Az Introspectio című előadást pénteken mutatják be
Fotó: Facebook/András Lóránt Társulat
Változatos évadindító programokkal várja októberben a táncszínház iránt érdeklődőket a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat, amelynek névadó vezetője a péntek esti premierről, a csoport tevékenységéről, a prózai és táncszínház közötti különbségekről beszélt a Krónikának.
2018. október 05., 12:072018. október 05., 12:07
Az András Lóránt Társulat célja, hogy a művészetek sorában „megküzdje” magának ugyanazt a teret, értékszintet, elismerést, rendszeres látogatottságot, mint akármelyik más művészeti ág – mondta el a Krónikának András Lóránt koreográfus, rendező, a marosvásárhelyi táncszínházi társulat ötletgazdája, vezetője. Tapasztalatai szerint napjainkban pontosan akkora igény mutatkozik a táncszínház iránt, mint más teátrumprodukcióira, és nemcsak a fiatalság körében, hiszen ez kortól független.
Persze ebben az országban még gyerekcipőben jár ez a művészeti ágazat, úgyhogy időbe telik, amíg bekerül az emberek napi kultúrkészletébe, de jó úton halad” – fogalmazott a csoportvezető.
Hozzátette, a 2014-ben alakult társulat tevékenysége mindenképp hiánypótlónak tekinthető, hiszen az egyetlen független táncszínház az országban. A sepsiszentgyörgyi M Studió tánc- és mozgásszínház állami tulajdonban van, ezen kívül Bukarestben pár projekt erejéig összegyűlnek hasonló műfajt képviselő csapatok.
András Lóránt (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Cosmin Ardeleanu
A lövétei származású művész a prózai és táncszínház közötti első számú különbségként a nyelvezetet emelte ki: a prózai színházban a szöveg a fontos, ott alapvetően információkat közölnek, elmesélik a történetet. A táncszínházban a történetet nem mesélik el ilyen egyszerűen, konkrétan, ott az érzések szintjén fut a narratíva.
– magyarázta a koreográfus. Kifejtette, többek között ezzel magyarázható, hogy egy táncszínházi előadás 50 perc és 1 óra 10 perc között van. „Majdnem olyan sűrítettségű, mint a zene, körülbelül úgy kell elképzelni, hogy egy három-négy perces koreográfia körülbelül egy kétoldalas monológnak felelne meg a prózai színházzal összehasonlításban” – tette hozzá.
András Lóránt új előadásukról is beszámolt: az általa rendezett Introspectio című produkciót pénteken 20 órakor mutatják be a társulat marosvásárhelyi székhelyén (Brăila utca 10. szám). „A darab címe azt jelenti, hogy önvizsgálat. Két női szereplő játszik benne, Macaveiu Blanka és Szabó Franciska. Az előadás egyfajta szubjektív betekintés az ego és alteregó harcába, a nő lelkébe, és a történet az ott rejlő belső konfliktusokon, szépségeken, erőszakosságokon, tabukon, félelmeken alapul – egy belső, lelki utazás” – részletezte a rendező. Az érdeklődők a premiert követően október 13-án és október 19-én 19 órától tekinthetik meg az előadást.
A társulat terveivel kapcsolatban a vezető elmondta, folyamatos előadásokat terveznek, amelyek már elkészültek a múlt évad végén, de még nem mutatták be hivatalosan, valamint új produkciókat is műsorra tűznek. Továbbá szeretnének állandó képzéseket tartani gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, reményeik szerint a hónap közepétől kezdődően.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!