Árkossy István kolozsvári festőművész
Fotó: Pozsony.mfa.gov.hu
Árkossy István kolozsvári festőművész, grafikus, írót tüntetik ki idén a Kriterion-koszorúval.
2022. november 08., 15:362022. november 08., 15:36
A csíkszeredai székhelyű Kriterion Alapítvány 2007-ben elhunyt alapító elnökének, Domokos Gézának a kezdeményezésére 1995-től Kriterion-koszorúval jutalmazza az erdélyi magyarság azon kiemelkedő személyiségeit, akik értékteremtésüknél fogva Európa és a világ szellemi áramlataiba is bekapcsolják ezt a közösséget.
Másfél évtized alatt a kitüntetést a szellemi-művelődési élet különböző területein jelentős életművel vagy kimagasló alkotásokkal rendelkező személyiségeknek ítélték oda.
Árkossy István 1943-ban született Kolozsváron, 1966-ban ugyanott végezte el a Képzőművészeti Egyetem grafika szakát, majd két évtizeden keresztül az Utunk irodalmi-művészeti hetilap grafikai szerkesztőjeként dolgozott. Az évek során folyamatosan jelentek meg rajzai a romániai lapokban és folyóiratokban, erdélyi sajtókiadványok arculatát alkotta meg és több kiadó, közöttük a Kriterion felkérésére tervezett könyvborítókat, számos kötetet illusztrálva is.
1982 óta a festészet is jelentős szerepet játszik több díjjal és kitüntetéssel elismert munkásságában. Árkossy István egyéni és csoportos kiállításainak a színhelyei átfogják Európa több országát és az Egyesült Államokat is. Munkáit legutóbb 2021-ben mutatták be Csíkszeredában, a Barabás Miklós Céh Csíki Székely Múzeumban megrendezett országos tárlatán.
Az évek során eligazító képzőművészeti írásaival jelen volt több erdélyi napi- és hetilapban, olyan művészettörténeti vonatkozású könyvei is megjelentek, amelyeket felhasználnak a felsőfokú vizuális oktatásban.
Fotó: Kriterion Alapítvány
Az idei Kriterion-koszorúval az alapítvány nem csupán Árkossy István kivételes jelentőségű életművét ismeri el, hanem fejet hajt mindazon nemzedéktársak előtt, akik Domokos Gézával együtt részt vállaltak a legnehezebb körülmények között is az erdélyi magyar kulturális értékek megteremtésében és megőrzésében – olvasható a szervezet szerkesztőségünk eljuttatott közleményében.
A díjátadó ünnepségre november 18-án kerül sor Kolozsváron, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Györkös Mányi Albert emlékházában.
Árpád-házi királyok történetével érkezik Kolozsvárra a szombathelyi Mesebolt Bábszínház – közölte a szervező Puck Bábszínház.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata kapta a legtöbb díjat a Színházi Kritikusok Céhének keddi budapesti díjátadóján.
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A műsort megelőzően megkérdeztük a közönséget, hogy miért szereti ezt a műfajt.
Idén különösen erős lesz a Filmtettfeszt dokumentumfilmes „fejezete”: hét nagyon különböző, de témaválasztásában és megvalósításában egyformán izgalmas, egész estés alkotást vetítenek.
Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.
Operanapokkal, székelyföldi turnéval és a Vidnyásznszky Attila által rendezett Bánk bán című előadás bemutatójával várja közönségét a közeljövőben a Kolozsvári Magyar Opera.
Alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért csütörtökön a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja.
Nyitott templomkapukkal, gazdag egyházzenei és az egyházművészetre összpontosító kínálattal várja a közönséget szeptember 14. és 22. között a a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete által szervezett Ars Sacra fesztivál.
A szatmárnémeti Harag György Társulat Brighella Bábtagozata szabadtéri családi napot tart szeptember 15-én, vasárnap.
A Semmelweis című mozifilmet nevezi Magyarország nemzetközi film kategóriában az Oscar-díjra a magyar jelölésről határozó szakmai testület döntése alapján – közölte az MTI-vel kedden a Nemzeti Filmintézet (NFI).
szóljon hozzá!