Élményeken keresztül közelíteni az ismeretekhez: edukációs múzeumtúrák, interaktív foglalkozások Szatmáron

Szőcs Péter Levente régész, múzeumigazgató és a gyerekek a tasnádi református templom
felújítási munkálatait megelőző régészeti ásatások helyszínén •  Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook

Szőcs Péter Levente régész, múzeumigazgató és a gyerekek a tasnádi református templom felújítási munkálatait megelőző régészeti ásatások helyszínén

Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook

A történelem, a művészetek, a természet titkaiba is interaktív módszerekkel avatja be a gyerekeket a Szatmár Megyei Múzeum tevékenységsorozata, a Szatmári edukációs múzeumtúrák elnevezésű kezdeményezés. Bár a múzeum a nagyszabású felújítási munkálatok miatt zárva tart, a fiatalokat célzó tevékenységek nem szünetelnek – mondta el a Krónikának Márk-Nagy Ágota ötletgazda, múzeumpedagógus.

Kiss Judit

2022. november 22., 12:212022. november 22., 12:21

Változatos múzeumpedagógiai tevékenységeket szervez magyar gyerekeknek, fiataloknak a Szatmár Megyei Múzeum: régi korok viseleteivel idézik meg a történelmet, különböző művészettörténeti korszakokat – például a nagybányai festőiskola remekeit hozzák közel a fiatalokhoz, valamint régészeti leletek között kutatnak, a természetről, irodalomról tanulnak interaktív módszerekkel.

A programok vezetője, ötletgazdája Márk-Nagy Ágota, aki két éve dolgozik a múzeum által létrehozott Szatmár Megyei Kulturális Turisztikai Irodánál.

Egyébként az intézmény nagyívű felújítás miatt bezárta kapuit, két évig nem lesz nyitva, de a gyerekeknek szóló foglalkozások nem szünetelnek.

•  Fotó: Márk-Nagy Ágota/Facebook Galéria

Fotó: Márk-Nagy Ágota/Facebook

Kordonok mögötti tárgyak és interaktivitás

Márk-Nagy Ágota a Krónika megkeresésére kifejtette, az ő munkaköre a múzeumpedagógusi munka, valamint a Szatmár Megyei Múzeum kiállításaihoz, turisztikai célpontjaihoz, eseményeihez kötődő gyermek és ifjúsági programok népszerűsítése.

Idézet
Feladatom, hogy megszólítsam a környékbeli magyar közösséget.

Drámapedagógus és környezeti nevelői tapasztalatom segít abban, hogy olyan foglalkozásokat tervezzek a múzeum égisze alatt, amelyek élménypedagógiai módszereken, interaktivitáson alapulnak” – mondta el Márk-Nagy Ágota.

•  Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook Galéria

Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook

Hozzátette, a mai kor hozadéka, hogy nagyon nehéz a gyerekközösségek érdeklődését felkelteni, megérinteni őket, mert rengeteg információval bombázza őket a világ. „A múzeumok régi stílusú szokásán, hogy kordonok mögé bezárva találhatóak a porosodó tárgyak, amikről vagy mesél valaki, vagy nem, változtatni kell. A régi megközelítésben nincs élő kapcsolat a múzeumi terek és a látogatók-gyerekek között.

Idézet
Amikor gyerekeknek szervezünk múzeumi látogatást, mindig az kell legyen a cél, hogy valamiképpen vihessék tovább, amit itt tanultak”

– fejtette ki Márk-Nagy Ágota. Hozzátette, nemcsak az fontos, hogy miként segíti a tanult dolog megérteni az adott történelmi kort, tudományos kiállítást vagy irodalmi-kulturális adathalmazt, hanem az is, hogy az ismereteket szervesen beépítsék a világlátásukba, önismereti folyamataikba, értékrendszerükbe.

„Manapság nem túl gyakran találkozni csodára éhes, a felfedezés örömét megélő gyerekekkel. Viszont az élménypedagógiai módszerek varázsmódszerek, az érzékszervekre ható játékokkal, a kreativitás előcsalogatásával, a csoportmunkának köszönhetően hosszú időre vésődnek be az emlékezetbe, a csapatmunka pedig magában rejti a személyközi mélyebb találkozások lehetőségét” – mondta a múzeumpedagógus.

•  Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook Galéria

Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook

Szelfizés kuruc kori ruhákban

Márk-Nagy Ágota kiemelte, a Szatmár megyei intézményben művészeti és tudományos részleg is várta a látogatókat. Például a Természet titokterme című kiállítás mozgatható és működő információs pannókat sorakoztatott fel – színes, kíváncsiságot felkeltő képekkel és különböző feladatokkal színesítették létrehozói az élményt.

„A kiállításon tanultak kapcsán kreatív műhelyt is szerveztünk, ahol madáretetőt, állati farsangi maszkokat készítettek a gyerekek, vagy a beporzás kapcsán rovar- és madárvédelemről tanulhattak, logikai játékokkal vagy érzelmes dalokkal mélyítettük el az ott tanultakat korosztálytól függően” – számolt be Márk-Nagy Ágota. Arról is beszélt, hogy mely korosztályokat célozzák meg foglalkozásaikkal.

A természetismereti foglalkozásokon első osztályosoktól hetedikesekig vettek részt gyerekek.

„Volt vendégkiállításunk: a nyíregyházi Jósa András Múzeumból érkezett kuruc kori fegyvereket és viseleteket láthattunk épp a Vécsey-házban, aminek az udvarán állt az egykori vár éléskamrája, és ahol a szatmári béke feltételeit 1711-ben Rákóczi nemesei letárgyalták. A hetedikes-nyolcadikos diákok, akik magyarságtörténelmet tanulnak az iskolában, felpróbálhatták a korabeli ruhákat – nyilván a másolataikat –, megtekinthették, miként működtek a fegyverek, szelfizhettek, csoportfotókat készíthettek. És ez olyan élmény, ami lelkesedéssel tölti el a gyerekeket, ugyanis sokat számít, hogy élményeken keresztül közelítjük őket az ismeretekhez” – mondta a múzeumpedagógus.

A gyerekek közelről ismerkedhettek a régészeti leletekkel •  Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook Galéria

A gyerekek közelről ismerkedhettek a régészeti leletekkel

Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook

Arról is beszélt, hogy júniusban szintén érdekes programot szerveztek: látványos történelmi kosztümökben, dobkísérettel, fáklyás felvonulással, dobkoncerttel zárták be jelképesen a szatmári múzeumot a felújítás idejére. Kitért a Múzeumok éjszakáján Nagykárolyban nagy sikerűnek bizonyult Légy egy napra királylány vagy királyfi elnevezésű programra is, amit kolléganőjével, Fetykó Amália Erikával, a múzeum művészettörténészével közösen valósítottak meg.

De a tasnádi református templom felújítási munkálatait megelőző régészeti ásatásokra is lelkes gyereksereget vittek el a régész kollégákkal, jelen volt az eseményen Szőcs Péter Levente történész, régész, a múzeum igazgatója is.

Idézet
Felépítettek a kicsik számára egy homokozót, ahová különféle tárgyakat rejtettek el, a gyerekek kis lapáttal, spatulával kereshették ezeket”

– ecsetelte az izgalmas helyszíni foglalkozást a múzeumpedagógus. Mint mondta, ha a gyerekek közvetlen kapcsolatba kerülnek a vizsgált anyaggal, akkor utána másképp lehet nekik a történelemről beszélni, míg ha csak egy száraz előadást hallgatnak meg, a lényege nem marad meg bennük. Ha viszont találnak egy régi pénzérmét, megtörténik a varázslat.

„Emlékszem, én ötödikes koromban találtam egy régi pénzérmét, és akkortól kezdve régész szerettem volna lenni. Felejthetetlen érzés volt, és a gyereket, igenis, elvarázsolhatja a hasonló felfedezés. Találjon valamit, fedezze fel, mesélhesse el a barátainak, ez életre szóló élmény lehet” – mondta Márk-Nagy Ágota. Hozzátette, bármilyen kiállítást is látogatnak meg a gyerekek, szükség van interaktív játékra.

•  Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook Galéria

Fotó: Szatmári Edukációs Múzeumtúrák/Facebook

Honismereti kvíz Ady születésnapján

Márk-Nagy Ágota arra is kitért, hogy nyilvános Facebook-csoporton keresztül folyamatosan tartja a kapcsolatot pedagógus ismerőseivel, a foglalkozások kapcsán filmet, plakátot, fotómontázsokat készít. Legújabb programjuk, amit Kovács Zsolt Kozsó kvízmesterrel szerveznek, az Iparosotthonban Ady Endre születésnapján – november 22-én – esedékes: irodalmi-honismereti kvíz várja a középiskolásokat.

A jelentkező csapatoknak kirándulást szerveznek Érmindszentre, azaz Adyfalvára, ahol meglátogatják az emlékmúzeumot.

„Szerencsésnek tartom magam, hogy a Szatmár Megyei Múzeumhoz kerültem, mert sokáig kerestem a helyem. Színházi rendezői szakot végeztem, drámapedagógiával, környezeti neveléssel foglalkoztam, így az általam tanult és civil szervezeteknél gyakorolt élménypedagógiai módszereket nagyszerűen tudom alkalmazni kiállítási terekben, a különböző múzeumi programokban – mondta a múzeumpedagógus.

Arra is kitért, Szatmár megye bővelkedik kultúrtörténeti jelentőségű emlékhelyekben, így ezekre is szeretnének összpontosítani.

„Jelenleg egy irodalmi körtúrát terveznék az Ady–Kölcsey–Petőfi irodalmi tengely mentén: Ady Endre Szatmár megye szülöttje – Érmindszenten, vagyis Adyfalván található a felújított szülőháza, Kölcsey sződemeteri szülőháza Tasnád mellett található, és Nagykárolyhoz a kétszáz éve született Petőfi személye kötődik: jó lenne, ha a gyerekek ezeket a helyszíneket mind megismerhetnék. A nagykárolyi Károlyi-kastélyban szeretnék megvalósítani családok, illetve gyerekek számára egy kincskereső nyomozójátékot” – sorolta a múzeumpedagógus.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Egymásnál vendégeskedik a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház

Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.

Egymásnál vendégeskedik a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház
2025. április 02., szerda

József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című naplójából készül egyéni előadás Sepsiszentgyörgyön

Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.

József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című naplójából készül egyéni előadás Sepsiszentgyörgyön
2025. április 02., szerda

László Noémivel és Fekete Vincével ünneplik a magyar költészetet Kolozsváron

László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.

László Noémivel és Fekete Vincével ünneplik a magyar költészetet Kolozsváron
2025. április 01., kedd

Emléktáblát avatnak Farkas Árpád költőnek gyermekkora helyszínén, Székelyszentmiklóson

Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).

Emléktáblát avatnak Farkas Árpád költőnek gyermekkora helyszínén, Székelyszentmiklóson
2025. március 31., hétfő

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket

Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket
2025. március 31., hétfő

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”

„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

2025. március 29., szombat

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész

Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész
2025. március 29., szombat

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél

Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél
2025. március 28., péntek

A keresztény szimbólumok becsmérlő használatával vádolja az ortodox egyház Botond Nagy rendezését

A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.

A keresztény szimbólumok becsmérlő használatával vádolja az ortodox egyház Botond Nagy rendezését