Demény Attila harmincévnyi zeneszerzői munkásságából nyújt válogatást a kolozsvári szerzői est
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Retrospektív visszatekintés Demény Attila zeneszerző, operarendező, karmester, zongoraművész szerzői estje, amelyet szombaton láthat-hallhat a Kolozsvári Magyar Opera közönsége. Az előadásról, amelyet a héten Budapesten is bemutattak, Demény Attila és a produkció társrendezője, Bogdán Zsolt színművész beszélt a Krónikának.
2019. október 19., 07:052019. október 19., 07:05
Demény Attila zeneszerző, Nádasdy-díjas operarendező, karmester, zongoraművész szerzői estjét láthatja-hallhatja a közönség a Kolozsvári Magyar Operában szombaton este fél héttől, a produkciót a szerzővel közösen Bogdán Zsolt színművész rendezte. A szerzői estet korábban már bemutatták, sőt, 2013-ban a Román Színházi Szövetség (UNITER) elismerésére, a legjobb romániai előadás díjára jelölték az operaelőadások kategóriájában.
– olvasható az előadás ismertetőjében. Demény Attila többek közt Örkény István Az utolsó meggymag című egypercesére írt kamaraoperát, ez is felcsendül a szombati előadásban, akárcsak Weöres Sándor, Nagy László, Szőcs Géza, Balla Zsófia, Visky András versei nyomán írt vokális kamaraciklusai. „Egy szerzői estet oly módon megszervezni, hogy kolozsvári kamarazenekar, kolozsvári és budapesti szólisták, egy férfikar összehangolódhasson, és ehhez próbalehetőségeket biztosítani nagy logisztikai feladat, úgyhogy nagy örömömre szolgál, hogy sikerült. Hogy mit jelent egy szerzői est az alkotó életében? Tulajdonképpen retrospektív visszatekintés, válogatás az életműből, ami 30 év zeneszerzői munka keretéül szolgál” – mondta el megkeresésünkre Demény Attila. Kifejtette,
– utóbbit korábban már bemutatták a Kolozsvári Magyar Operában.
A szerzői estet ezen a héten a Budapest Music Centerben is előadták, mint Demény Attila fogalmazott, szakmai presztízst jelent, hogy zenéje ott is felcsendülhetett, a budapesti közönség pedig lelkesen fogadta.
– mondta el Demény Attila. Arról is beszélt, hogy három kamaraoperája közül mindenik más zenei nyelven szólal meg, ezek Orwell Állatfarm című regénye, Örkény Bevégzetlen ragozás és Az utolsó meggymag című írásán alapuló zeneművek. „Az utolsó meggymag című egyperces novella tragikus történet, amikor már csak négy magyar marad a Földön. Örkény novellája jó példa arra, mennyi tragikumot lehet rendkívül humorosan megközelíteni” – fogalmazott a zeneszerző. Kiemelte, nagy örömére szolgál, hogy nagyszerű klarinétművésszel és kiváló nyolctagú férfikarral dolgozhatott.
Bogdán Zsolt, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze megkeresésünkre elmondta, Demény Attila remek kamaraoperát írt 2007-ben Örkény István egyperceséből, Az utolsó meggymag librettóját ugyan Lászlóffy Aladár jegyezte, de a szövegkönyvbe később szervesen beépültek Visky András és Szőcs Géza versei is. „Nem sokkal azután a Kolozsvári Magyar Opera műsorra tűzte és Demény Attila lehetőséget adott nekem, hogy “játékmesteri” minőségben próbáljam ki magam. Mondanom sem kell, hogy mennyire megörültem ennek a lehetőségnek, hiszen az erdélyi színházak részéről nemigen jött eddig ilyen felkérés, s az otthont adó kolozsvári is, bár számtalan fiatalnak ad megmutatkozási lehetőséget – amúgy nagyon helyesen teszi – úgy tűnik, irányomban kissé rövidlátó. Nagyon hálás vagyok Attilának a bizalmáért” – fejtette ki Bogdán Zsolt. Kérdésünkre, hogy miért használja a játékmester szót a rendező helyett, úgy fogalmazott, mert végzettsége szerint színész, nem pedig rendező, meg aztán olyan embernek, akinek megadatott, hogy számtalan remek rendezővel dolgozzon együtt, illik körültekintőbben bánnia ezzel a szóval.
Bogdán Zsolt
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
– fogalmazott Bogdán Zsolt. Az előadásban Antal Lívia énekművész, Szakály Ágnes (cimbalom), Rozmán Lajos (klarinét), Ferenczi Endre koncertmester (hegedű), Horváth Zoltán (zongora), Csergő Domokos (vibrafon), Laczkó Vass Róbert színművész, Bardon Tony, Sándor Árpád énekművészek, Bogdán Zsolt, Viola Gábor színművészek, a Szent Efrém férfikar, Incze G. Katalin, Bubnó Tamás karmesterek, a Kolozsvári Magyar Opera Kamarazenekara. A rendezvényre jegyek vásárolhatók az opera jegypénztárában, valamint online a www.eventbook.ro weboldalon.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Molnár Vilmos József Attila- és Márai-díjas csíkszeredai író Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei című könyvéből inspirálódott bábjáték premierjére készül a kolozsvári Puck Bábszínház.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
Ahogy azt Matthijs Wouter Knol, az EFA igazgatója októberben bejelentette, idén már az animációs és dokumentumfilmek is indulhatnak a legjobb európai film díjáért.
Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel nyílik meg a Székely Nemzeti Múzeum új alapkiállítása 2024. november 11-én, hétfőn 18 órakor az intézmény Bartók Béla termében – közölte a sepsiszentgyörgyi múzeum.
Kiváló nyomozó, remek sportoló, jó a humorérzéke, szeret enni, de amihez igazán ért, azok a pofonok. Ő a legendás Bud Spencer által megformált Rizzo felügyelő, akinek kontinenseken átívelő kalandjait követhetik novemberben négy péntek estén át a Dunán.
A kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál továbbra is kiemelkedő produkciókkal várja a színházszerető közönséget.
A Bocsárdi László által rendezett, Oleg és Vlagyimir Presznyakov műve alapján készült Csónak, avagy előttünk az özönvíz című előadást láthatja a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közönsége.
szóljon hozzá!