Demény Attila zeneszerző, karmester, zongoraművész szerzői estje a Kolozsvári Magyar Operában

Demény Attila zeneszerző, karmester, zongoraművész szerzői estje a Kolozsvári Magyar Operában

Demény Attila harmincévnyi zeneszerzői munkásságából nyújt válogatást a kolozsvári szerzői est

Fotó: Kolozsvári Magyar Opera

Retrospektív visszatekintés Demény Attila zeneszerző, operarendező, karmester, zongoraművész szerzői estje, amelyet szombaton láthat-hallhat a Kolozsvári Magyar Opera közönsége. Az előadásról, amelyet a héten Budapesten is bemutattak, Demény Attila és a produkció társrendezője, Bogdán Zsolt színművész beszélt a Krónikának.

Kiss Judit

2019. október 19., 07:052019. október 19., 07:05

Demény Attila zeneszerző, Nádasdy-díjas operarendező, karmester, zongoraművész szerzői estjét láthatja-hallhatja a közönség a Kolozsvári Magyar Operában szombaton este fél héttől, a produkciót a szerzővel közösen Bogdán Zsolt színművész rendezte. A szerzői estet korábban már bemutatták, sőt, 2013-ban a Román Színházi Szövetség (UNITER) elismerésére, a legjobb romániai előadás díjára jelölték az operaelőadások kategóriájában.

 Válogatás 30 év zeneszerzői munka terméséből

Demény Attila zeneszerzői munkásságát kiváló szakmai felkészültség és a 20. századi zenei nyelveket sajátos hangvételben egyesítő egyéni stílus jellemzi, ez a nem túlbonyolított, expresszionista beszédmód képes arra, hogy általa a századforduló fontos közép-kelet-európai történetei fogalmazódjanak meg

– olvasható az előadás ismertetőjében. Demény Attila többek közt Örkény István Az utolsó meggymag című egypercesére írt kamaraoperát, ez is felcsendül a szombati előadásban, akárcsak Weöres Sándor, Nagy László, Szőcs Géza, Balla Zsófia, Visky András versei nyomán írt vokális kamaraciklusai. „Egy szerzői estet oly módon megszervezni, hogy kolozsvári kamarazenekar, kolozsvári és budapesti szólisták, egy férfikar összehangolódhasson, és ehhez próbalehetőségeket biztosítani nagy logisztikai feladat, úgyhogy nagy örömömre szolgál, hogy sikerült. Hogy mit jelent egy szerzői est az alkotó életében? Tulajdonképpen retrospektív visszatekintés, válogatás az életműből, ami 30 év zeneszerzői munka keretéül szolgál” – mondta el megkeresésünkre Demény Attila. Kifejtette,

az 1990-es években írt kamaradarabjai, legújabb szerzeménye, a Kettős szonett, valamint harmadik kamaraoperája, Az utolsó meggymag is hallható lesz az előadásban

– utóbbit korábban már bemutatták a Kolozsvári Magyar Operában.

A szerzői estet ezen a héten a Budapest Music Centerben is előadták, mint Demény Attila fogalmazott, szakmai presztízst jelent, hogy zenéje ott is felcsendülhetett, a budapesti közönség pedig lelkesen fogadta.

Idézet
Nagy dolog, amikor az ember végigtekint lényegesebb művei válogatásán, azon, hogy honnan hová jutott, miképp alakultak alkotói periódusai. Ilyenkor végigtekint egész életművén. Ez jó alkalom, hogy fel tudja mérni az ember, mit alkotott, hogy érdemes volt, hogy miként viszonyult a világhoz különböző korszakaiban”

– mondta el Demény Attila. Arról is beszélt, hogy három kamaraoperája közül mindenik más zenei nyelven szólal meg, ezek Orwell Állatfarm című regénye, Örkény Bevégzetlen ragozás és Az utolsó meggymag című írásán alapuló zeneművek. „Az utolsó meggymag című egyperces novella tragikus történet, amikor már csak négy magyar marad a Földön. Örkény novellája jó példa arra, mennyi tragikumot lehet rendkívül humorosan megközelíteni” – fogalmazott a zeneszerző. Kiemelte, nagy örömére szolgál, hogy nagyszerű klarinétművésszel és kiváló nyolctagú férfikarral dolgozhatott.

 A kilátástalanságon felülemelkedő játékosság

 Bogdán Zsolt, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze megkeresésünkre elmondta, Demény Attila remek kamaraoperát írt 2007-ben Örkény István egyperceséből, Az utolsó meggymag librettóját ugyan Lászlóffy Aladár jegyezte, de a szövegkönyvbe később szervesen beépültek Visky András és Szőcs Géza versei is. „Nem sokkal azután a Kolozsvári Magyar Opera műsorra tűzte és Demény Attila lehetőséget adott nekem, hogy “játékmesteri” minőségben próbáljam ki magam. Mondanom sem kell, hogy mennyire megörültem ennek a lehetőségnek, hiszen az erdélyi színházak részéről nemigen jött eddig ilyen felkérés, s az otthont adó kolozsvári is, bár számtalan fiatalnak ad megmutatkozási lehetőséget – amúgy nagyon helyesen teszi – úgy tűnik, irányomban kissé rövidlátó. Nagyon hálás vagyok Attilának a bizalmáért” – fejtette ki Bogdán Zsolt. Kérdésünkre, hogy miért használja a játékmester szót a rendező helyett, úgy fogalmazott, mert végzettsége szerint színész, nem pedig rendező, meg aztán olyan embernek, akinek megadatott, hogy számtalan remek rendezővel dolgozzon együtt, illik körültekintőbben bánnia ezzel a szóval.

Galéria

Bogdán Zsolt

Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

Idézet
Az utolsó meggymag annak lehetőségét rejti magában, hogy mindenáron valamiféle nyomot hagyjunk magunk mögött. Talán elviselhetőbb az elmúlás, ha nem a hiábavalóság jegyében telik el az élet, ha az ember úgy érzi, marad utána valami. Örkény “négy utolsó magyarja“ legalábbis így gondolja. A helyzet alapvetően becketti, s a maga kilátástalanságán, fájdalmán naiv bájjal felül emelkedni tudó játékosság mélységet, ideig-óráig perspektívát ad ennek a gondolatnak”

– fogalmazott Bogdán Zsolt. Az előadásban Antal Lívia énekművész, Szakály Ágnes (cimbalom), Rozmán Lajos (klarinét), Ferenczi Endre koncertmester (hegedű), Horváth Zoltán (zongora), Csergő Domokos (vibrafon), Laczkó Vass Róbert színművész, Bardon Tony, Sándor Árpád énekművészek, Bogdán Zsolt, Viola Gábor színművészek, a Szent Efrém férfikar, Incze G. Katalin, Bubnó Tamás karmesterek, a Kolozsvári Magyar Opera Kamarazenekara. A rendezvényre jegyek vásárolhatók az opera jegypénztárában, valamint online a www.eventbook.ro weboldalon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

Amikor a román király nem kért a magyar bakából – Aranyosszéki katonák történetei kötetbe fűzve

Könyv látott napvilágot arról, hogy a katonaság milyen mértékben és formában szólt bele a 20. században az aranyosszéki egyének, családok, kisközösségek életébe, milyen traumákat, tapasztalatokat, emlékeket hagyott maga után.

Amikor a román király nem kért a magyar bakából – Aranyosszéki katonák történetei kötetbe fűzve
2024. április 11., csütörtök

Száz év erdélyi versei – Zilahon tart irodalmi rendezvényt szombaton az Aradi Kamaraszínház

E-LÍRA 100 – válogatás száz év erdélyi magyar költészetéből címmel tart előadást szombaton Zilahon az Aradi Kamaraszínház.

Száz év erdélyi versei – Zilahon tart  irodalmi rendezvényt szombaton az Aradi Kamaraszínház
2024. április 11., csütörtök

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélte a szakmai kuratórium az idén alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat – jelentette be csütörtökön a Látó szépirodalmi folyóirat.

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat
2024. április 11., csütörtök

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján

Világot gyújt és rendet rak a vers, melenget vagy lehűt, bezsongat vagy vigasztal. A vers megváltó rés a mindennapok falán – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a magyar költészet napja alkalmából László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költő.

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján
2024. április 10., szerda

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben

Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként Jovián György Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja „corpus inane” című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben
2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön