2009. július 08., 09:052009. július 08., 09:05
„Szinte természetes, hogy megkerestek, hiszen Marosvásárhelyen születtem, és az egyetemmel is, a Tompa Miklós Társulattal is voltak, vannak munkakapcsolataim, több előadásom vendégszerepelt Vásárhelyen, rendeztem is a városban. Amikor Gáspárik úr februárban felkért, hogy irányítsam a leendő szakot, azonnal elfogadtam a felkérést. Mindig is foglalkoztatott a drámaírás tanítása, a budapesti színművészetin már évek óta tartok írásgyakorlatot színészeknek, dramaturgoknak” – magyarázta Kiss.
A szakra jelentkezők választhatnak két feladatsor között. Első lehetőségként el kell készíteni egy új, még megíratlan dráma tervezetét, melynek tartalmaznia kell a dráma szinopszisát, a szereplők jellemzését és egy színpadszerűen kidolgozott, párbeszédes jelenetet, 5–10 oldalban, valamint 3–5 oldalban indokolni kell a tervet. A második feladatsort választóknak személyes tapasztalatok alapján kell megírniuk egy színpadi jelenetet a „szakítás” témakörében, emellett ki kell választaniuk egy újsághírt a napi sajtóból, amely a felvételizők szerint drámai konfliktust tartalmaz, és vázolniuk kell, hogyan építenének e köré színpadi jelenetet. Harmadik feladatként pedig mai magyar nyelvre kell fordítani a „Lenni vagy nem lenni” monológot a Hamletből, Arany János fordítását véve alapul, megőrizve a drámai szituáció által hordozott érzelmi, indulati töltést, úgy, hogy az átírás nyomán prózai szöveg szülessen. Emellett a felvételi dossziéhoz bemutatkozó szövegek is csatolhatók: szubjektív önéletrajz, a személyes érzéseket, hangulatokat, kétségeket hangsúlyozva, valamint saját szépirodalmi alkotás, mely lehet vers, rövidpróza vagy jelenet – ezek nem kötelezőek. A beiratkozás és az írásbeli feladatok leadása – 2009. július 13–18., a szóbeli felvételi vizsga pedig 2009. július 20–23. között lesz Marosvásárhelyen. További tudnivalók az egyetem honlapján érhetők el. |
Mint mondta, szerencsés párosítás, hogy ő mint rendező-drámaíró és Hatházi András mint színész-drámaíró együtt dolgozhatnak, hiszen így a diákok egy jelenetről két különböző nézőpontot kaphatnak. Kiss Csaba egyébként a Budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára, Hatházi pedig a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Színházművészeti Karának magyar tagozatán tanszékvezető, így mindkettejüknek jelentős tapasztalata van a tanítás terén. Kiss Csaba elmondta, tervei szerint havonta 3-4 napra utazna Vásárhelyre, hogy megtartsa előadásait, de két tanársegédje folyamatosan írásgyakorlatokat ad a diákoknak, ezek értékelése, továbbfejlesztése e-mailen keresztül zajlana.
„Háromféle drámaírói gyakorlatot tartok fontosnak: az első a valósághoz, a napi élethez kötődik, azaz a hallgatóknak az utcán, buszon, otthon, a folyosón stb. hallott valódi párbeszédeket kell rögzíteniük és közösen jelenetté továbbépíteniük. Nemcsak a valóság mint téma érdekel, de az élő, létező nyelv, az emberek által használt nyelv is. A második típus a stílusgyakorlat, amikor egy adott író vagy kor modorában kell jelenetet írniuk – ide tartoznak a drámákból „kimaradt” szcénák, például mi hangzana el Júlia és Rómeó apja között, ha találkoznának a fiú száműzetése után. Itt a dramaturgiai fantázia mellett az adott írói nyelv ismerete, használata is fontos. Úgy gondolom, ebben a gyakorlatban nagy szerepe lesz a Csehov-novellák dramatizálásának, de krimivel és vígjátékkal, antik görögök parafrázisával és szociokörnyezetben zajló, Éjjeli menedékhely-jellegű drámákkal is fogunk foglalkozni. A harmadik típusú írásgyakorlat az énről, az egóról, a személyes szféráról szólna, vagyis a hallgatóknak saját, megélt tapasztalataikat, élményeiket kell jelenetbe foglalniuk” – magyarázta Kiss.
A rendező tervei szerint az osztály létrehozna egy saját „drámai” honlapot is, ahová folyamatosan feltöltik az újonnan születő szövegeket, azok különböző változatait, hogy bárki betekinthessen, sőt akár hozzá is szólhasson az osztály által végzett munkához. „A drámaírásnak mindig is létfeltétele volt a nyilvánosság, a jelenidejűség. Az utókornak vagy az asztalfióknak csak végső esetben ír drámát az ember. A honlap – ha jól működik – lehetőséget is biztosít a hallgatóknak, hogy a közönség, a szakma vagy az egyes színházak felfigyeljenek rájuk. Terveim szerint az órákon született jeleneteket a hallgatók színpadra is állítanák, és első évben ők maguk is játszanák el őket, hogy megérezzék, milyen érzés egy drámai szituációt feszültté, élővé tenni” – tette hozzá Kiss. Az anyagi lehetőségek függvényében rendszeresen szeretnének meghívni magyarországi és erdélyi drámaírókat, hogy a hallgatók minél többféle írói világlátást megismerjenek, és közvetlen kapcsolat szülessen a fiatalok és a már befutott, játszott drámaírók között. Az erdélyi színpadi szerzők közül Kiss elsősorban Szőcs Gézát, Visky Andrást és Láng Zsoltot nevezte meg.
„Természetesen tudatában vagyunk annak, hogy a tehetséget nem az egyetem adja, de a meglévő képességeket mindenképpen fejleszteni lehet. A szak jövőjét, sikerét az fogja eldönteni, hogy a mostani első felvételin lesz-e legalább 6–8 valóban tehetséges jelentkező, akik két év múlva, a záróvizsgájukon színpadképes szövegekkel, élvezhető jelenettel, stílussal és mondanivalóval zárják az első drámaírói mesterszakot” – mondta végezetül Kiss Csaba.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.