Fotó: A szerző felvétele
2007. július 18., 00:002007. július 18., 00:00
A csoport magját a Magyar Képzőművészeti Egyetem 2000-es végzősei alkotják, közülük többen erdélyi származásúak. Balázs Imre, Herman Levente, Pittmann Zsófia, Hatházi László, Juhász Dóra, Galambos Éva és Bugovits Anikó már megérkezett, és várják még többek között Halmi-Horváth Istvánt, Konyecsny Emőkét, Kovács Lehelt és Vértesi Ágnest is. Idén két vendégművész is élvezi társaságukat: a számítógépes grafikával foglalkozó Villu Hlink és Silja Saarpuu Észtországból érkezett. A művésztelepet több szakmabeli is látogatja, idén Keserű Katalin művészettörténész, több galériatulajdonos, valamint Stark István, a Széchényi Művésztelep vezetője jelentkezett be. Keserű Katalin nem először találkozik a független, élesdiként emlegetett művészcsoporttal: a tavalyi, jubileumi kiállítást ő nyitotta meg, illetve hívta meg a budapesti Ernst Múzeumba. A rangos kortárs művészeti galéria után a tavalyi táborban készült munkákat Strasbourgban is kiállították, utána pedig – részleteiben – több székelyföldi városban. „Helyünk most van bőven, hiszen két főre jut egy műterem, munka közben pedig a folyosón kialakított konyha-társalgóban vagy az udvaron, a dohányzósarokban beszéljük meg a dolgainkat” – részletezte a Krónikának az élesdi születésű, Budapesten élő Bodoni Zsolt festő, a tábor szervezője. Az alkotóközösség ezúttal a református templom melletti iskolaépületben kapott helyet, amelyet nemrég kapott vissza a helyi egyházközség. Az elmúlt években az élesdi önkormányzat egy meglehetősen romos épületet bocsátott a rendelkezésükre, azonban tavaly ezen továbbadott. Így ajánlotta fel az iskolaépületet Lugosi László lelkész, aki nagy művészetpártoló, jó évtizede – magyarláposi tiszteletesként – a nagybányai festőtelep újraindításában is oroszlánrészt vállalt. A művésztelep nemcsak a műtermek szempontjából fejlődött. A korábbi évek meglehetősen improvizált szálláshelyei után – egy élesdi üzletember jóvoltából – mindenki szállodában lakik. A művészcsoport hosszú távon működtetné az élesdi tábort: a magyar kormány 8 millió forintos támogatásából telket vásároltak a városban, és saját műterem építésébe fogtak. A munkálatok azonban jelenleg szünetelnek, mivel a további, megígért támogatás késik – mondta Bodoni Zsolt. Az idei alkotásokat minél több helyen be szeretnék mutatni Erdélyben: az aradi múzeummal már rögzítették a kiállítás időpontját, és a tervek szerint Marosvásárhelyre is eljutnak majd a munkák. Ezeket először a tábor zárónapján, augusztus 2-án állítják ki a művésztelepnek otthont adó iskolában.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.