Fotó: Háromszék Táncegyüttes
Az összes erdélyi magyar hivatásos táncegyüttes részt vesz a csütörtökön kezdődő, vasárnapig tartó nagyváradi szemlén. A régió táncművészeti szakembereinek találkozóját, az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját (EHTET) a Szigligeti Színház szervezi.
2022. április 20., 21:012022. április 20., 21:01
2022. április 20., 21:022022. április 20., 21:02
Ismét Nagyvárad az erdélyi néptánc fővárosa: csütörtöktől vasárnapig szervezi a Szigligeti Színház az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját (EHTET). A fesztivál, amelynek harmadik ízben ad otthont a nagyváradi teátrum, az egyetlen olyan rendezvény, amely a hat erdélyi hivatásos táncegyüttes közös fórumaként lehetőséget biztosít a régió táncművészeti szakembereinek találkozására.
Amint korábban a szervezők közölték, a találkozó célja részben a szakmai kapcsolatok megerősítése, részben pedig a műfaj tájegységenként változó tendenciáinak feltérképezése. A találkozó alkalmat teremt nemcsak arra, hogy az egyes együttesek megismerjék egymás munkáját, hanem arra is, hogy az adott közösség nézői is megismerkedhessenek a táncos szakma sokszínűségével.
A szemlét a házigazda Nagyvárad Táncegyüttes Boldog békeidők című, nemrégen bemutatott előadása nyitja. Amint az előadás ismertetőjében szerepel, a történet szerint Vilmát, a nagyváradi fényképészkisasszonyt felkérik, hogy dokumentálja a Bihar-hegységben zajló gajnai leányvásárt. Itt találkozik Gyulával, a falusi muzsikussal és hangszerkészítővel. A fiatalok között azonnal szikra lobban – Gyula elkéri Vilma címét, és levelezés veszi közöttük kezdetét. Képes levelezőlapokon és táviratokon keresztül vallanak egymásnak magukról, és egymás iránti érzelmeikről, írásaikban megelevenednek a városi és a falusi mindennapok egyaránt. A leveleket személyes találkozók sorozata követi. Bár Vilma és Gyula boldogok egymás mellett, de egy idő után kénytelenek szembenézni azzal, hogy egészen máshogy gondolkodnak a világról.
Kocsis Enikő és Fitos Dezső, az előadás Harangozó Gyula-díjas rendező-koreográfusai pedig a környék táncaiból inspirálódva idézik meg az 1800-as évek végének és az 1900-as évek elejének pezsgő nagyváradi hangulatát.
A szemlén a Tóték című Örkény-darab néptáncszínházi feldolgozását láthatja a közönség a Bekecs Néptáncszínház előadásában.
A produkció a tánc nyelvén fogalmazza meg Tamási Áron Ábel trilógiájának figuráját. Ábel személyét főleg a tánc eszközeivel állítják a nézők elé, de elkerülhetetlen a verbális megjelenítés is. Újra meg újra előkerülnek Ábel fő gondolatai az igazságról, a székelységről, a lélek tisztaságáról.
A Nagyvárad Táncegyüttes kortárstánc-előadása, az Antigoné is szerepel a szemlén, ezt a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Ékes Gyergyó című folklórelőadása követi.
Az Udvarhely Néptáncműhely gyermekeknek szóló néptáncszínházi előadását, a Világszép nádszálkisasszonyt is megtekinthetik meg az érdeklődők, a Háromszék Táncegyüttes pedig az Átöltözés című produkcióval érkezik.
Mindeközben híres adatközlő személyiségek táncait, énekeit, muzsikáit elevenítik fel: Szabó Ferenc (Szásznagyvesszős), Vincze Árpád (Magyarszentbenedek), Karsai Zsiga (Lőrincréve), Jakab József (Magyarózd).
A fesztivál záróestjén, április 24-én, vasárnap 19 órától a hat fellépő táncegyüttes közös gálaelőadás keretében lép színpadra. A fesztivál előadásaira jegyek már kaphatók a színház jegypénztárában, illetve online, a www.szigligeti.biletmaster.ro weboldalon.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
szóljon hozzá!