Csak felszínesen gyógyultak be a fekete március okozta sebek

Fekete emlékkép. Harminc éve, 1990. március 19. és 21. között történtek Marosvásárhelyen az etnikai zavargások a magyarok és románok között

Fekete emlékkép. Harminc éve, 1990. március 19. és 21. között történtek Marosvásárhelyen az etnikai zavargások a magyarok és románok között

Ha nincs a Marosvásárhelyi Rádiónak a Székelyföld lakosságát higgadtságra, megfontoltságra és nyugalomra intő meggyőző „műsorszáma”, az 1990-es fekete márciusi események könnyűszerrel polgárháborúba torkolltak volna – vallja a magyar szerkesztőség egykori munkatársa, Kelemen Ferenc.
Mint kifejtette, az akkori legforróbb pillanatokban a rádiósok testi épségüket kockáztatva dolgoztak, a szerencse és egyik román kollégájuk gerincessége, leleményessége mentette meg őket a tömeges lincseléstől. Arról is beszélt, három évtized elteltével csak felszínesen gyógyultak be az akkori véres események okozta sebek. Interjúnk a marosvásárhelyi fekete március 30. évfordulója apropóján indított cikksorozatunk első része.

Szucher Ervin

2020. március 17., 21:132020. március 17., 21:13

2020. március 17., 21:252020. március 17., 21:25

– A marosvásárhelyi rádiósok – és nemcsak ők – úgy vélekednek, hogy intézményük fontos szerepet játszott abban, hogy 1990 márciusának forró napjaiban a magyar–román konfliktus ne csapjon át polgárháborúba. Mennyi ebben az igazság, és mennyi a túlzás?

– Harminc év elteltével még mindig nagyon sok álmatlan éjszakám van az akkori életképek miatt. Ezek nem fakultak meg, ellenkezőleg, sok mindent világosabban látok. Én, aki mindvégig ott lehettem, sőt azon a bizonyos március 19-i délutánon műsort is vezettem, hiszem és vallom, hogy

Idézet
ha nincs a Marosvásárhelyi Rádió, sokkal nagyobb tragédiába torkollhatott volna az a magyarellenes támadássorozat, amelynek közösségünk ki volt téve.

A rádió igazgatója az a Şerban Melinte volt, akinek pártvonalon 1989 előtt is fontos beosztása volt, a magyar szerkesztőséget pedig Gáspár Sándor vezette. Sem ők, sem bukaresti feletteseink nem próbáltak cenzúrázni, vagy arra kötelezni, hogy ezt vagy azt feltétlenül játsszuk be. Igaz, egyszer, amikor riportalanyom, Gazda Levente, a református temető gondnoka adásban arra panaszkodott, hogy a Szekuritáté szomszédos udvarából a legények időnként átugorják a kerítést, és sírokat taposva hangosan dorbézolnak, Şerban Melinte magához hívatott. Az irodájában ült két civil, akik kezet adtak, és elhadarták rangjukat, nevüket. Nem értettem, és arra kértem őket, mutatkozzanak be újra. „Látják, milyen szemtelen!” – fordult vendégeihez az igazgató.

A történet nagyjából itt be is fejeződött, senkinek nem esett bántódása, sem a jóérzés határait átlépő legényeknek, sem nekem, a rádiósnak, aki ezt szóvá merte tenni. Csak azért tartom fontosnak felemlegetni, hogy érzékeltessem: már 1990 első két hónapjában megtapasztalhattam, hogy újra vagy még mindig szekus világot élünk. Gáspár Sándor dicséretére szóljon, hogy munkatársainak teljesen szabad kezet adott: ahogy jöttek az állásfoglalások, hírek, tudósítások, közlemények – ezeket leellenőrizve, de cenzúrázatlanul egymás után adtuk adásba. Mi, riporterek felváltva jártuk a várost és a környéket, és hoztuk az akkori puskaporos hangulatot hűen visszaadó anyagokat. Ugyanakkor mindegyre a higgadtságra, megfontoltságra kértük hallgatóinkat.

– Volt-e olyan pillanat, amikor veszélyben forgott a rádió épülete vagy a magyar munkatársak élete?

– Akkor is úgy láttam, most is azt mondom, hogy igen. Amint a főtéren kirobbant a konfliktus, az a néhány katona, aki 1989. december 22-től a stúdió legfelső szintjén, a Szekuritáté egykori fészkében székelt a rádiót őrizve, egyik percről a másikra eltűnt. Kétségbeesetten rohantam Şerban Melinte igazgatóhoz, éreztem, hogy ebből baj lesz. Azzal nyugtatott, hogy fogalmazzak meg és olvassak be egy három-négy soros felhívást, amelyben a hadsereg segítségét kérjük, mert majd jönnek a fiúk, és ha szükség lesz rá, megvédenek minket.

Idézet
A felhívás, amelyet mind a magyar, mind a román nyelvű műsorban beolvastunk, válasz nélkül maradt. Mire elkezdődött a rádió ostroma, tudtuk, hogy csak magunkra meg a Fennvalóra számíthatunk. Nem voltunk meggyőződve, hogy élve megússzuk.

A Bolyai térről a leitatott, őrjöngő, dübörgő tömeg egy része a Hosszú utcai székházunk elé vonult, követelve a magyar rádiósok felnyársalását és az adás betiltását. A román kollégákkal addig is jó viszonyban voltunk, mégis meglepett, hogy a tömeg magyarellenes skandálására mennyire megszeppentek, vagy éppenséggel megijedtek. Tarfin Todea volt az, aki kilépett a bezárt épületből, és kiállt a tömeg elé, azzal próbálván nyugtatni a felajzott, ittas csőcseléket, hogy bent nincsenek se magyarok, se magyar adás. A kolléga rendkívül diplomata volt, és felajánlotta a kerítésre mászóknak, hogy soraikból jelöljenek ki egy három-négy tagú küldöttséget, amelynek ő szívesen bemutatja a magyarok nélküli rádióstúdiót.

Idézet
A bent lévő magyar szerkesztők szinte egytől egyig bezárkózva, a páncélajtóval lezárt adáskabinban rettegtek. A Tarfin Todea által beinvitált „ellenőrző brigád”, hogy nem talált a magyarokra, csupán az iroda falaira kitett anyanyelvű, kastélyok és más műemlék épületek fényképeivel illusztrált falinaptárakon állt bosszút.

Ezért is fáj, hogy az eddig megjelent könyvek és dokumentumfilmek valahogy elsiklanak a Marosvásárhelyi Rádió érdemei fölött. Pedig ha mellőzik, minimalizálják az intézménynek a forradalom után betöltött szerepét, nem hiteles 1990 tragikus márciusáról beszélni.

Kelemen Ferenc rádiós kollégáival együtt próbálta nyugtatni a kedélyeket 1990 márciusában •  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Kelemen Ferenc rádiós kollégáival együtt próbálta nyugtatni a kedélyeket 1990 márciusában

Fotó: Szucher Ervin

– A Marosvásárhelyi Rádióval ellentétben a megyei magyar napilap, a Népújság inkább elhallgatott bizonyos, március 19-ét megelőző magyarellenes megnyilvánulásokat, az akkori főszerkesztőnek ugyanis az volt a filozófiája, hogy ne borzoljuk még inkább a kedélyeket. Szókimondásáért valaha valaki megvádolta a rádiót a „kedélyek borzolásáért”?

– Senki nem vádolt ilyesmivel. Jobb lett volna elhallgatni a táblamázolást vagy a gyógyszertárnál kitört botrányt? Nem hinném. A szabad sajtónak nem az események elhallgatása, bagatellizálása, ferdítése a szerepe. Azokban a napokban, de nem csak, mindenki méltányolta azt a szinte emberfölötti, olykor veszélyes körülmények közt kifejtett munkát, amely a magyar szerkesztőségben dolgozók nevéhez fűződik.

Most, harminc év után az egyik szemem sír, a másik nevet: azontúl, hogy a véres események hosszú időre megpecsételték a marosvásárhelyi és az erdélyi magyarság életét, mégis egyfajta élmény volt azokban a napokban tartani a frontot, amikor nem tudtuk, hogy megérjük-e a másnapot. Ne feledjük, hogy mi, szerkesztők, riporterek, műsorvezetők voltunk azok, akikre azokban a napokban a nép a leginkább hallgatott.

Százával telefonáltak be a Székelyföld különböző részeiből, és mondták, hogy „nekünk is van kaszánk, kapánk, ha kell, indulunk, és megvédjük Vásárhelyt”.

Ezeket az embereket nyugtatni kellett, és türelmesen elmagyarázni, hogy ne dőljenek be a provokációnak, még rosszabbat tesznek maguknak és a vásárhelyieknek, ha idejönnek. Egyeseknek valósággal könyörögtünk, hogy maradjanak otthon. El sem merem képzelni, mi történt volna, ha a városba bevonul a Székelyföld fele… Pedig a véres események mögött állók alig várták!

– Az év első két hónapjában ha valaki azt mondja, hogy Marosvásárhelyen vagy Erdély más szögletében előbb-utóbb utcai harcok törnek ki, mi lett volna a válasza?

– A magyarság február 10-i méltóságteljes könyves és gyertyás tüntetése után szinte biztosra lehetett venni, hogy a román hatalom valamit kieszel. Ugyanis ezt követően meglepően nagy csend állt be, majd

Idézet
Vásárhelyre érkezett a vatrások nagy sportcsarnokbeli gyűlésére Corneliu Vadim Tudor, aki habzó szájjal azt üvöltözte a jelenlévőknek, hogy ha nem lesznek éberek, Románia elveszíti Erdélyt!

(Corneliu Vadim Tudor 1949–2015, a Nagy-Románia Párt vezetője, Vatra Românească – román soviniszta, többek között magyarellenes, zsidóellenes egyesület, amely 1990. február 7-én alakult Marosvásárhelyen – szerk. megj.)

Különben a tömeg félrevezetéséről és hergeléséről szólt az egész gyűlés, amelyet aztán oldalakon keresztül reprodukált a helyi román napilap. Ugyanabban az időszakban a várost irányító Judea ezredes arról számolt be, hogy amerikai forrásból a kezébe került Románia Erdély nélküli térképe. Erre én is kíváncsi voltam, és felkerestem a magyarellenességét addig is lépten-nyomon villogtató városvezetőt, aki váltig állította, hogy az Egyesült Államok is kész Magyarország oldalán beavatkozni Erdély elcsatolása érdekében.

Idézet
Elém tette a térképet, melynek a jobb sarkában az 1974-es dátum szerepelt. Egy ilyen, ki tudja, hol rajzolt irredenta térképet képesek voltak 1990-ben felhasználni a magyarság ellen!

Ha belegondolok, rájövök, milyen ördögi módon készült a forgatókönyv a marosvásárhelyi magyarság megsemmisítésére, és a város etnikai átfestésére. December végétől a helyi román napilapban, a Cuvîntul Liberben egy sor félrevezető, uszító cikk látott napvilágot.

Például március 15-ével kapcsolatosan azt írták, hogy Peténél több száz magyarországi autóbusz lépte át a határt, amely azokat az anyaországbelieket szállította Szatmárnémetibe, akiknek feladata Erdély követelése volt. Egy telefoninterjúban azt kérdeztem a vámparancsnoktól, hogy hány magyarországi turista érkezett az első, szabad március 15. megünneplésére? Az ezredes azt válaszolta, hogy ugyanannyi, amennyi bármely más, átlagos napon szokott jönni. Még egyszer rákérdeztem: nem jóval több busszal jöttek? Nem – ismételte.

Hiszem és vallom, hogy a volt Szekuritáté, amely hivatalosan csak a márciusi események után alakult újra, már január eleje óta profi módon készítette a pogromot. Ami nem jött össze nekik Szatmáron, azt megcsinálták Vásárhelyen.

– Három évtized elteltével begyógyultak a sebek?

– Csak felszínesen. Ha arra gondolok, hány meg hány vegyes házasság ment tönkre, hogy jó ideig megszakadt a Felső-Maros menti, illetve Görgény-völgyi románok és a nyárádmenti székelyek között a cserekereskedelem, vagy hogy évekig a befektetők és a turisták nagy ívben elkerülték a várost és környékét, máris felvázoltam 1990 márciusának néhány következményét.

Idézet
De arról se feledkezzünk meg, hogy az etnikai arányok átbillenésében is meghatározó szerepet játszottak az akkori események.

Ma már nagyon kell hegyezd a füledet, ha a főtéren végigsétálva magyar szót akarsz hallani. És mindez nemcsak azért, mert a megfélemlített magyarok ezrei hagyták el az országot, és telepedtek át az anyaországba. Helyükbe egyik napról a másikra szivárogtak be a hegyen túlról hozott, számos előjogot élvező románok.

De hogy is gyógyulhatnának be a sebek mindaddig, amíg a mindenkori hatalomnak esze ágában sincs felfedni az igazságot. Azt jól tudjuk: az igazságszolgáltatás a pogrom egyetlen román felbujtóját, szervezőjét vagy résztvevőjét sem ítélte el, kizárólag magyarokat és cigányokat vetették börtönbe. A magyarok keresték a két Bolyait, hogy számoljanak le velük? A magyarok tépték, törték, zúzták a kétnyelvű feliratokat? A magyarok füstölték ki az RMDSZ-székház padlásáról az oda menekült magyarokat?

Mire számítsunk, amikor a helyi román értelmiség egyik képviselője, Mihai Gingulescu néhai színész-politikus is azt állította, hogy ʼ90 márciusáért kizárólag a magyarok felelnek, hisz „mindent elkövettek Erdély leszakításáért és Magyarországhoz való csatolásáért”. Legfeljebb mosolyogni tudnánk, ha nem éreznénk nyilallást a szívünkben.

Elhalasztják az emlékezést

Az RMDSZ korábban közölte, a hatóságok szigorítását és a közegészségügyi helyzetet figyelembe véve úgy döntött, elhalasztja a fekete márciusra emlékező idei eseménysorozatát. Mint írták, a magyar és a román közösségnek egyaránt szóló, párbeszédet kezdeményező rendezvénysorozattal szerettek volna emlékezni a harminc évvel ezelőtti marosvásárhelyi történésekre.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 29., kedd

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar

Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar
2024. október 28., hétfő

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera

A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera
2024. október 27., vasárnap

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából

Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából
2024. október 27., vasárnap

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat

Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat
2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak
2024. október 23., szerda

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán

A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán
2024. október 23., szerda

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban

Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban
2024. október 23., szerda

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés

Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés
2024. október 23., szerda

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál

Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál
2024. október 21., hétfő

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban

A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban