2009. május 12., 10:542009. május 12., 10:54
Budapesten ma foglalkozik ismét az RTL Klub és a TV2 országos kereskedelmi televíziók koncessziós díjának csökkentésével az Országos Rádió és Televízió Testület, az azonban még nem világos, hogy csak az RTL Klubot és a TV2-t, vagy az egész piacot közvetlenül érintő változatról dönthetnek.
Az MTI hírügynökség értesülései szerint formálisan ugyanis nem került le a napirendről az az indítvány, amely megfelezné a két társaság által fizetendő, 1,8-1,9 milliárd forintos összeget, de foglalkoznak azzal, az utóbbi időben ennél jóval nagyobb visszhangot kiváltó előterjesztéssel is, amely magát a számítási rendszert alakítaná át, fix összeg helyett a nettó árbevétel arányában határozná meg a kötelezettséget.
A tévék esetében 3,5, az országos rádióknál 10, míg a regionálisaknál és a helyieknél 7 százalékos arányt állítana be a javaslat. Az ORTT-nek akkor kellene kezdeményeznie a díj felülvizsgálatát, ha az új alapon számított összeg kisebbnek ígérkezne a jelenleg fizetettnél.
Mindkét megoldást bírálta a köztelevíziók menedzsmentje, hiszen az RTL Klub díja a digitalizációt szolgálja, a TV2-ét 70-30 arányban osztják szét a Magyar Televízió (mintegy 600 millió forint) és a Duna Tv (mintegy 300 millió forint) között. A két közmédium vezetői hétfői sajtótájékoztatójukon azt jelentették be: pereket indíthatnak, ha az ORTT csökkenti a két országos kereskedelmi tévé koncessziós díját.
„A díjcsökkentés törvényesség szempontjából sem állná meg a helyét. A támogatás nemcsak a ténylegesen kifizetett összegekre értendő, hanem támogatás lehet egy vállalkozás számára nyújtott bármely előny, így például az adókedvezmény, és ebben a vonatkozásban – szelektív – állami támogatásnak minősülne az ORTT által adott nagy összegű kedvezmény” – mondta Cselényi László, a Duna Tv elnöke.
Medveczky Balázs, a Magyar Televízió ügyvezető alelnöke azt mondta, ha megfelelő jogi lehetőségek vannak, akkor az MTV csatlakozik a Duna Tv lépéséhez, hiszen szerinte „a konceszsziós díjak lefelezése kegyelemdöfés” a közmédiumoknak. Medveczky Balázs közölte, arra kérik a médiahatóságot, hogy álljon ellen a két kereskedelmi adó nyomásának, és álljon ki a közszolgálati médiumok normatív finanszírozása mellett.
Ha a testület megszavazza a koncessziós díj csökkentésére vonatkozó kérelmet, akkor az az MTV-nek mintegy 600, a Duna Tv-nek mintegy 300 millió forintos kiesést jelentene. Cselényi László azt mondta, ha ezt „elveszik tőlünk, a Duna Televízió képes összeroppanni”.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.