Fotó: Háromszék Táncegyüttes
Az összes erdélyi magyar hivatásos táncegyüttes részt vesz a csütörtökön kezdődő, vasárnapig tartó nagyváradi szemlén. A régió táncművészeti szakembereinek találkozóját, az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját (EHTET) a Szigligeti Színház szervezi.
2022. április 20., 21:012022. április 20., 21:01
2022. április 20., 21:022022. április 20., 21:02
Ismét Nagyvárad az erdélyi néptánc fővárosa: csütörtöktől vasárnapig szervezi a Szigligeti Színház az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját (EHTET). A fesztivál, amelynek harmadik ízben ad otthont a nagyváradi teátrum, az egyetlen olyan rendezvény, amely a hat erdélyi hivatásos táncegyüttes közös fórumaként lehetőséget biztosít a régió táncművészeti szakembereinek találkozására.
Amint korábban a szervezők közölték, a találkozó célja részben a szakmai kapcsolatok megerősítése, részben pedig a műfaj tájegységenként változó tendenciáinak feltérképezése. A találkozó alkalmat teremt nemcsak arra, hogy az egyes együttesek megismerjék egymás munkáját, hanem arra is, hogy az adott közösség nézői is megismerkedhessenek a táncos szakma sokszínűségével.
A szemlét a házigazda Nagyvárad Táncegyüttes Boldog békeidők című, nemrégen bemutatott előadása nyitja. Amint az előadás ismertetőjében szerepel, a történet szerint Vilmát, a nagyváradi fényképészkisasszonyt felkérik, hogy dokumentálja a Bihar-hegységben zajló gajnai leányvásárt. Itt találkozik Gyulával, a falusi muzsikussal és hangszerkészítővel. A fiatalok között azonnal szikra lobban – Gyula elkéri Vilma címét, és levelezés veszi közöttük kezdetét. Képes levelezőlapokon és táviratokon keresztül vallanak egymásnak magukról, és egymás iránti érzelmeikről, írásaikban megelevenednek a városi és a falusi mindennapok egyaránt. A leveleket személyes találkozók sorozata követi. Bár Vilma és Gyula boldogok egymás mellett, de egy idő után kénytelenek szembenézni azzal, hogy egészen máshogy gondolkodnak a világról.
Kocsis Enikő és Fitos Dezső, az előadás Harangozó Gyula-díjas rendező-koreográfusai pedig a környék táncaiból inspirálódva idézik meg az 1800-as évek végének és az 1900-as évek elejének pezsgő nagyváradi hangulatát.
A szemlén a Tóték című Örkény-darab néptáncszínházi feldolgozását láthatja a közönség a Bekecs Néptáncszínház előadásában.
A produkció a tánc nyelvén fogalmazza meg Tamási Áron Ábel trilógiájának figuráját. Ábel személyét főleg a tánc eszközeivel állítják a nézők elé, de elkerülhetetlen a verbális megjelenítés is. Újra meg újra előkerülnek Ábel fő gondolatai az igazságról, a székelységről, a lélek tisztaságáról.
A Nagyvárad Táncegyüttes kortárstánc-előadása, az Antigoné is szerepel a szemlén, ezt a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Ékes Gyergyó című folklórelőadása követi.
Az Udvarhely Néptáncműhely gyermekeknek szóló néptáncszínházi előadását, a Világszép nádszálkisasszonyt is megtekinthetik meg az érdeklődők, a Háromszék Táncegyüttes pedig az Átöltözés című produkcióval érkezik.
Mindeközben híres adatközlő személyiségek táncait, énekeit, muzsikáit elevenítik fel: Szabó Ferenc (Szásznagyvesszős), Vincze Árpád (Magyarszentbenedek), Karsai Zsiga (Lőrincréve), Jakab József (Magyarózd).
A fesztivál záróestjén, április 24-én, vasárnap 19 órától a hat fellépő táncegyüttes közös gálaelőadás keretében lép színpadra. A fesztivál előadásaira jegyek már kaphatók a színház jegypénztárában, illetve online, a www.szigligeti.biletmaster.ro weboldalon.
Berecz Andrást február 1-jén, szombat este 7 órától a marosvásárhelyi Spectrum Színház látja vendégül. Hadifogságról, világháborúról, kollektivizálásról szóló mesékkel lép fel.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház idén útjára indítja a Színház mindenkinek elnevezésű programját: jelnyelvi fordítással játszik egy Arany János-mese alapján készült bábelőadást siketek és nagyothallók számára.
Mesterséges intelligenciát használtak az Aranyglóbusz-nyertes, Oscar-díjra jelölt A brutalista című film alkotói annak érdekében, hogy a film főszereplői, Adrien Brody és színésztársa, Felicity Jones által elmondott magyar szöveg eredetibbnek tűnjön.
A miklósvári Kálnoky-kastély borospincéje ad helyet a 2024 nyarán elindult Candleglow Castle koncertsorozatnak. 2025. február 1-én az évad második zenei eseményére várják az érdeklődőket.
Bár nem lehetett egyszerű feladat, kitűnőre vizsgázik a szatmárnémeti Harag György Társulat csapata Albu István rendezővel és Nagy Csongor Zsolt színművésszel az élen.
Szerb Antalról szóló zenés irodalmi estet mutat be Szatmárnémetiben Prieger Zsolt, az Anima Sound System együttes vezetője és Magyar Bori népdalénekes a Magyar Kultúra Hete programsorozat részeként.
Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta a legtöbb, 13 jelölést csütörtökön Los Angelesben az amerikai filmakadémia díjaira. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az Oscarra.
Az első erdélyi nyomtatvány, egy 1525-ben készült nagyszebeni falinaptár története tárul fel a Teleki-Bolyai Könyvtárban rendezett minikiállításon, mely február 7-éig tekinthető meg.
Fotókiállítás nyílik a nagyváradi Aachavas Rheim Zsinagógában a holokauszt nemzetközi emléknapján – közölte a szervező Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítvány (Oradea Heritage).
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencéből, a sárrétudvari-hízóföldi temetőből származó leletet a feltáráskor férfinak vélték.
szóljon hozzá!