A háromszéki Illyefalván nyaraltak a gyerekek a Napsugár jutalomtáborában
Fotó: Napsugár szerkesztősége
Szakmai pedagógusfórumot és jutalomtábort is szervezett a Napsugár gyermekirodalmi lap szerkesztősége. A rendezvényekre Erdély minden szögletéből érkeztek pedagógusok, gyerekek, a cél pedig a közösségi élmény erősítése – mondta el a Krónikának László Noémi, a Napsugár és Szivárvány főszerkesztője.
2022. július 21., 20:012022. július 21., 20:01
Nem tétlenkedik a vakációban sem a Napsugár gyermekirodalmi lap szerkesztősége, hiszen pedagógusok és kisdiákok számára is szerveztek rendezvényeket. Erdély minden szögletéből érkeztek pedagógusok a Kolozs megyei Válaszútra, ahol a Napsugár Alapítvány 28. alkalommal tartotta szakmai pedagógusfórumát az elmúlt hét végén. László Noémi, a Napsugár és Szivárvány főszerkesztője lapunknak elmondta, a Kallós Zoltán Alapítvány központjában szervezték a találkozót, ahová
„A tábor legfontosabb célkitűzése, hogy erősítse az összetartozás, a közösség élményét az óvodás és elemista gyerekekkel foglalkozó erdélyi magyar pedagógusokban. Emellett minden esztendőben igyekszünk táborozóinknak szakmai csemegékkel is kedveskedni. Az idei találkozón gyógypedagógus, gyermekrajzszakértő és gyermekpszichológus előadásait hallgathatták, és az általuk vezetett műhelyfoglalkozásokon vehettek részt vendégeink” – fejtette ki László Noémi.
A széki nádast is megtekintetették a Napsugár válaszúti pedagógusfórumának résztvevői
Fotó: Napsugár szerkesztősége
Azt is elmondta, biológus-kutató előadóval a széki nádasba kirándultak a résztvevők a mocsári növényvilág jellegzetességeit boncolgatni, a játszóházvezető pedig a népi gyermekjátékok, a népdalok, a batikolás és körmönfonás rejtélyeit teregette ki.
Mindez tovább erősítette a tábor résztvevőiben azt, hogy a pedagógus az értelem és érzelem diadaláért folytatott harcában soha nincs egyedül” – mondta a főszerkesztő.
Kérdésünkre arról is szólt, hogy a járványhelyzetnek tulajdonítható többéves kimaradás után idén június végén, július elején tartották a Kovászna megyei Illyefalván a KIDA Központban a Napsugár Alapítvány 27. jutalomtáborát gyermekeknek. A tábor 39 gyerek és 15 pedagógus részvételével zajlott.
„Különféle országos versenyek nyertesei és a Napsugár és Szivárvány gyermeklapokkal baráti kapcsolatot ápoló, hűséges olvasóink kisorsolt csapatai vehettek részt táborunkban. Nagyváradról, Szatmárnémetiből, Marosvásárhelyről, Krasznáról, de Zimándújfaluból, Makfalváról, Lövétéről, Ivóból is érkeztek vendégeink. A KIDA központ vártemplombástyáiban elszállásolt résztvevők céhekbe tömörültek, bástyazászlót készítettek, esti krónikás híradóban bemutatkoztak egymásnak” – számolt be a főszerkesztő.
Mint sorolta, a tábori kínálatban volt kelmefestés, térképfestés, leporellókészítés, botparipa-készítés és babavarrás, csomózott technikájú batikolás.
„Sepsiszentgyörgyön beözönlöttünk a Gutenberg Könyvesboltba, ahol sikerült minden zsebpénzünknek értelmesen nyakára hágni. Ezt követően a vadászati múzeumban néztünk medvét, varacskos disznót, zebrát, elefántot. A délutáni pihenők folyamán elolvastuk Fodor Sándor Csipikéjének Csipike és Kukucsi fejezetét, melynek köszönhetően a tábor végén a nevezett szereplők meglepetésszerűen meglátogattak bennünket” – mondta el a főszerkesztő. Hozzátette, a résztvevők nagy barátságban váltak el, reménykedve, hogy versenyeken, vetélkedőkön összefuthatnak majd a Napsugár gyermektáborban összekovácsolódott erdélyi magyar nagycsalád tagjai.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!