A kolozsvári szemlén A feleségem története című, 2021-es Enyedi Ildikó-filmet is vetítik
Fotó: A feleségem története
Többek közt Enyedi Ildikó rendező művészetére irányítja rá a figyelmet a 21. kiadásához érkező, június 17. és 26. között tartandó kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). A 3×3 elnevezésű szekcióban Enyedi Ildikó, Gaspar Noé és Alexandru Solomon alkotásaiból vetítenek filmeket a szemlén.
2022. június 02., 20:182022. június 02., 20:18
Amint a fesztivál szervezőinek közleményében olvasható, a sokszorosan díjazott magyar rendező, forgatókönyvíró, producer Enyedi Ildikó a konceptuális művészet alapos felfedezése után „ölelte magához” a film világát. Tagja volt a híres Indigo csoportnak, és együttműködött a Balázs Béla Stúdióval, az egyetlen olyan kelet-európai filmstúdióval, amely függetlenként működött 1989 előtt.
A film története szerint Dóri és Lili egypetéjű ikrek, akiket gyermekkorukban elválasztottak egymástól. Míg az egyikük érzéki nagyvilági nővé cseperedik, a másikukból érzékeny, kissé naiv lázadó lesz. A film központi motívuma a fény, mely nemcsak az új technikai vívmányokat (elektromos áram, villanyégő, mozi) fűzi egybe, de az emberek is valósággal ragyognak.
A 2017-es, a Berlinálé fődíjával kitüntetett Testről és lélekről című mozit is vetítik a TIFF-en. 2018-ban Oscar-jelölést kapott.
A történet szerint Jakob Störr és egy barátja iszogatás közben fogadást köt, miszerint a holland tengerészkapitány feleségül veszi az első nőt, aki belép a kávézóba. Így ismerkedik meg a szeszélyes francia lánnyal, Lizzyvel, akivel házasságot köt. Ettől kezdve a szeretnivaló, fájdalmasan becsületes Störr élete számos megpróbáltatásnak van kitéve. Figuráján keresztül elemi és drámai módon értjük meg az élet összetettségét, titokzatosságát, törékeny szépségét és megfoghatatlan, uralhatatlan mivoltát.
a 3×3-as válogatásból nem hiányozhat minden idők egyik legsokkolóbb filmje, a Visszafordíthatatlan (Irrévérsible, 2002), a Hirtelen üresség (Enter The Void, 2011), valamint legújabb filmje, a Vortex (2021). Alexandru Solomon román dokumentumfilm-rendező, operatőr, producer, forgatókönyvíró munkáit is vetítik: Clara B (2006), Háború rövidhullámon (Război pe calea undelor, 2007) és Tarzan golyói (Ouăle lui Tarzan, 2017) című alkotásai lesznek láthatóak a szemlén.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!