Dukrét Géza szívén viselte az épített örökség sorsát
Fotó: Horváth László
Életének 83. évében elhunyt Dukrét Géza partiumi magyar helytörténész, műemlékvédő, a nagyváradi és a Bihar megyei közélet jeles személyisége, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság volt elnöke – közölte kedden az RMDSZ Bihar megyei szervezete.
2025. január 28., 21:272025. január 28., 21:27
2025. január 28., 21:282025. január 28., 21:28
„Szívén viselte nemcsak az épített örökség sorsát vagy a magyar kultúrát, hanem a magyarság ügyét is, ezért vállalt aktív szerepet a Bihar megyei RMDSZ-ben megyei választmányi tagként, továbbá a Megyei Értéktár Bizottság elnökeként és a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumi tagjaként” – írta Facebook-oldalán a szervezet.
Dukrét Géza 1942. szeptember 17-én született Nagyváradon. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem földrajz-biológia szakán szerzett oklevelet. 1965-től földrajz-biológia tanárként dolgozott a Bihar megyei Sitéren, ahol több évig iskolaigazgató is volt. 1988 és 2000 között Nagyváradon oktatott, innen vonult nyugdíjba – ismertette az MTI.
1993-ban alapította meg a későbbi Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaságot, amelynek elnöke is volt. Évente megszervezte a Partiumi Honismereti Találkozót, valamint a Partiumi Honismereti Konferenciát. Tagja volt a Kriza János Néprajzi Társaságnak, a Magyar Néprajzi Társaságnak és az Erdélyi Múzeum Egyesületnek.
1997-ben a Partiumi füzetek helytörténeti könyvsorozatot, melynek szerkesztője is volt. Számos könyve jelent meg helytörténeti, műemlékvédelmi és honismereti témában, és többtucatnyi munkának volt a társszerzője.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!