Szakács István Péter székelyudvarhelyi író Csempészáru című kötetét mutatták be kedden este a helyi művelődési ház koncerttermében.
2016. december 15., 14:142016. december 15., 14:14
A házigazda Lőrincz György író volt, az eseményen jelen volt Hajdu Áron, a Bookart Kiadó tulajdonosa és vezetője is. Lőrincz György elmondta, Szakács István az Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány (EMIA) felfedezettje, első írása az ő pályázatukon nyert. A most megjelent Csempészáru a szerző nyolcadik kötete, illusztrációkkal jelent meg.
„A kötet az álom és valóság, a lét és a nemlét határán lebegő történetek tárháza” – fogalmazott Lőrincz György. A szerző kérdéseket fogalmaz meg az élet értelméről, döntéshelyzeteket, választási lehetőségek következményeit villantja fel. Például azt, hogy mivel járna az életfogytig tartó boldogság, a mindentudás, vagy mi történne, ha tényleg betérne hozzánk a Megváltó. Bevezetésként A boldogság elixírje című szövegből olvasott fel Lőrincz, majd a könyv műfajáról faggatta a szerzőt.
„Sokat gondolkoztam azon, hogy mi legyen az, ami műfajilag összefogja a kötet szövegeit. Apokrifek, ez szerepel a könyv belső borítóján is, a görög szó azt jelenti, hogy titkos, vagy tilos” – fejtette ki Szakács István. Hozzátette, ha titkos, akkor a beavatottaknak szól, és mindenki lehet beavatott, mert ezek a történetek olyanok, amilyenekről valamilyen formában mindenki hallott. Ha pedig tiltott, akkor azért lehet érdekes, mert a tiltott gyümölcs jobb, mint amit az üzletben génmódosítva lehet találni. Mesevariánsokkal, bibliai történetek és Szindbád-novellák verzióival találkozhat az olvasó a kötetben, azonosíthatunk benne helyszíneket is, de ismerősek lehetnek a történetek is.
Mint kiderült, a szerző kedvenc témája az utazás, ezekben a huszonegyedik századi mesékben például felsejlik az Ezeregyéjszaka világa vagy Krúdy Gyuláé is. A szerző szövegei logikai láncra épülnek, ezt többszöri olvasással lehet felfejteni – állapította meg Lőrincz György, aki a szerzőt az elbeszélői hangokról és a témaválasztásról faggatta. Szakács elmondta, az epika előnye, hogy több elbeszélője is lehet, több szereplő, állapot, világnézet kaphat helyet benne. Az egyes szám első személyű elbeszélő a legravaszabb, hiszen annak ellenére, hogy fikció, mégis hitelessé válik.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!