Fotó: Veres Nándor
Spiró György Az imposztor című komédiáját mutatja be a Csíki Játékszín február 26-án 19 órától. Az előadást Kövesdy István rendezi, a főszerepet Czintos József játssza.
2016. február 18., 13:322016. február 18., 13:32
Parászka Miklós, a színház igazgatója a szerdai sajtótájékoztatón az erdélyi magyar színjátszás kiemelkedő alakjának nevezte Czintos Józsefet. „Ugyanolyan erővel tud drámai játékával katartikus hatást kelteni és szélsőségesen vígjátéki, humoros figurákat is megteremteni a színpadon\" – fogalmazott Parászka.
Az imposztor különleges darab – fogalmazott a vendégrendező, Kövesdy István. A rendező elmondta, Spiróra jellemző módon a mű alaphangja ironikus. Az imposztornak sokrétű szerkezete van, és nehéz valamennyi rétegét felbontani. Maga a darab egy színházban játszódik. „Az orosz megszállás alatt lévő Vilnában a legnagyobb lengyel színész fellépésére vár a közönség. A helyi társulat is, hiszen a közös próbákra a híres Bogusławskinak már napok óta meg kellett volna érkeznie, de nem jött el. Az előadás napján vagyunk, a társulat próbál az esti előadásra, noha főszereplőjük nincs. A színházban ekkor feltűnik egy idegen\" – áll a történet ismertetőjében.
„Nagyon fontos, hogy a hatalom és a színház is a maga érdekeit szeretné képviselni az előadásbéli bemutatóval. Látható, milyen az, amikor senki nem a művészi szempontokat érvényesíti egy művészi aktusban. És azt, hogy mégis egy művészi tett és egy színházi előadás fordítja ki az alaphelyzetet\" – mutatott rá a rendező. Az előadás olyan kérdéseket feszeget, hogy képes-e hatást gyakorolni a művészet egy közösség életére, megváltoztathatja-e a világot.
„A színháznak, esztétikai élményt nyújtva, felelőssége, szándéka kéne legyen, hogy megpróbálja megváltoztatni a világot. Mivel maga a darab színházban játszódik, alkalom arra, hogy reflektáljunk arra is, amit naponta csinálunk, arra, hogy mire jó a színház, mit csinálunk itt, és hogyan kellene csinálni\" – fogalmazott Kövesdy.
A rendező munkatársa Liviu Matei mozgásművész volt, a jelmezeket Szakács Ágnes, a díszletet Damokos Csaba tervezte.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!