Első sepsiszentgyörgyi képzőművészeti árverés

Sepsiszentgyörgyön ma első ízben szervez árverést a képzőművész-szövetség helyi kirendeltsége. Damokos Csaba, a szövetség helyi vezetője lapunknak elmondta, több mint húsz hivatásos képzőművészt kértek fel Háromszékről és Csíkszeredából az aukción való részvételre.

Bíró Blanka

2011. május 26., 09:032011. május 26., 09:03

A Lábas ház kiállítótermében csütörtökön este hét órától több mint ötven műtárgy kerül kalapács alá, olajfestmények, akvarellek, különböző technikával készült grafikák, fényképek és kisplasztikák. A kikiáltási ár 160 és 3000 ezer lej között van. A helyi kortárs művészek munkái mellett Barcsay Jenő, Baász Imre, Plugor Sándor és Szipál Márton alkotásait is elárverezik. Damokos Csaba elmondta, ez az első aukció lesz a háromszéki műkereskedelem megteremtésének próbája, ezen tapasztalják meg, hogy mire van inkább igény, a továbbiakban hogyan szervezzék úgy meg, hogy a város művelődési életének színfoltja legyen. Terveik szerint évente két alkalommal rendeznek képzőművészeti aukciót, nyár elején, az iskolai kicsengetések előtt, majd a másodikat december elején.

Damokos Csaba szerint a műtárgy értékes és időtálló ajándék, jó befektetés, ugyanakkor bíznak benne, hogy a komoly műgyűjtők is licitálnak majd az árveréseiken. A későbbi árveréseket hagyományos módon szervezik, vagyis a kikiáltási ár az alkotóé, ami ezenfelül befolyik, a szervezőket illeti. Ezen az első aukción a képzőművészek felajánlották bevételük ötven százalékát a szövetségnek, hogy a sepsiszentgyörgyi képzőművészeti boltjuk évek során felgyűlt adósságait kifizessék. A szövetség azt tervezi, hogy megújítja a bolt arculatát és az ott zajló műkereskedelmet. Damokos Csaba szerint tőkét kell kovácsolni, műtárgyakat felvásárolni, majd más galériákkal csereberélni, hogy változatosabb legyen a kínálat. A képzőművészeti szövetség sepsiszentgyörgyi fiókja tizenegy új taggal bővült, ugyanakkor eredményként könyvelik el, hogy megkapták a bukaresti központ jóváhagyását, hogy a műtermeket a fiók nevére telekkönyvezhessék, ez lehetőséget teremt arra, hogy pályázzanak a felújításukra – mondta el lapunknak Damokos Csaba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Erdélyiek is átvehették a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait Budapesten

Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.

Erdélyiek is átvehették a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait Budapesten
2025. május 14., szerda

Táncban, zenében életre keltett festészet – Bukarestben vendégszerepel a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadása

A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.

Táncban, zenében életre keltett festészet – Bukarestben vendégszerepel a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadása
2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 12., hétfő

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 12., hétfő

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon

Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon
2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját