Fotó: Háromszék Táncegyüttes
Az összes erdélyi magyar hivatásos táncegyüttes részt vesz a csütörtökön kezdődő, vasárnapig tartó nagyváradi szemlén. A régió táncművészeti szakembereinek találkozóját, az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját (EHTET) a Szigligeti Színház szervezi.
2022. április 20., 21:012022. április 20., 21:01
2022. április 20., 21:022022. április 20., 21:02
Ismét Nagyvárad az erdélyi néptánc fővárosa: csütörtöktől vasárnapig szervezi a Szigligeti Színház az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóját (EHTET). A fesztivál, amelynek harmadik ízben ad otthont a nagyváradi teátrum, az egyetlen olyan rendezvény, amely a hat erdélyi hivatásos táncegyüttes közös fórumaként lehetőséget biztosít a régió táncművészeti szakembereinek találkozására.
Amint korábban a szervezők közölték, a találkozó célja részben a szakmai kapcsolatok megerősítése, részben pedig a műfaj tájegységenként változó tendenciáinak feltérképezése. A találkozó alkalmat teremt nemcsak arra, hogy az egyes együttesek megismerjék egymás munkáját, hanem arra is, hogy az adott közösség nézői is megismerkedhessenek a táncos szakma sokszínűségével.
A szemlét a házigazda Nagyvárad Táncegyüttes Boldog békeidők című, nemrégen bemutatott előadása nyitja. Amint az előadás ismertetőjében szerepel, a történet szerint Vilmát, a nagyváradi fényképészkisasszonyt felkérik, hogy dokumentálja a Bihar-hegységben zajló gajnai leányvásárt. Itt találkozik Gyulával, a falusi muzsikussal és hangszerkészítővel. A fiatalok között azonnal szikra lobban – Gyula elkéri Vilma címét, és levelezés veszi közöttük kezdetét. Képes levelezőlapokon és táviratokon keresztül vallanak egymásnak magukról, és egymás iránti érzelmeikről, írásaikban megelevenednek a városi és a falusi mindennapok egyaránt. A leveleket személyes találkozók sorozata követi. Bár Vilma és Gyula boldogok egymás mellett, de egy idő után kénytelenek szembenézni azzal, hogy egészen máshogy gondolkodnak a világról.
Kocsis Enikő és Fitos Dezső, az előadás Harangozó Gyula-díjas rendező-koreográfusai pedig a környék táncaiból inspirálódva idézik meg az 1800-as évek végének és az 1900-as évek elejének pezsgő nagyváradi hangulatát.
A szemlén a Tóték című Örkény-darab néptáncszínházi feldolgozását láthatja a közönség a Bekecs Néptáncszínház előadásában.
A produkció a tánc nyelvén fogalmazza meg Tamási Áron Ábel trilógiájának figuráját. Ábel személyét főleg a tánc eszközeivel állítják a nézők elé, de elkerülhetetlen a verbális megjelenítés is. Újra meg újra előkerülnek Ábel fő gondolatai az igazságról, a székelységről, a lélek tisztaságáról.
A Nagyvárad Táncegyüttes kortárstánc-előadása, az Antigoné is szerepel a szemlén, ezt a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Ékes Gyergyó című folklórelőadása követi.
Az Udvarhely Néptáncműhely gyermekeknek szóló néptáncszínházi előadását, a Világszép nádszálkisasszonyt is megtekinthetik meg az érdeklődők, a Háromszék Táncegyüttes pedig az Átöltözés című produkcióval érkezik.
Mindeközben híres adatközlő személyiségek táncait, énekeit, muzsikáit elevenítik fel: Szabó Ferenc (Szásznagyvesszős), Vincze Árpád (Magyarszentbenedek), Karsai Zsiga (Lőrincréve), Jakab József (Magyarózd).
A fesztivál záróestjén, április 24-én, vasárnap 19 órától a hat fellépő táncegyüttes közös gálaelőadás keretében lép színpadra. A fesztivál előadásaira jegyek már kaphatók a színház jegypénztárában, illetve online, a www.szigligeti.biletmaster.ro weboldalon.
Nyolc év szünet után jelentkezett egyéni tárlattal a városában Siska-Szabó Hajnalka aradi festőművész és rajztanár.
Feltűnt a láthatáron, mégpedig nagyon látványos előzetessel Ridley Scott mestermunkának ígérkező, új nagy eposza, a Gladiátor 2.
Felejthetetlen klasszikusokat is vetítenek a 24. Filmtettfeszten – közölték az október 2. és 6. között Kolozsváron és még 16 erdélyi településen tartandó szemle szervezői.
Olyan gazdag Janovics Jenő életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba –, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla.
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN).
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
A Szatmárnémeti Harag György Társulat ismét külön repertoárral készül a nagybányai közönség számára.
Árpád-házi királyok történetével érkezik Kolozsvárra a szombathelyi Mesebolt Bábszínház – közölte a szervező Puck Bábszínház.
szóljon hozzá!