2008. szeptember 19., 00:002008. szeptember 19., 00:00
Phaedra, Theseus király felesége beleszeret mostohafiába, Hyppolitosba, aki Aricia athéni hercegnőt, a család régi ellenségének egyetlen életben maradt tagját szereti. Ebből az alaphelyzetből indul a Phaedra és Hyppolitos halálával végződő történet. „Az emberek ma már nem szoktak az érzelmeikért meghalni. Vagy mégis?” – teszi fel a kérdést Török Viola, aki szerint az emberi gyarlóságról szól ez a darab, arról, hogy bármilyen szigorú elvei is legyenek valakinek, a szeretetéhség mégis hatalmasabb azoknál. „Az emberben ma a boldogságvágy a legerősebb, ezért az érzésért képesek vagyunk meghalni. Akkor is ez a legfontosabb, ha tudjuk, hogy társadalmi és erkölcsi korlátokkal, törvényekkel kell szembefordulnunk miatta” – magyarázta a rendező.
A címszereplő Phaedra szerelmes a mostohafiába, a másfél órás előadásban pedig a zene, a mozgás, a jelmezek segítik elő ennek az érzésnek a lelepleződését. Bár a szövegen rövidítettek, nem csorbul az értelme, hiszen az említett színpadi elemek pótolják az érzelmekről szóló, hosszabb szövegrészeket. Phaedra nem kap választ ismétlődő miértjeire – titkolja bűnösnek vélt szerelmét, az öngyilkosságra gondol, de a pusztulásba magával rántja azokat is, akiket szeret: a mostohafiát és a dajkáját, akinek megvallotta Hyppolitos iránti szerelmét.
„Hajdan úgy fogalmazták ezt meg, hogy a bűn gondolata is bűn. Ez így egyszerű, és sokszor halljuk, az ember bármi árat megfizetne a boldogságért. Ez a bármi ár azonban lehet-e a saját vagy a mások élete?” – érzékeltette a probléma összetettségét Török Viola. Mint mondja, ma különösen érvényes ez a gondolat, hiszen minden arra buzdít bennünket, hogy bármi áron sikeresek, boldogak akarjunk lenni. A darab egyfajta figyelmeztetés arra, hogy a hübrisz, a gőg pusztulásba sodorhat mindannyiunkat. A Phaedra egy rendkívül összetett szöveg, minden előadás, minden rendezés csak a darab egy bizonyos mélységéig juthat el – vallja a rendező.
A Magyar Dráma Napja
A Magyar Dráma Napját 1984-től a Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére minden évben megünneplik szeptember 21-én, annak emlékére, hogy 1883-ban e napon volt Paulay Ede rendezésében Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a budapesti Nemzeti Színházban. Az emléknap célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, és újabb színpadi szövegek létrehozására ösztönözze az írókat. Nagyváradon új bemutatóval emlékeznek a magyar dráma ünnepére, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata pedig Hogyan születik egy magyar dráma? címmel nyilvános beszélgetésre hívja az érdeklődőket: a kisterem előcsarnokában Kovács András Ferenc költő, a Látó szépirodalmi folyóirat főszerkesztője és Király Kinga Júlia drámaíró, a nemrégiben a folyóirat hasábjain megjelent és hamarosan színpadon is bemutatásra kerülő A szerencsefia című mesejáték szerzője beszélgetnek. Vasárnap tartják a Kolozsváron élő Visky András drámaíró Megöltem az anyámat című, kétszereplős darabjának felolvasó-színházi ősbemutatóját is a kecskeméti Katona József Színházban. A magyarországi ünnepségeken két szerző vesz át díjat a Magyar Dráma Napján: Térey János az Asztalizene című drámájáért és eddigi drámaírói munkásságáért, Szálinger Balázs pedig a Kalevala című verses drámájáért részesül a színházi szakemberek elismerésében. Az emléknap alkalmából 100 év – Játék a színház címmel szórakoztató vetélkedőt indít útjára napjaink nagy színészeivel a Magyar Televízió második csatornája, az m2.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.