Árkossy István kolozsvári festőművész
Fotó: Pozsony.mfa.gov.hu
Árkossy István kolozsvári festőművész, grafikus, írót tüntetik ki idén a Kriterion-koszorúval.
2022. november 08., 15:362022. november 08., 15:36
A csíkszeredai székhelyű Kriterion Alapítvány 2007-ben elhunyt alapító elnökének, Domokos Gézának a kezdeményezésére 1995-től Kriterion-koszorúval jutalmazza az erdélyi magyarság azon kiemelkedő személyiségeit, akik értékteremtésüknél fogva Európa és a világ szellemi áramlataiba is bekapcsolják ezt a közösséget.
Másfél évtized alatt a kitüntetést a szellemi-művelődési élet különböző területein jelentős életművel vagy kimagasló alkotásokkal rendelkező személyiségeknek ítélték oda.
Árkossy István 1943-ban született Kolozsváron, 1966-ban ugyanott végezte el a Képzőművészeti Egyetem grafika szakát, majd két évtizeden keresztül az Utunk irodalmi-művészeti hetilap grafikai szerkesztőjeként dolgozott. Az évek során folyamatosan jelentek meg rajzai a romániai lapokban és folyóiratokban, erdélyi sajtókiadványok arculatát alkotta meg és több kiadó, közöttük a Kriterion felkérésére tervezett könyvborítókat, számos kötetet illusztrálva is.
1982 óta a festészet is jelentős szerepet játszik több díjjal és kitüntetéssel elismert munkásságában. Árkossy István egyéni és csoportos kiállításainak a színhelyei átfogják Európa több országát és az Egyesült Államokat is. Munkáit legutóbb 2021-ben mutatták be Csíkszeredában, a Barabás Miklós Céh Csíki Székely Múzeumban megrendezett országos tárlatán.
Az évek során eligazító képzőművészeti írásaival jelen volt több erdélyi napi- és hetilapban, olyan művészettörténeti vonatkozású könyvei is megjelentek, amelyeket felhasználnak a felsőfokú vizuális oktatásban.
Fotó: Kriterion Alapítvány
Az idei Kriterion-koszorúval az alapítvány nem csupán Árkossy István kivételes jelentőségű életművét ismeri el, hanem fejet hajt mindazon nemzedéktársak előtt, akik Domokos Gézával együtt részt vállaltak a legnehezebb körülmények között is az erdélyi magyar kulturális értékek megteremtésében és megőrzésében – olvasható a szervezet szerkesztőségünk eljuttatott közleményében.
A díjátadó ünnepségre november 18-án kerül sor Kolozsváron, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Györkös Mányi Albert emlékházában.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!