A Litera irodalmi portál Műhelynapló díjában részesült a csíkszeredai székhelyű Székelyföld folyóirat, amelynek főszerkesztője, Lövétei Lázár László úgy nyilatkozott, erős volt a mezőny, ők pedig nagyon örülnek az elismerésnek.
2017. február 12., 16:512017. február 12., 16:51
Műhelynaplójáért tüntette ki a Csíkszeredában szerkesztett Székelyföld folyóiratot a Litera irodalmi portál. „Nagyon erős volt a mezőny, nagyon sokan írtak műhelynaplót, így még nagyobb öröm, hogy egy ilyen erős kínálatból épp minket választottak ki. Megkérdeztem a szerkesztőasszonyt, Nagy Gabriellát, hogy miért épp ránk esett a választásuk, és azt mondta, hogy a nyelv nagyon »vitte« ezeket a történeteket. És nyilván ez a legfontosabb, hogy ha már naplóról és irodalomról van szó. Nem a történetek különössége, egzotikuma, hanem a jó irodalomi szövegek a lényegesek” – mondta el portálunknak Lövétei Lázár László, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője a díjátadó után.
A Székelyföld folyóirat képviseletében Fekete Vince, Szonda Szabolcs, Dimény-Haszmann Árpád, Gothár Tamás, Molnár Vilmos, Szálinger Balázs és Lövétei Lázár László írt naplót a Litera portálon április 4–10. között. A szerkesztőség döntése szerint a legjobb egyéni naplóért Fabiny Tamás kapta a Napló díjat, a Szabadnapló díjat pedig Imre Eszter. A Litera 2009 óta ad át Napló díjat azoknak a szerzőknek, akiknek a Literán publikált naplója az adott évben a leginkább elnyeri a szerkesztőség tetszését.
A Napló díj társdíjaiként 2012-ben megalapították a Műhelynapló és a Szabadnapló díjakat. 2016-ban a következő az egyéni szerzőkön kívül – Bihari Ágnes, Branczeiz Anna, Fabiny Tamás, Kulin Borbála – írói műhelyek és folyóiratok – 2000 folyóirat, Alföld folyóirat, Athenaeum Kiadó, Ex Symposion, Székelyföld – publikáltak naplót a Literán, de jelentkeztek írótáborok, alkotó körök – Hajdúböszörményi írótábor, JAK műfordító tábor, Márai Sándor Író Kör, HLO – Hungarian Literature Online, Tokaji Írótábor – is szép számmal. Mindezek mellett a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és az Ünnepi Könyvhét idején csoportos kiadói naplókat is közöltek. Közülük került ki a három díjazott – olvasható a Literán. A Székelyföld kulturális lap havonta jelenik meg Csíkszeredában a Hargita Kiadónál. 1997-ben alapította Ferenczes István a folyóiratot, amelynek Magyarország-szerte is számos előfizetője van.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!