Kovrig Magdolna átveszi a díját
Fotó: Haáz Vince
A Petőfi-emlékév jegyében díjazta a hagyományápolás és közművelődés területén évtizedek óta áldatlan munkát végző „napszámosait” az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete. Az idei kitüntettek: az erdőszentgyörgyi Kovrig Magdolna és a fehéregyházi Szabó József.
2022. április 14., 13:522022. április 14., 13:52
Egyfajta Petőfi-emlékúttal hasonlította össze az idei díjazást, pontosabban a kitüntetésre érdemesek kiválasztását az EMKE területi alelnöke, Ábrám Zoltán. Kovrig Magdolna azt a kisvárost képviseli, amelynek közelében áll a kelementelki Simén-kúria, ahol a forradalmár lelkű költő megebédelt Bem tábornok társaságában 1849. július 30-án, mielőtt Erdőszentgyörgyön el tért volna Székelykeresztúr felé. Szabó József egy kőhajításnyira lakik a háromszoros túlerőben lévő cári sereg ellen vívott fehéregyházi vesztes csata helyszínétől, attól a helytől, ahol másnap utoljára látták Petőfi Sándort.
A szászszentgyörgyi születésű, 82. életévét taposó Kovrig Magdolna ma is fiatalos lendülettel munkálkodik: tervez, értekezik, tanácsol, pályázatokon dolgozik és irányít a napi írás-olvasás mellett. Teszi mindezt tolószékéből, ahová közel nyolc évtizeddel ezelőtt a gyermekparalízis kényszerítette.
Kovrig Magdolna
Fotó: Haáz Vince
„Negyvenhárom éves tanári pályafutása alatt Kovrig Magdolna sokoldalú oktató-nevelő, valamint kulturális, közművelődési tevékenységet fejtett ki. Tanítványait és Erdőszentgyörgy fiatalságát az évszázados magyar kulturális értékek, nemzeti történelem és hagyományok ismeretére okította, nemzettudatra, helyes önértékelésre nevelte” – értékelte a díjazott munkásságát a pályatárs, a szintén EMKE-díjas Buksa Éva.
Az Erdőszentgyörgyön élő pedagógus közművelődési tevékenységét az 1989-es fordulat hozta meg, amikor a helybéli, ám messze földön ismert székely ezermester nevét viselő Bodor Péter Művelődési Egyesületet létesítette, majd 2002-től elnökként irányította. Szintén a Kovrig tanárnő nevéhez kötődik az Erdőszentgyörgyi Figyelő című lap, amelyet húsz évvel ezelőtt, a magyar kultúra népszerűsítése, a vidék szellemi és tárgyi értékeinek megőrzése, valamint a kistérség művelődési eseményeinek megörökítése céljából indított útjára.
A legnagyobb magyar költő emlékének méltó ápolásáért esett az EMKE idei választása Szabó Józsefre. A fehéregyházi múzeum és emlékpark gondnokát, a helyi közművelődési élet mindenesét egykori tanára, Farkas Miklós laudálta.
Szabó József és az EMKE Maros megyei szervezetének elnöke, Ábrám Zoltán
Fotó: Haáz Vince
Mint kiemelte, Szabó József már gyermekkora óta Petőfi vonzáskörében él, gyűjt, tanulmányoz, dokumentálódik. Neves elődöktől vette át a stafétabotot, és az egyre burjánzó közöny ellenére megpróbálja éltetni a költő emlékét.
„Csak azt tettem és teszem, amit más is tenne” – reagált köszönetében Szabó József, aki megtisztelőnek érzi, hogy egy ilyen helyről tudja szolgálni a magyarságot.
Fotó: Haáz Vince
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!