Egy felkészült mester vonásai

Beszélgetés Demeter Sándor Loránd székelyderzsi lelkésszel Folytatódnak a régészeti feltárások a Világörökség részét képező székelyderzsi unitárius vártemplomban. Demeter Sándor Loránd lelkész a vártemplom jelentőségét és a kutatások eredményeit ismertette. – Mitől különleges a székelyderzsi vártemplom? – 1999-ben egyetlen romániai magyar műemlékként megkapta a Világörökség része címet. Amellett, hogy Árpád-kori építésű, világviszonylatban egyedülálló szokásrend kötődik hozzá –

2008. július 04., 00:002008. július 04., 00:00

a falu lakosai a mai napig a várfalakon belüli hombárokban tartják a gabonát és egyéb értékeiket, a toronyban pedig szalonnát, sonkát, füstölt húsokat tárolnak. Rendkívüli értéket képeznek a templom falképei is, amelyek tudomásunk szerint 1419-ből származnak. A falképek között legjelentősebb a Szent László-legenda nagy terjedelmű ábrázolása. Ezeken kívül rovásírásemlékünk is van, de a legfontosabb, hogy a templom ma is a település működő istentiszteleti helye.
– Milyen falképek vannak a vártemplomban?
– A művészettörténészek megegyeznek abban, hogy festői remekművekről van szó, és egy felkészült mester vonásai ezek. A képeket ugyanis az ábrázolás módja, a megjelenő színvilág és a kivitelezés is különlegessé teszi. A déli falon két freskó látható, az egyik Pál apostol megtérését jeleníti meg, a másik Szent Mihály arkangyal egész alakos ábrázolása. A Szent Pálhoz kötődő jelenetet a festészeti és stilisztikai megvalósításon túl különösen értékessé teszi az, hogy ezen a falképen olvasható az újlatin felirat, miszerint a művet Unghi István fia, egy Pál nevű mester festette és tartósította az Úr 1419. esztendejében. Ezeket a freskókat Huszka József tárta fel 1887-ben, azóta tavalyig senki nem foglalkozott a képekkel. A Szent Mihály-ábrázolás sajátossága, hogy az arkangyal kezében egy serpenyős mérleg látható, amellyel leméri az emberek lelkét. Az is érdekesség, hogy a Szent Mihály páncélzatával teljesen megegyező ruházat figyelhető meg a szemközti falra festett Szent László-ábrázoláson is. Az északi falrészen szintén kettős jelenet látható: az egyik Szent Antal életéből emel ki egy képet, a másik a Szent László-legenda ábrázolása, amelyből töredékesen ismerjük a csatajelenetet, a kun üldözését, a kunnal való párbajt, a kun lefejezését, illetve egy különleges és ritka ábrázolást, a fejbe nézési jelenetet, azaz Szent László együttlétét a megmentett lánnyal.
– Hol látható hasonló ábrázolás?
– Más székelyföldi templomokban ilyen nem maradt fenn. A fejbe nézési jelenettel rokon ábrázolás Szlovákiában a felvidéki, zsegrai templomban található.
– Tavaly régészek, restaurátorok dolgoztak Derzsben, és jelenleg is folyamatban vannak a feltárások. Milyen kutatásokat végeznek?
– A Pál Péter, Kiss Lóránd és Feketeics Erika restaurátorok végezte tavaly nyári falkutatás eredményeképpen behatárolták a freskó addig feltáratlan részeit, és az anyagiak függvényében idén meg is kezdődtek a munkálatok. Tavaly derült fény arra, hogy kívül is festett a templom, és hogy a legenda első jelenete szintén megmaradt, az északi karrészen pedig falba épített kora gótikus szentségtartó került elő. Az északi falon cementvakolat volt, amely salétromosodott, és veszélyeztette a fölötte lévő falképeket. Most ezt a cementvakolatot távolították el, és felszínre került a Szent László-legenda első jelenete.
– Mi van az újonnan feltárt képen?
– Még csak a felület egy részét tisztították le a szakemberek – gyönyörű színei vannak a képnek. Az előkerült festmény azt ábrázolja, ahogyan Szent László seregével kivonul a várból, hogy megvívjon a kunokkal, a püspök pedig áldását adja rájuk.
– A szakemberek számítanak újabb leletekre, vagy terveznek további kutatásokat?
– A munkálatok során kiderült, hogy a szentély is festett, a sekrestyeajtó egy részét kibontották, és beigazolódott, hogy a most látható falképek alatt más festmények vannak. A Szülőföld Alaptól kapott 500 ezer forintos támogatás csak a vakolat eltávolítását fedezte, és ennek köszönhetően került elő a legenda első része. Tervben van azoknak a déli falon lévő töredékeknek a láthatóvá tétele is, amelyeket eddig sikerült behatárolni.
– Ásatásokat is terveznek?
– Az a hosszú távú tervek között szerepel, a megvalósítás viszont azon múlik, hogy sikerül-e elegendő támogatást kapnunk. Két évvel ezelőtt a román és a magyar kormány együttműködési egyezséget kötött, akkor a kolozsvári Mátyás-szobor restaurálásáról döntöttek, egy hónappal ezelőtt pedig itt is voltak helyszíni szemlén a minisztériumok megbízott szakemberei. Bízunk benne, hogy a templom lesz a következő támogatásban részesülő műemlék. Addig folyamatosan pályázunk, és kicsi pénzekből igyekszünk elvégeztetni egy-egy részmunkálatot.
– Mekkora összegre volna szükség?
– A hajó teljes, külső és belső feltárása, a felújítás és restaurálás összesen 5 és fél millió forintba, azaz 30 ezer euróba kerül. Ennyit kellene előteremtenünk ahhoz, hogy bár a hajórészt rendbe tudjuk tenni. A vártemplom területén eddig csak töredékes ásatások történtek, azt sem sikerült mostanáig kideríteni, hogy milyen értékek rejlenek itt.
– Székelyföldön tisztában vannak a derzsi templom értékével?
– A román vidékeken sokkal ismertebb a székelyderzsi vártemplom, mint például a közeli Székelyudvarhelyen, és a frissen kiadott erdélyi útleírásokban sem említik meg. Magyarországon többen ismerik, és sok egyesült államokbeli látogatója van a templomnak, évente mintegy négyezren jönnek el. Mostanában a környékbeli települések tanárai is kezdik felfedezni, időnként hoznak egy-egy iskolai csoportot a templomba. Amikor 1999-ben megkapta a Világörökség része címet, semmilyen ünnepséget nem tartottak. A megyei vezetőségtől jött egy értesítés, az akkori lelkész elment, és aláírta a dokumentumot. Hivatalosan azóta is ez az egyetlen magyar Világörökség-kincse Romániának, ellenben Torockóról és Énlakáról meggyőződéssel tudja szinte minden turista, hogy a Világörökség része, holott még egyik sem az.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás