Csíksomlyói búcsú, ahol a szent mellett megjelenik a profán – Péter Beáta drámája a Role zenekar és a Játékszín előadásában

csíksomlyói búcsú

A csíksomlyói búcsúnak nemcsak a közösségi, nemzeti, vallási és egyházi vonatkozása nagyon erős, de a kortárs erdélyi irodalomban is megjelenik

Fotó: Borbély Fanni

Egy csíksomlyói család és a hozzájuk betérő vendégek, zarándokok történetén keresztül mesél a pünkösdi búcsúról, a kegyhelyhez kapcsolódó jelenségekről, hagyományokról, szokásokról Péter Beáta Búcsújárás című drámája, amelyet június 7-én, pontosan a búcsú szombatján láthat a közönség Csíkszeredában. A Csíki Játékszín színészei a nagy múltú Role zenekarral egy helyi beteg kisfiú megsegítésére tartják a jótékonysági estet. A drámáról, annak születéséről, a jótékonysági est jelentőségéről kérdeztük Péter Beátát, lapcsaládunk munkatársát, aki többek között elmondta: a darab arról is szól, hogy a búcsús forgatagban hogyan jelenik meg a szent mellett a profán.

 

Kiss Judit

2025. június 02., 08:022025. június 02., 08:02

Száz százalékban csíki „termék” lesz a pünkösd szombatján tartandó csíkszeredai jótékonysági felolvasószínházi esemény: Péter Beátának, lapcsoportunk munkatársának 2020-ban írt, Búcsújárás című drámáját adják elő a Csíki Játékszín színészei a nagy múltú Role zenekarral közösen, egy helyi beteg kisfiú megsegítésére. Az előadást június 7-én, szombaton a Csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában láthatja-hallhatja a közönség.

A dráma témája is ízig-vérig csíki, hiszen a csíksomlyói búcsúhoz kapcsolódik, amelynek kisugárzása viszont Kárpát-medencei szintű.

csíksomlyói búcsú Galéria

Péter Beáta, a Búcsújárás című dráma szerzője: „Annyira sokrétű mindaz, amit a csíksomlyói búcsúról tudunk, hogy ha netán úgy indultam volna neki, hogy erről írok drámát, talán neki sem mertem volna kezdeni”

Fotó: László Ildikó

A dráma szerzőjétől azt kérdeztük, mit jelent számára, hogy a pünkösdi búcsúról szóló drámáját stílszerűen épp a búcsú napjához időzítve ismerheti meg a nagyközönség. Elmondta, mindenképp öröm számára, hogy ismét színpadon elevenedik meg a történet – a darabot 2021-ben láthatta a közönség, szintén pünkösdkor, a Csíki Játékszín felolvasószínházi előadásán, Dálnoky Csilla rendezésében. „Aztán a fiókba került, néha felmerült, hogy jó lenne ismét bemutatni, játszani, de nem történt konkrét lépés. Teltek-múltak az évek, mígnem tavaly decemberben a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE), az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) és a L’Harmattan Kiadó gondozásában megjelent az Örkény István drámaírói ösztöndíj keretében írt drámákból egy válogatás. A Százhúszból hét című antológiába a Búcsújárást is beválogatták, és így, hogy kötetben is napvilágot látott, adott egy lendületet annak a gondolatnak, hogy Lajosék (a főszereplő és családja, valamint a hozzájuk betérő zarándokok) ismét színre lépjenek. Hálás is vagyok a színészeknek, a Role zenekarnak, az előadást rendező Tarjányi Krisztina Irmának, a támogatóinknak, partnereinknek és mindenkinek, aki felkarolta ezt” – mondta el a szerző.

csíksomlyói búcsú Galéria

A Role zenekar 1987-ben alapított csíkszeredai együttes, amely a magyar irodalom, valamint a székely és csángó népi költészet remekeiből építkezik

Fotó: Role zenekar archívuma

Hozzátette,

Idézet
a dráma témájából kiindulva adja magát, hogy ezt most mutassák be, az alkotócsapattal azon is gondolkodtak egyébként, hogy rendszeressé tegyék: minden pünkösdkor, mint egyfajta helyi jellegzetességet, elővennék, és csak ilyenkor lehetne megtekinteni.

De ez még a jövő zenéje, egyelőre a mostani előadásra készülnek nagy lelkesedéssel és nem kevés izgalommal. „Fontosnak tartom kiemelni az előadás jótékonysági jellegét. Hosszú évekre vezethető ez vissza: a Role zenekar 2005 óta tart pünkösdkor jótékonysági koncertet, mindig alkalomhoz illő, ünnepi repertoárral készülve, megörvendeztetve a közönséget az egyedi zenei világukkal. Most, a huszadik alkalommal egy ilyen összefogás eredményeként tudunk segíteni az előadás során begyűlt adományokból egy kisfiúnak” – emelte ki Péter Beáta.

Csíksomlyói búcsú: a kisember viszonyulása

Arra kértük a szerzőt, foglalja össze dióhéjban a dráma sztoriját, üzenetét, valamint azt, hogy mi is indította a Búcsújárás megírására.

„Egy csíksomlyói család és a hozzájuk betérő vendégek, zarándokok történetén keresztül mesélek a csíksomlyói búcsúról, a kegyhelyhez kapcsolódó jelenségekről, hagyományokról, szokásokról, arról, hogy a búcsús forgatagban hogyan jelenik meg a szent mellett a profán,

hogy a világ mindennapi történései hogyan hatnak minderre, és arról is, hogy az úgynevezett kisember hogyan viszonyul ezekhez. Mindemellett több téma is átszövi a darabot: a gyermekvállalás, a fiatalok elvándorlása, a moldvai csángók helyzete, legendák, a települések közötti rivalizálás, a generációk közötti konfliktusok, és beépítettem a valóságban elhangzott szövegrészleteket is” – magyarázta a szerző.

csíksomlyói búcsú Galéria

Tarjányi Krisztina Irma, a Búcsújárás című előadás rendezője

Fotó: Danics Enikő Bianka

Mint kifejtette, a darab három felvonása három különböző év pünkösdi időszakában játszódik: az első felvonás 2017-ben, a második felvonás 2019-ben, amikor Ferenc pápa ellátogatott Csíksomlyóra, míg a harmadik 2020-ban. „Az első jeleneteket közel tíz évvel ezelőtt, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem drámaíró mesteri szakos hallgatójaként írtam, épp a Krónika egyik, a csíksomlyói búcsúról szóló cikke volt a kiindulópont. Hálás „feladatnak” bizonyult, mert számomra természetes, hogy amikor csak lehet, részt veszek a búcsúban, gyakran tudósítottam is onnan vagy készítettem interjúkat a témában, tehát elég jól ismertem a somlyói pünkösdi búcsú körüli történéseket.

Idézet
De akkor még nem gondoltam, hogy egész estés darab lesz belőle. Ugyanakkor, a darabbeli (fiktív!) szereplők nem hagytak nyugodni, meg-megszólaltak bennem, a családban is emlegettük őket, hogy ki hogyan reagálna adott helyzetekre,

így időről időre elővettem a szöveget, és még ezt-azt hozzáírtam” – avatott be Péter Beáta az alkotási folyamat kulisszatitkaiba. Azt is elmondta, hogy 2020-ban, amikor a koronavírus járvány miatt nem lehetett megtartani a búcsús szentmisét a Nyeregben, elkezdte foglalkoztatni a kérdés, hogy vajon ezek a szereplők mit tennének egy ilyen kibillent helyzetben. „És ott volt egy évvel korábban a történelmi jelentőségű pápalátogatás… Amint mindez körvonalazódott, találkoztam a Petőfi Irodalmi Múzeum Örkény István drámaírói ösztöndíj kiírásával, pályáztam a drámatervvel, és a kuratórium érdemesnek találta a támogatásra. Így készült el az év végére a Búcsújárás” – mondta a szerző.

Nagyon sokrétű mindaz, ami a csíksomlyói búcsúról tudható

A csíksomlyói búcsú össznemzeti jelentőségű esemény, félmillió zarándok látogat el a Nyeregbe pünkösdkor. A szerzőtől azt kérdeztük, hogy mivel az esemény közösségi, nemzeti, vallási és egyházi vonatkozása egyaránt nagyon erős, hogyan látja, mi lehet a hozadéka annak, ha ily módon a kortárs irodalomban is helyet keres magának. „Mint említettem, korábban is ismertem a búcsúhoz, Csíksomlyóhoz, a kegyhelyhez kapcsolódó szokásokat és hagyományokat, és a dráma megírása során számos, a témához kapcsolódó forrást igyekeztem felkutatni, elolvasni.

Idézet
Egyházi és helytörténeti írók, néprajzkutatók tollából származó írásokat, adatközlőktől – például Moldvában – legendákat gyűjtöttem és dolgoztam fel, azaz dolgoztam bele a dráma anyagába. Annyira sokrétű mindaz, amit a csíksomlyói búcsúról tudunk,

amit nyújtani tud, annyira sokrétű vonatkozásokat, értelmezési lehetőségeket rejt magában, hogy ha netán úgy indultam volna neki, hogy írok egy drámát a csíksomlyói búcsúról, akkor… akkor neki sem mertem volna kezdeni” – vallotta be a szerző.

csíksomlyói búcsú Galéria

Márdirosz Ágnes és Kozma Attila, a Csíki Játékszín színészei a Búcsújárás című felolvasószínházi előadás próbáján

Fotó: Veress Albert

Mint magyarázta, azonban így, hogy sorsokon, történeteken – örömökön és veszteségeken, humoros helyzeteken és emberi gyarlóságokon, különböző nézőpontokon keresztül szól minderről, talán a távolról érkezőknek egyfajta fogódzó is lehet, és azoknak, akik benne élnek, felismerés és akár rácsodálkozás mindarra, amit természetesnek vélnek.

Erőteljes játék és a Role együttes zenéje

Megkérdeztük azt is, hogy a pünkösd szombati csíkszeredai előadásban hogyan kapcsolódik majd össze a Role zenéje és a drámai szöveg, valamint hogy mire számíthat a közönség – hiszen valószínűleg olyanok tekintik meg az előadást, akik aznap délelőtt lelkileg feltöltődve jönnek le a Nyeregből a szentmisét követően.

Idézet
Egy egészbe, egy előadásba fonódik össze a Csíki Játékszín színészeinek felolvasása – amely nem puszta felolvasás, hanem erőteljes játék – és a Role zenekar különleges zenéje.

Hogy mi módon, az legyen meglepetés, Tarjányi Krisztina Irma fonja össze mindezt érzékenyen. Mégis annyit elárulhatok, hogy az ő koncepciójában a Role együttes, amely Kájoni János gyűjtéséből származó dalai által a közönséget a somlyói búcsú autentikus légkörébe helyezi, finoman követi a cselekményben bekövetkező változásokat, érzékelteti az idő múlását, véleményezi vagy hangsúlyozza a szövegben elhangzottakat. Egy adott ponton pedig ők is szereplővé válnak” – ecsetelte a szerző.

csíksomlyói búcsú Galéria

A Role együttes a Kájoni János gyűjtéséből származó dalaival a somlyói búcsú autentikus légkörébe vonja be a közönséget

Fotó: Role zenekar archívuma

Hozzátette,

Idézet
bár fiktív szereplők fiktív történetét ismerheti meg majd a néző, de a cselekmény valós helyzetekbe van beleágyazva, sok ismerős elem visszaköszön majd az előadásban,

amelyben egy zarándoknak, például a Somlyó felé vezető úton vagy éppen hazafelé része van. „Remélem, hogy az előadás a Nyeregben megélt lelki feltöltődéshez – szerényen, de – hozzátesz” – mondta Péter Beáta.

csíksomlyói búcsú Galéria

Június 7-én, pünkösd szombatján mutatják be a Búcsújárás című előadást jótékonysági rendezvényként Csíkszeredában

Fotó: Búcsújárás plakát

korábban írtuk

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat
Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat

A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás