Fotó: Henning János
2009. február 10., 00:402009. február 10., 00:40
Az igazságos Mátyás király figurája elevenedett meg a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes tegnapi bemutatóján, a Mátyás király ajándéka című táncszínházi előadásban. A felnőttek számára is élvezhető gyerekelőadás az együttes tudatos közönségnevelő stratégiájának fontos állomása, a táncos mesejáték ugyanis elsősorban az óvodásoknak, kisiskolásoknak szól, ugyanakkor felújítják a Lúdas Matyi című műsorukat is, és további hasonló előadásokat terveznek, hogy a legkisebbekkel megszerettessék a táncszínház műfaját, és kineveljék előadásaik hűséges és értő közönségét.
Az új gyerekelőadás hat Mátyás királyról szóló mesére épül: Mátyás királlyá választása, Mátyás király rózsát nyíló ostornyele, Mátyás király és a gömöri urak, Mátyás kovács, Mátyás király és a kolozsvári bíró és Mátyás lopni megy. Az igazságos Mátyásról szóló történetek ugyanarra a hármas alapszerkezetre épülnek: a király álruhát ölt, a nép között megtapasztalja az igazságtalanságot, majd felfedi kilétét és igazságot tesz. A mesék hasonló szerkezete teszi lehetővé, hogy több mesét felhasználva az előadásban ne csorbuljon az eredeti történet. Hat különböző helyzetben bontakozik ki Mátyás figurája, de minden esetben az igazság és az igazságosság képviseletében. Az előadás üzenete az igazságkeresés: az igazság érték, amelyet a gyerekeknek közvetíteni kell – vallja Ivácson László rendező-koreográfus. Az alkotók a gyerekekkel együtt keresik a választ olyan kérdésekre, hogy érdemes-e az igazságot képviselni és hirdetni a mai világban, miért jó és miért kell igazságosnak lenni? Az interaktív előadás elején és végén a közönség soraiból is táncolni hívják a gyerekeket. A kevesebb mint öt hét alatt színpadra állított produkcióban többféle zenei és táncanyagot dolgoztak fel: a koreográfiában reneszánsz és néptánc-elemeket is felhasználtak. A reneszánszhoz méltó gazdagságot a Deák Barna által tervezett ötletes díszlet és a Kiss Zsuzsanna által megálmodott látványos, pazar jelmezek idézik meg.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.