Az LGT dalait dolgozta fel az új lemezen a Csík Zenekar, amellyel végig együtt játszik Presser Gábor és Karácsony János
Fotó: Csík Zenekar Facebook oldala
A dal a miénk címmel jelent meg a Csík Zenekar új lemeze, amelyen az 50 éves LGT együttes kilenc dalát dolgozták át a rájuk jellemző erős népzenei elemekkel átitatott hangzásvilággal. Az albumon végig együtt játszik a zenekar az LGT két legendás zenészével. Csík János, a Csík Zenekar vezetője a Krónika megkeresésére arról beszélt, miként hangolták össze az LGT sajátos zenei világát a népzenével.
2020. december 17., 12:032020. december 17., 12:03
2020. december 17., 12:262020. december 17., 12:26
Izgalmas vállalkozásba fogott a Csík Zenekar: az 50 éves LGT dalait dolgozta fel, az együttműködés eredményeként látott napvilágot pár napja A dal a miénk című album.
A Kossuth-díjas Csík Zenekar, amely 1988 óta a magyar népzenei élet egyik meghatározó szereplője, soha nem adott még ki olyan lemezt, amely csak feldolgozásokat tartalmazott, ráadásul egyetlen zenekar dalaiból válogatva. Idén júniusban rögzítették a 9 dalt tartalmazó albumot, amelyen az LGT kompozícióit muzsikálják a rájuk jellemző erős népzenei elemekkel átitatott hangzásvilágban.
Az albumon olyan LGT-dalok átdolgozásai hallhatóak, mint a Miénk itt a tér, az Embertelen dal, az Áldd meg a dalt, az És jött a doktor, az Ugye mi jó barátok vagyunk, a Rock and roller című dalt pedig Kovács Kati énekli – közreműködik Ferenczy György is.
Csík János, a zenekar vezetője a Krónika megkeresésére kifejtette, tíz évvel ezelőtt muzsikáltak először együtt Presser Gáborral a budapesti Millenárisban, és az évek alatt sokszor léptek fel együtt koncerteken.
– mondta a zenekar vezetője. Hozzátette, a lemez kapcsán koncertsorozatot terveznek Magyarország nagyobb városaiban. „Az album létrehozásakor együtt dolgoztunk Karácsony Jánossal is, aki fontos alkotója az LGT-nek, vele is jó barátságban vagyunk. Ez is az oka volt annak, hogy megszülessen a lemez. Nagyon sokan feldolgozták már az LGT dalait, és most egy egész album keretében mi is megtettük ezt” – mondta Csík János.
Kérdésünkre arról is beszélt, miként hangolták össze az LGT sajátos zenei világát az általuk játszott népzenével. „Tizenöt éve vágtunk bele könnyűzenei dalok feldolgozásaiba, először az alternatív rock világából választottunk dalokat. Ezek átdolgozását a Csík Zenekarból elsősorban Szabó Attila készíti, az ő zenei ötletei jelentik az alapot. Nagyon jól ért ahhoz, hogy olyan harmóniákat, lüktetést találjon egy-egy dalban, ami hasonló a népzenei dallamkísérethez” – fogalmazott Csík János.
Kiemelte, ilyen például az Áldd meg a dalt című összeállítás, ahol Karácsony János énekli a szép hajnali nótát, amit népzeneként ismernek sokan, főleg Erdélyben.
– mondta Csík János.
Fotó: Facebook/Csík Zenekar
Olyan meglepetés is hallható az albumon, mint a Rock and roller Kovács Kati Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekesnő előadásában. „Korábbi produkciók kapcsán több helyen, például a budapesti Sziget fesztiválon is felléptünk Kovács Katival. Elkészítettünk egy felvételt közösen, de soha nem volt rá alkalom, hogy lemezre tegyük. Vagy ha volt is, nem illett az adott lemezre, az új albumba viszont tökéletesen beleillett. Ráadásként azért került az albumra, mert a dalt az LGT írta Kovács Katinak” – mondta Csík.
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a járványhelyzet miatt az online térbe szorult zenekar mivel készül a közeljövőben. „Régi hagyományunk, hogy óévbúcsúztatás gyanánt koncertet adunk a Kongresszusi Központban. A mostani helyzet áldatlan állapot, elmarad az óévbúcsúztató is” – fogalmazott.
nemcsak a magyar népdalok és magyar zenei gondolatok, hanem a magyar nyelvterületen élő nemzetiségek zenéi is megszólaltak volna, prózai idézetek, versek, táncosok is szerepeltek volna a produkcióban, amelyet így jövő júniusra terveznek.
„Kénytelenek voltunk az online térbe menekülni. Év végén a 30 éves Csík Zenekar születésnapi koncertjét sugározzuk az internetes térben, az eseményre mindenkit szeretettel várunk” – mondta Csík János. A 30 év Boldogság című film online premierjét december 28-án tartják, részletek a zenekar Facebook-oldalán találhatóak.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
szóljon hozzá!