2008. augusztus 01., 00:002008. augusztus 01., 00:00
– Hogy jutottak ki az Avignoni OFF Fesztiválra?
– A fesztivál programjának csupán egy százaléka kelet-európai, mi egy szerencsés véletlen folytán vehettünk részt: az egyik csapat visszamondta a szereplést, és Oana Leahu rendezőnőt hívták meg a szervezők, aki a mi produkciónkat, a Csodálatos utazás című Kis herceg-adaptációnkat ajánlotta. Gyorsan pörögtek az események: az államvizsga közben és után sebtében készítettük el a francia változatot – ez ugyanis kritérium volt –, és szedtük a sátorfánkat.
– Sebtében francia változatot?
– Igen, meredek volt, mert egyikünk sem tud semmit franciául, de volt egy tanárunk, aki segített fordítani és tanulni.
– Tehát Avignon is egy csodálatos utazás…
– Az. Útközben megálltunk Velencében és Monte-Carlóban, majd a sokadik eltévedés után megérkeztünk Avignonba. Tíz napot töltöttünk ott. A visszaúton pedig becsületes turisták módjára megnéztük Párizs és Salzburg látványosságait is.
– Milyen Avignon a fesztivál idején?
– Az egész város egy hatalmas színház – szédítő mennyiségű előadást játszanak: a közel 150 színház 900 előadással szerepel. Minden tele van plakátokkal, lenyűgöző az az eszeveszett reklámhadjárat, amit minden társulat a nézők megnyeréséért folytat. Lépten-nyomon előadásokat játszanak, van, ahol részleteket mutatnak be ízelítőül, és az utcaművészek, zsonglőrök, bábosok is folyamatosan játszanak, akrobatikus előadásokkal szórakoztatják a járókelőket. Gyakoriak a kísérleti előadások, a színházi nyelv megújításával próbálkoznak.
– Milyen visszajelzést kaptak a közönség és a szakma részéről?
– A szakma részéről még nem kaptunk visszajelzéseket, de bárki ülhetett a közönség soraiban. A nézők reakciói szerint kedves és élvezhető az előadásunk.
– Avignon után a nyári szünidő kezdődik?
– Hazatérve még felléptünk a hétvégi középkori fesztiválon Segesváron, de most már három hét szusszanás következik. Augusztus 23-án részt veszünk a Budapesti Utcaszínházi Fesztiválon, a Millenáris parkban, utána pedig mindenki megy dolgozni, hiszen mind a hatunknak van már szerződése.
– Együtt marad a csapat?
– Öten maradnak együtt: Halmágyi Éva, Nagy Sándor, Páll Anikó Katalin, Páll-Gecse Ákos és Vass Richárd, ők Temesvárra szerződtek, én pedig Marosvásárhelyen maradtam, ugyanis már másfél éve dolgozom az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínháznál.
– Az avignoni fellépésük idején derült ki, hogy a csapat az egykori vizsgaelőadásának szánt produkciójával, a Limonádé Joe-val elnyerte a 300 000 forintos támogatással járó Kovács Ildikó Alkotói ösztöndíjat. Mitől különleges a készülő előadás?
– A Limonádé Joe alaptörténete egy westerntörténet, tulajdonképpen a westernparódia klasszikusaként ismert. Az 1964-es csehszlovák filmszatíra általunk játszott színpadi változata egy bábmusical lesz, amelylyel a tizenévesek korosztályát szeretnénk megszólítani. Ezt az előadásunkat is Oana Leahu rendezi, és több mint ötven bábot fogunk használni.
Az aradiak avignoni sikerei
Sikerrel szerepeltek az Aradi Municípiumi Művelődési Ház művészei az augusztus 3-áig tartó Avignoni OFF Fesztiválon – tájékoztatott a Nyugati Jelen napilap. Telt házzal játszották Schwajda György Himnusz című drámáját Radu Dinulescu rendezésében, és négy előadás erejéig meghívták a produkciót egy Franciaországot, Belgiumot és Svájcot érintő vándorfesztiválra. Érdeklődésnek örvendett a négy évvel ezelőtt Thespis néven indított aradi projekt is, amely a kortárs román és kelet-európai drámairodalom megismertetését és népszerűsítését tűzte ki célul. A projekt kapcsán az egyik legnagyobb, saját színházi fesztivállal és rendezvényszervezési hálózattal rendelkező francia szakszervezeti szövetség, a GDF Suez kezdeményezett tárgyalásokat az Aradi Municípiumi Művelődési Ház vezetőségével. Moliere-díjra jelölték Matei Vişniec szövegén alapuló és a bábszínház-igazgató Radu Dinulescu rendezte Cioran úr, dobd el fegyvereidet! című előadást, az ugyanazt a szöveget színpadra ültető Radu Afrim rendezte Párizsi manzárd című előadás pedig a szaksajtó díjára esélyes.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.