolatban lévő szakmabeli utódai temetkeztek.
Szerinte a Házsongárdiban nemcsak a számunkra fontos személyekről, hanem a múltunkról is megemlékezünk. Korábban november 1-én a sírkertbe kilátogatók nemcsak saját elhunyt felmenőiket keresték fel, hanem például a diákok az egyetem szervezésében az évtizedekkel korábban elhunyt tanárok sírjainál tartották fáklyás felvonulást, szerenádot. Mára ez a hagyomány már megkopott.
A továbbiakban felmerült a kérdés: mit lehetne tenni azért, hogy a Házsongárdi visszakerüljön a közbeszédbe? Kádár Magor szerint
Szerintük a Házsongárdi Alapítvány honlapjának megújítása is szükséges lenne ahhoz, hogy közelebb hozzák a helyet a fiatal generációhoz.
Gebe Zoltán
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!