Fotó: Vargyasi Levente
A III. Székelyföldi Fotóbiennále nyerteseit szombaton a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban díjazták, a zsűri által kiválogatott munkákból az Erdélyi Művészeti Központban nyílt kiállítás. A Hargita, Kovászna és Maros megye által szervezett biennáléra 17 országból 283 fotós összesen 1516 pályaművet küldött be.
2017. október 15., 15:412017. október 15., 15:41
A legtöbbet a nyitott kategóriába – ebben az első helyezést az amerikai Hans Gindlesberger nyerte (Cím nélkül – Gőz – A rossz filmben vagyok sorozatból), a második díjas az Ausztriában élő Teresa Meier (Cinkosság), míg a harmadik díját a Kanadában élő Kralovánszky Balázs (Munkában az árnyék).
A marosvásárhelyi Haragos Zoltán – Az út végén című munkája elnyerte a Román Fotóművészek Egyesületének díját és a Magyar Fotóművészek Világszövetségének oklevelét. A zsűri döntése alapján a Kenyér kategóriában nem osztottak ki első díjat, így a sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség által biztosított 3. díjat Rizskenyér című munkájával a kínai Jiexiong Ye nyerte, a marosvásárhelyi Kovács pékség által biztosított 2. díjat a marosvásárhelyi Kozma Erzsébet Házikenyér című munkája kapta,
A Mozgás kategóriában az első díjat megduplázták, így azt a kínai Jiexiong Ye Iskola című sorozatáért és Máté Bence természetfotós Lendületben című sorozatáért kapta, a magyarországi fotográfus megkapta a Magyar Fotóművészek Világszövetségének aranyérmét is.
A házigazda Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke elmondta, a III. Székelyföldi Fotóbiennále a nyolcadik alkalommal megszervezett Székelyföld Napok nyitórendezvénye is egyben. Ugyanakkor felkéréssel fordult a székelyföldi fotóművészekhez:
Anyagi és szervezési segítséget ajánlott fel, hogy méltóképpen megemlékezzenek a Marilyn Monroe-ról készült sorozatával világhírűvé vált fotográfusról.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!