Fotó: Henning János
2009. február 10., 00:402009. február 10., 00:40
Az igazságos Mátyás király figurája elevenedett meg a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes tegnapi bemutatóján, a Mátyás király ajándéka című táncszínházi előadásban. A felnőttek számára is élvezhető gyerekelőadás az együttes tudatos közönségnevelő stratégiájának fontos állomása, a táncos mesejáték ugyanis elsősorban az óvodásoknak, kisiskolásoknak szól, ugyanakkor felújítják a Lúdas Matyi című műsorukat is, és további hasonló előadásokat terveznek, hogy a legkisebbekkel megszerettessék a táncszínház műfaját, és kineveljék előadásaik hűséges és értő közönségét.
Az új gyerekelőadás hat Mátyás királyról szóló mesére épül: Mátyás királlyá választása, Mátyás király rózsát nyíló ostornyele, Mátyás király és a gömöri urak, Mátyás kovács, Mátyás király és a kolozsvári bíró és Mátyás lopni megy. Az igazságos Mátyásról szóló történetek ugyanarra a hármas alapszerkezetre épülnek: a király álruhát ölt, a nép között megtapasztalja az igazságtalanságot, majd felfedi kilétét és igazságot tesz. A mesék hasonló szerkezete teszi lehetővé, hogy több mesét felhasználva az előadásban ne csorbuljon az eredeti történet. Hat különböző helyzetben bontakozik ki Mátyás figurája, de minden esetben az igazság és az igazságosság képviseletében. Az előadás üzenete az igazságkeresés: az igazság érték, amelyet a gyerekeknek közvetíteni kell – vallja Ivácson László rendező-koreográfus. Az alkotók a gyerekekkel együtt keresik a választ olyan kérdésekre, hogy érdemes-e az igazságot képviselni és hirdetni a mai világban, miért jó és miért kell igazságosnak lenni? Az interaktív előadás elején és végén a közönség soraiból is táncolni hívják a gyerekeket. A kevesebb mint öt hét alatt színpadra állított produkcióban többféle zenei és táncanyagot dolgoztak fel: a koreográfiában reneszánsz és néptánc-elemeket is felhasználtak. A reneszánszhoz méltó gazdagságot a Deák Barna által tervezett ötletes díszlet és a Kiss Zsuzsanna által megálmodott látványos, pazar jelmezek idézik meg.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.