Mészáros Mártát életműdíjjal jutalmazta a TIFF
Fotó: TIFF
„Ma már nehéz olyan filmet csinálni, ami őszinte és emberi, mert a világ el van árasztva képekkel, hazugsággal” – jelentette ki Kolozsváron Mészáros Márta rendező, miután életműdíjat vett át Tudor Giurgiu fesztiváligazgatótól.
2018. május 29., 17:202018. május 29., 17:20
2018. május 29., 17:332018. május 29., 17:33
A félidejéhez érkezett Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) egyik legnagyobb érdeklődésre számot tevő alkotásának bizonyult Mészáros Márta legújabb, Aurora Borealis – Északi fény című filmje, a vetítés előtt ugyanis elárasztotta a közönség a kolozsvári Florin Piersic mozi előtti teret. A TIFF egyik legfontosabb estéjének nevezte a hétfőit Tudor Giurgiu fesztiváligazgató is, amikor felinvitálta a színpadra a 86 éves rendezőt.
elmondva, még egyetemistaként ismerkedett meg a magyar film nagyjainak, így Mészáros Mártának a munkáival is. Akiről tudni kell, hogy fiatal dokumentumfilmesként Bukarestben, az Alexandru Sahia Filmstúdióban is dolgozott, tette hozzá Giurgiu.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató köszönti vendégét
Fotó: Facebook/TIFF
„Nem a film, hanem a szerelem hozott Bukarestbe” – kezdte bemutatkozóját Mészáros Márta, aki Moszkvában ismerkedett meg egy „román-magyar fiúval”, őt követte a román fővárosba. Az ünnepélyes díjátadón a Kossuth-díjas és Balázs Béla-díjas rendező elmondta, mivel a fia is Bukarestben született,
A több idősíkon futó – a II. világháború utáni és a jelenkori Európában játszódó –, nőközpontú családtörténet Pogány Mária (Törőcsik Mari) és lánya, Olga (Tóth Ildikó) életét, kapcsolatát és titkait mutatja be. Illetve annak a több ezer nőnek a történetét, akit a szovjet katonák megerőszakoltak a megszállás idején és ennek nyomán gyerekük is született.
Kígyózó sor a kolozsvári Florin Piersic mozi előtt
Fotó: Facebook/TIFF
Nem egy embernek, hanem emberezreknek a története áll a film mögött, jelentette ki a vetítést követő közönségtalálkozón Mészáros Márta a II. világháború utáni szörnyűségek áldozataira utalva. Elmondta, egy osztrák történész segítette a munkájukat, aki feltárta a háborús erőszakoskodás nyomán született gyerekek történetét és interjúkat is készített, melyeket a rendelkezésükre bocsátott. A Máriát felkaroló szovjet katonába szerelmes és tőle gyereket váró, kapcsolata miatt pedig a Gulágra hurcolt Edith története innen ered.
– ismertette motivációját Mészáros Márta. Filmje – melyet bevallása szerint Törőcsik Mari számára is készített – arról szól, hogyan lehet hazugság nélkül élni, hiszen a ma világa el van árasztva hazugságokkal. „Ma már nehéz olyan filmet csinálni, ami őszinte és emberi, mert a világ el van árasztva képekkel, hazugsággal” – jelentette ki. A rendezőnek egyébként az Örökbefogadás és a Napló gyermekeimnek című filmje is megtekinthető a fesztiválon.
Teltház az Aurora Borealis - Északi fény vetítésén
Fotó: Facebook/TIFF
A magyar filmé lesz a főszerep egyébként a fesztivál szerdai napján is, ez ugyanis hagyományosan a „magyar nap”. A kolozsvári filmfesztiválon hagyományosan erős a magyar filmek jelenléte, az elmúlt másfél évtizedben azonban sohasem vetítettek olyan sok magyar alkotást, mint idén, és a magyar meghívottak száma is rekordot dönt.
Mészáros Márta kolozsvári rajongói körében
Fotó: Facebook/TIFF
A szintén életműdíjban részesülő Szabó István – aki egészségi okok miatt nem tud jelen lenni a fesztiválon – három kultuszfilmjét, az Apa, a Redl ezredes, illetve az első magyar filmként Oscar-díjat elnyert Mephisto címűt alkotását láthatja többek között a közönség. Az újabb magyar alkotások közül vetítik Gárdos Éva Budapest Noir című, a harmincas években játszódó bűnügyi filmjét, Török Ferenc számos fesztiválon díjazott, 1945 című alkotását, Bogdán Árpád Berlinben debütált Genezisét, Politzer Péter első filmjét, a Férfikort. A két magyar rendezőn kívül az idei fesztiválon életműdíjban részesül Széles Anna Nagyváradon született színésznő is.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!