Fotó: A szerző felvétele
2008. augusztus 28., 00:002008. augusztus 28., 00:00
A tárlat törzsanyagát alkotó több mint száz lelet – pénzérmék, kulcsok, pipák, rézedények és tányérdarabkák – a vár Csonka bástyájának feltárása során került elő, tudtuk meg Mihálka Nándortól. A fiatal történész szükség esetén a tárlatvezetést is vállalja, bár a tíz tárló mindenike mellett magyar, román és angol nyelvű ismertetőt olvashatnak a betérők. A vár griffes termének mitológiai állatfigurákat ábrázoló féldomborművei önmagukban is megérdemlik az érdeklődést, a halkan szóló reneszánsz zene sajátságos hangulatával pedig a látogató kicsit visszautazhat az időben. A tárlat 17–18. századból származó leletei a civil összefogásnak köszönhetően kerültek elő: mint arról lapunkban beszámoltunk, a nyár folyamán hazai és külföldi önkéntesek dolgoztak a Csonka bástya régészeti feltárásán.
A nagyváradi vár sorsáról egyébként nyilvános vitával egybekötött szemináriumot szerveznek szeptember 11-én – tájékoztatta a Krónikát Marius Harduţ, a feltárási munkálatokat támogató Life Tineret Alapítvány vezetője. A találkozóra a helyi és megyei önkormányzat képviselői mellett régészeket, történészeket és építészeket is meghívnak, hogy véleményalkotó és döntésképes fórumot teremtsenek. A vár felújítására ugyanis nyolcmillió eurós keretet fordíthatnak az elkövetkezőkben, a munkálatok megkezdése előtt pedig újabb régészeti feltárásra is szükség lesz – indokolta a szeminárium szükségességét Harduţ.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.