Hosszan tartó betegség után, életének 74. évében, csütörtökön elhunyt Katona Éva kolozsvári színművész.
2016. február 25., 18:552016. február 25., 18:55
2016. február 26., 14:062016. február 26., 14:06
Katona Éva Kolozsváron született 1942. augusztus 4-én. 1964-ben végzett a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben, és a kolozsvári Állami Magyar Színházhoz szerződött.
Lírai és karakterszerepeket egyaránt játszott. Főbb szerepei: Ottilie (Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása); Antigoné (Szophoklész: Antigoné); Elektra (Euripidész: Elektra); Antoinette (Jókai Mór: A köszívű ember fiai); Kasszandra (Euripidész–Sartre–Illyés Gy.: A trójai nők); Margaret (Shaw: Fanny első színdarabja); Madár (Fodor S.: Csipike).
A rendszerváltás után nyugalomba vonult, de a Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar színházművészeti karán művészeti beszédet tanított, emellett szavalóművészként több pódiumestet is összeállított, könyvbemutatókon, tárlatnyitókon és egyéb eseményeken adott elő verseket.
Könyvszerkesztőként is tevékeny volt, a Kriterion Könyvkiadó nagysikerű versantológia-sorozatának több kötetét is válogatta.
Ő állította össze többek között a 111 vers erdélyi költőnőktől című kötetet, Veress Erzsébettel közösen pedig a 111 vers Kolozsvárról című antológia verseit válogatta, amelyben többek között Áprily Lajos, Bajor Andor, Balla Zsófia, Cs. Szabó László, Dsida Jenő, Farkas Árpád, Horváth István, Jékely Zoltán, Kányádi Sándor, Lászlóffy Aladár, Lászlóffy Csaba, Orbán János Dénes, Reményik Sándor, Szilágyi Domokos és Szőcs Géza vallanak a kincses városhoz fűződő viszonyukról.
Férje, Király László költő, író több válogatott verseskötetének összeállításában is részt vett, ő válogatta például a Szentivánéji álmom. 100 szerelmes vers című könyvet, illetve a Király 70. születésnapjára 2013-ban, a Kriterionnál megjelent Nap hold kék mezőben című terjedelmes versválogatás összeállításában is segádkezett.
„Évával mentünk a délutánban / Éva azt mondta forróság van / és én az égre néztem / és neki esőt ígértem // Emlékszel mikor a zápor megjött / mi már nem voltunk együtt / te valahol tető alatt voltál / biztosan mosolyogtál” – írja róla férje az Éva. Rendhagyó délután című emlékezetes versében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!