2007. február 08., 00:002007. február 08., 00:00
Az író, újságíró,szociográfus, műfordító 1927-ben született,1989 óta élt Budapesten. Tanulmányait akolozsvári Bolyai Egyetemen végezte. 1947–1948 közötta sepsiszentgyörgyi Népi Egység, majd 1974-ig aRomániai Magyar Szó – később Előre –munkatársa volt. 1974 és 1987 közöttBukarestben A Hét főmunkatársaként dolgozott,1994-től a Magyar Élet főszerkesztője lett, 1995 és2000 között a Nyelvünk és Kultúránkfelelős szerkesztője. Munkásságát számosdíjjal jutalmazták. Kétszer kapta meg a RomániaiÍrószövetség díját 1970-benés 1978-ban. 1996-ban Jósika Miklós-díjjal,1997-ben Nagy Lajos-díjjal és Petőfi SándorSajtószabadság-díjjal tüntették ki.1999-ben vehette át a József Attila-díjat,2001-ben Táncsics Mihály-díjban ésTekintet-díjban részesült. Első elbeszélése1949-ben jelent meg az Akasztott ember kötele címmel.Utolsó műve, a Csángó történet2002-ben látott napvilágot. BarangolásokErdélyben című hatkötetes riportsorozataegyedülálló vállalkozás a mai magyarirodalomban. Sepsiszentgyörgyről, a Bod Péter Könyvtárépülete elől ma 13 órakor autóbusz indulUzonba.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.