Elbocsátások „enyhítéssel”

Csoportos leépítések a Magyar Rádiónál. Közel kétszáz alkalmazottól válik meg rövid időn belül a Magyar Rádió, a létszámcsökkentés gyakorlatilag a teljes munkaközösséget érinti a műszaki területen dolgozóktól a műsorszerkesztőkig.

Gazda Árpád

2007. június 15., 00:002007. június 15., 00:00

A leépítésre várók számát sikerült húsz százalékkal csökkenteni, ám így is 192 személy kényszerül új munkahelyet keresni vagy korengedménnyel nyugdíjba vonulni. Az alkalmazottak csoportos, négy ütemben történő elbocsátásáról a Magyar Rádió vezetősége és az üzemi tanács döntött, a három hétig húzódó tárgyalások során már a leépítés következményeit enyhítő intézkedéscsomagot is kidolgozták. A távozó kollégák még három hónapig használhatják a rádió épületének teljes infrastruktúráját, ugyanezen időszak alatt térítésmentes jogi, állásközvetítési, pszichológiai tanácsadás áll rendelkezésükre, a jogszabályok által biztosított járandóságon felül további félhavi átlagkeresetnek megfelelő öszszeg is rendelkezésükre áll. Az érintettek számára speciális tréninget szerveznek, melynek része az önmenedzselés, karriertervezés és az álláskeresési technikák megismerése is.

A hivatalos álláspont szerint a június elejétől érvénybe lépett új műsorstruktúra, és nem az elbocsátások miatt szűntek meg műsorok – köztük több évtizede sugárzott adások – a közszolgálati rádiónál. A leépítések kizárólag gazdasági okokra vezethetők vissza: a Magyar Rádió tulajdonosi jogát az Országgyűlés által 1996-ban létrehozott, állami tulajdonban lévő közalapítvány gyakorolja, amelynek finanszírozási kerete több éve változatlan, az infláció mértékéhez sem igazodó.

Hírösszefoglaló

Átalakított közszolgálati adó

A nagyobb hallgatottsági mutatók érdekében a piaci versenyhez jobban igazodó, közönségbarát műsorstratégiát dolgozott ki a Magyar Rádió, amely június 4-étől lépett érvénybe. A Kossuth szimmetrikussá vált műsorrácsában továbbra is a hírfolyamok, illetve a Krónika maradt a legfontosabb műsor. A Petőfi a 18–39 éves korosztályt szólítja meg, Európa és a világ friss zenei kínálatát ajánlva. A Bartók által sugárzott komolyzene-központú műsor nem változott, az adó csúcshallgatottsága 0,1 százalék körüli.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás