Filmes műfajok, így a film noir vagy akár a western előtt is tiszteleg a Horizont (Orizont), amely Ioan Slavici erőteljesen vizuális hatású novellája, a Jószerencse malma (Moara cu noroc) alapján készült – hangzott el Marian Crișan legújabb alkotásának bemutatóján pénteken a kolozsvári Győzelem moziban.
2016. február 13., 13:232016. február 13., 13:23
A premieren a rendezőn kívül jelen voltak a Kolozsvári Állami Magyar Színház színészei is, a főszerepet játszó Hatházi András, valamint Bogdán Zsolt és Györgyjakab Enikő. Az új életet kezdő, a törvény és a famaffia csapdájába kerülő házaspár drámáját Slavici 1881-ben megjelent novellája ihlette, amelyet expresszivitása és vizualitása miatt bevallása szerint nagyon szeret Crișan, akárcsak az irodalmi műből korábban készült filmes adaptációt, Victor Iliu 1955-ben készült filmjét (a mozit annak idején beválogatták a cannes-i fesztivál versenyprogramjába). \"Szabadon adaptáltam Slavici novelláját, amelynek fő elemeit és konfliktusait mintegy új kontextusba helyezi a film\" – mondta a rendező.
Család, maffia, korrupció: a hazai társadalom tükörképe
A mai hazai társadalomról és családi életről készített \"röntgenfelvételként\" is értelmezhető történet helyszínéül az Erdélyi-szigethegységben található, Horizont nevű fogadó szolgál, amely az illegális fakitermelés cselszövéseinek, az érzelmek és érzéketlenség ütközőpontjának színterévé, a halálos bosszú melegágyává válik. Marian Crișan úgy fogalmazott, mivel nagyszalontai születésű, szorosan kötődik Erdély nyugati régiójához, ezért is választotta Slavici drámai feszültségű novelláját, amely eredetileg a Nagyszalonta közelében található Borosjenőn játszódik.
„Bár jó ideje Bukarestben élek, az erdélyi helyszíneket és témákat helyezem előtérbe filmjeimben, hiszen ez a vidék sokat jelent számomra\" – fogalmazott a rendező, aki nem először dolgozott kolozsvári színészekkel: 2010-es, Morgen című filmjében szintén Hatházi András játszotta a főszerepet. Slavici klasszikus novellájának thrillerként való \"átfogalmazása\" az eredeti történettel ellentétben nem „gyilkolja meg\" a szó szoros értelmében mindhárom főszereplőt, kettőt közülük életben hagy „élő halottként\", a vezeklés jelképes útvesztőjében – mondta kérdésre válaszolva a rendező.
A húsvéti körmenet éjszakáján végződő sztori utolsó képei – miután a főhős, Lucian (Hatházi András) meggyilkolja a fogadóban a környéket rettegésben tartó és famaffiahálózatot működtető Kocsis Zoltánt (Bogdán Zsolt, Slavici novellájában eredetileg Lică Sămădăul) és rágyújtja az épületet – katarzisérzéssel tölthetik el a nézőt. Lucian feleségével elvegyül az éjféli körmenetre igyekvők tömegében, mintegy beleolvadva a névtelenségbe, szimbolikus vezeklésképpen.
„A fogadó mint helyszín a film noir műfajából ismert elem, amely itt szinte megszemélyesített lénnyé válik: egy élő labirintus, egy szörny, amelyről érezhető, hogy elpusztul a végén. A zárójelenetben a körmenetben elvegyülő főszereplők \"névtelenné\" válása pedig azt is sugallhatja, hogy már nem tudni, valóban főszereplői-e egy történetnek, avagy maguk is hétköznapi emberek. Az élet pedig megy tovább\" – mondta kérdésre válaszolva Marian Crișan. A forgatásról szólva kifejtette, viszonylag rövid idő, 26 nap alatt készült el az 500 ezer eurós költségvetésű mozi, amelyben szerepet vállaltak az általa felkért kolozsvári magyar színészek is.
„Mivel Marian Crișan korábbi filmjében, a Morgenben is együtt dolgoztunk, nem volt kérdés, hogy azonnal igent mondok a közös munkára. Egyébként magát a novellát nem olvastam, csak a film forgatókönyvét \" – mondta Hatházi András, akinek alakítását nagy tapssal jutalmazta a Győzelem mozi közönsége. \"Sehol sem könnyű filmet készíteni, így Romániában sem. Bár 1999-ben végeztem az egyetemet, csak 2010-ben készítettem el első filmemet. Az egyébként, hogy mennyire könnyen lehet mozit csinálni, megannyi tényező függvénye: 70-80 fős stábnak kell jól együttműködnie, ugyanakkor természetesen kis költségvetésből is születhetnek jó alkotások\" – fogalmazott Crișan.
Felfedezni és újrafelfedezni a színészeket
A tervek szerint a Horizontot Prágában és Londonban is bemutatják a következő hónapokban, viszont az alkotók a hazai közönséget szeretnék elsősorban megszólítani, hiszen hazai közegben játszódó, hazai viszonyokat tükröző történetről van szó – hangzott el a bemutatón. „Fontosnak tartom, hogy a közönség felfedezze és újra felfedezze a színészeket, hiszen ők azok, akik a film és a néző közötti kapcsolat legfontosabb tényezői\" – mondta Crișan, aki szerint az is lényeges, hogy új filmeken keresztül beszéljünk különféle filmes műfajokról, akár a Horizont például a film noir-ról.
Mint ismeretes, Crișan korábbi alkotása, a román–magyar–francia koprodukcióban készült Morgen – amelynek szintén Hatházi András volt a főszereplője – négy elismerést is kapott a locarnói filmfesztiválon 2010-ben, ezenkívül Hatházi a legjobb férfi szereplő, Marian Crişan pedig a legjobb rendező díjával térhetett haza a Thesszaloniki Nemzetközi Filmfesztiválról. A Horizont női főszerepét Rodica Lazăr alakítja, további szerepekben Emilian Oprea, Maria Seleș, Ioan Paraschiv, Valeriu Andriuță, Elena Purea látható. A forgatókönyvet Marian Crișan írta.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
szóljon hozzá!