Fotó: Liszt Intézet Bukarest
A legendás Kriterion Könyvkiadó több mint 50 éves történetét mutatja be a Kriterion 50+ kötet, amelyet a kiadó egykori működési helyszínén, a román fővárosban mutatnak be csütörtökön 19 órától – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
2023. november 22., 15:162023. november 22., 15:16
A Kriterion Könyvkiadó nevének jelentése mérce, mely a kiadó minőségi igényét hivatott kifejezni. A Bukarest székhellyel alapított Kriterion kiadó 1970. január 1-én kezdte meg munkáját. Megalakulásától jelentős szerepet vállalt a román–magyar közös könyvkiadásban, a romániai magyar irodalom, a művelődés és a különböző tudományágak eredményeinek közvetítésében. A könyvek jelentős részét Kolozsváron, kisebb részét Bukarestben, Nagyváradon és Temesváron nyomtatták.
ezért az elkészült interjúkat kötetbe rendezték, így állítva emléket a kiadó 50. évfordulójának. A kötet 13 interjút, a kiadó (egykori) munkatársaival, illetve szerzőkkel, grafikusokkal, családtagokkal készített beszélgetéseket tartalmaz, amely által az olvasó alaposabban megismerheti a Kriterion Könyvkiadót mint sajátos, a maga nemében egyedülálló intézményt, emellett szubjektív visszaemlékezések révén képet alkothat a könyvkiadói viszonyokról. Az interjúkat H. Szabó Gyula, a Kriterion igazgatója, Simonffy Katalin televíziós szerkesztő, rendező és Mosoni Emőke, a Román Televízió Magyar Adásának főszerkesztője készítette.
valamint Diatcu-Schmidt Helén és Nedelcu Octavia, a Kriterion szerkesztői.
Árkossy István kolozsvári festőművész, grafikus, írót tüntetik ki idén a Kriterion-koszorúval.
A Kriterion Könyvkiadó múltjáról szóló kötetet mutatták be szerdán, a Kolozsvári Magyar Napok első napján.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!