Fotó: Pixabay.com
Különleges kiállítás nyílik a hétvégén a nagykárolyi Károlyi-kastélyban: a Kalap – az elegancia tartozéka a két világháború között című időszakos tárlat szeptemberig lesz látogatható. Több hazai és magyarországi múzeum bevonásával és közreműködésével valósult meg a tárlat: a Szatmár Megyei Múzeum, a Brassói Néprajzi Múzeum, a nyíregyházi Jósa András Múzeum, a nyírbátori Báthori István Múzeum, a nyíregyházi Sóstói Múzeumfalu is bekapcsolódott.
2022. július 07., 10:582022. július 07., 10:58
A tárlat arra invitálja a közönséget, hogy a korabeli bécsi és párizsi eleganciába, a régi polgárvárosok és erőteljes hagyományok ötvöződésének hangulatába nyerjenek betekintést.
Amint a szervezők ismertetőjében szerepel, az elegancia jele, a kalap az idők során üzeneteket közvetített viselője társadalmi és gazdasági helyzetéről, etnikai hovatartozásáról, koráról, jelleméről és hangulatáról.
Sugallhatott kapcsolódást egy divathullámhoz, hangsúlyt fektethetett a hagyományra vagy a modernitásra, kifejezve ezzel egy bizonyos stílushoz és életfilozófiához való tartozást. Ebben az értelemben a kiállításon szereplő kalapok, amelyek Erdélyből és Magyarország keleti részéből származnak, egy olyan „tájat” rekonstruálnak, amelyet élénken színesített az etnikai és vallási sajátosságok sokszínűsége, erre épült rá a 19. század végi és 20. század eleji modernitás hangsúlyos dinamikája.
A modernitás és a hagyomány ötvözése tükröződik a kalapok tipológiájában: a melon, a borsalino, a harang, a homburg, cockatail, a fedora, a cilinder, a clack szervesen kapcsolódik az avasi, valamint a bükk-vidéki kalaphoz és a különböző magyar, szász és szláv közösségekre jellemző kalapfajtához.
A kalap az identitás mutatója volt, ezt a státuszt támasztják alá a falu történetei és a kalapokon megjelenített ősi szimbólumok, valamint a szalmakalapok vagy szőrkalapok készítéséhez használt strucc-, fácán- vagy pávatollak.
A kiállítás megnyitóját vasárnap 18 órakor tartják a nagykárolyi Károlyi-kastélyban.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!