2007. április 05., 00:002007. április 05., 00:00
A felnagyított archívpozitívok által Székelyuvarhelyt, valamint akörnyékbeli települések lakóit,világát, szokásrendszerét, viseletétismerhetjük meg, nyomon követhetjük a társadalmi,politikai, gazdasági, vallási, kulturális,szokás- és viseletbeli változásokat. Amonarchiabeli fürdőző polgároktól a hatvanasévek pionírfelvonulásán át anapjainkban is divatos kórustalálkozókig sokmindent örökítenek meg ezek a képek.
Az előtérben azok a fotókláthatóak, amelyeket idős Kováts Istvántanulóként, a város első hivatásosfényképészével, Ferentzy Lukáccsalegyütt készített. Kováts István amestervizsga megszerzése után, az 1910-es évekelején a Ferentzy-féle műterem alapítótársalett, amint ezt a képeken olvasható Ferentzy–Kovátsfeliratok is bizonyítják. Később az idősödőés a fényképész szakmában egyrenagyobb hírnévre, elismertségre szert tevőKováts István az egész műtermet megvásárolta.
Egy külön terembenbetekintést nyerhetünk abba is, hogy hol és hogyankészültek ezek a korabeli fotográfiák.Feltűnik a 100 éves napfényműterem, valamint a mégkézi, levegőfújtatós, nagyméretűfényképezőgép.
Kováts István elsősorbanszolgálati szakfényképészkénttevékenykedett, ugyanakkor rengeteg riportkép találhatógyűjteményében: kiállításokról,sporteseményekről, termékbemutatókról.Nemcsak Székelyudvarhelyen, hanem a várost övezőközelebbi, távolabbi falvakban, valamint a HaázRezsővel folytatott néprajzi gyűjtőutak során isrendszeresen fényképezett. Egy ilyen alkalommalkészítette az ifjú Bartók Bélárólazt az egész alakos műtermi fotográfiát,amelyen gyergyói népdalgyűjtő körútjaközben örökítette meg a zeneszerzőt.
A műterem vezetését anegyvenes évek elejétől ifjú KovátsIstván vette át, aki 3 évig a nagyszebeni EmilFischernél tanult, ott egészítette ki azédesapjától ellesett mesterségbelifortélyokat. Ifj. Kováts rövidesen igazimédiafényképésszé vált, őörökítette meg a város mindennapi ügyes-bajosdolgait, őt hívták a fontos, de a kevésbéjelentős események rögzítésére is.Az ő fotói képezik a tárlat törzsanyagát,rengetek tablóképet, családi éscsoportképet, esküvői fotót készített.Portrék sorozatát láthatjuk 1952-ből, amikor afényképésznek körülbelül másfélhét alatt kellett több falu lakosságáróligazolványképet készítenie aközigazgatási nyilvántartás számára.A hatvanas évektől már a Kováts családis a mechanikus gépekre vált, ezentúl acelluloid alapú filmeket kezdik használni. Ekkortólkapcsolódott be a műtermi munkába Kováts Árpád,aki ma is fenntartja a műtermet. Az utolsó teremben márnéhány digitális géppel készítettfelvétel mutatja be a mai Székelyudvarhely arcát.
A fotók nemcsak a képenszereplő emberekről, tájakról, eseményekrőltanúskodnak, hanem a készítőikről is. A többszáz felvétel igazolja a fényképészeklokálpatriotizmusát, és nagymértékbensegít Székelyudvarhely és környékemúltjának megismerésében. A Kovátsfényképészek meg tudták ragadni az adottkorra jellemző hangulatokat, látványokat, részleteket.A tárlat igazi kuriózum a külföldi ésmagyarországi látogatók számáraegyaránt.
Kovács Árpád, Vass Melánia
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.