2007. március 05., 00:002007. március 05., 00:00
Az Antonio Stradivari olasz mesteráltal 1702-ben készített hegedűt a románállam 1956-ban vásárolta. A hegedűművészfia, Mãdãlin Voicu PSD-képviselő szerint az államszerződést kötött az apjával, amelynekértelmében a hegedűművész 1986-ig használtaa hangszert. Ekkor Elena Ceauºescu elkobozta a hegedűt, de az arendszerváltás után visszakerült a Voicucsaládhoz, és Ion Voicu 1997-ben bekövetkezetthalála után is ott maradt. Mãdãlin Voicu azt állítja,apja még 1975-ben megtérítette a hegedű áráta különböző adókból ésilletékekből, hiszen az állam koncertenként40–80 százalékot követelt a fellépéseknyereségéből. Iorgulescu szerint a kulturálisminisztérium archívumában nincs olyandokumentum, amely bizonyítaná, hogy Ion Voicu kifizettevolna az államnak a hegedű árát. A tárca1999-ben versenyvizsgát hirdetett, és a Yehudi Menuhinhegedűművész által elnökölt zsűri azegyetlen résztvevő, Gabriel Croitoru számáraítélte oda a hangszer használatánakjogát, ám a román zenész azóta semjutott hozzá a Stradivarihoz. A mintegy kétmillióeuró értékűre becsült hangszer egyike amég használható állapotban maradt 20Stradivari-hegedűnek.
Hírösszefoglaló
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.