Bodor Ádám Kossuth-díjas író Kolozsváron: nem tudnék leérettségizni a saját könyveimből

Bodor Ádám •  Fotó: Biró István

Bodor Ádám

Fotó: Biró István

Saját műveihez, hőseihez fűződő viszonyáról, börtönéveiről, a hatalommal, a humorral kapcsolatos meglátásairól is beszélt Bodor Ádám Kossuth-díjas író, aki a kincses városban péntekig tartó Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál meghívottja volt hétfő délután.

Kiss Judit

2018. november 26., 17:512018. november 26., 17:51

2018. november 26., 20:252018. november 26., 20:25

„Találkoztak-e már a tunguz náthával, a burkus medvékkel, amikből százat őriznek? Jártak-e Verhovinában, ahonnan rejtélyes módon az összes madár eltűnt? Találkoztak-e mavrodinokkal, akik egybenőttek a természettel, vagy olyanokkal, akik 11 centit nőttek börtönévek alatt? A válasz igen, ha a Sinistra folyó völgyében éltek” – vezette be a kolozsvári születésű Bodor Ádámmal tartott hétfői kolozsvári beszélgetést Tompa Gábor, az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál igazgatója, felvillantva a Kossuth-díjas író prózájának sajátos világát.

A szemle keretében szervezett telt házas rendezvényen Balázs Imre József irodalomkritikus kérdéseire finom humorával, a tőle megszokott szerénységgel és közvetlenséggel válaszolt Bodor Ádám.

Tompa Gábor úgy fogalmazott, az idén a háború témájára reflektáló Interferenciák nemcsak a színház világára, de a kortárs irodalomra is összpontosít, ezért hívták meg a Magyarországon élő írót. Hozzátette, Bodor Ádám művészete tükröt tart a torz valóság elé, ehhez pedig nagyon nehéz fölérni, mert egyszerre kell benne lenni és eltávolodni tőle. „Személyes zárójel: a kortárs magyar próza véleményem szerint legnagyobb alakja Bodor Ádám” – mondta Tompa Gábor.

•  Fotó: Biró István Galéria

Fotó: Biró István

A hegyivadászoknak nézett szekusok

A hegyivadász köpeny és a vízügyi brigadéros egyenruhája című beszélgetésen szó esett többek között az írónak a hatalomhoz, a börtönévekhez, az egyenruhához, a háborúhoz, Erdélyhez fűződő élményeiről. Balázs Imre József felvetette, hogy Bodor Ádám könyvei miként kapcsolódnak a hadsereg, háború motívumához, illetve milyen az író viszonyulása az egyenruha fogalmához.

Idézet
Egyenruha nem volt rajtam soha, hacsak a rabruhát nem tekintjük annak. A szamosújvári fegyház látott vendégül, két éven át azt viseltem, így kialakult bennem a tartózkodás az egyenruhásokkal szemben, ez a szabadulásom után sem szűnt meg”

– fogalmazott az 1936-ban született író, akit 17 éves korában kommunistaellenes röplapok terjesztéséért ítéltek el. Mint mondta, az egyenruha számára az övétől eltérő társadalmi környezetet jelentette, az ellenfelekét, akiktől igyekezett megkülönböztetni magát gondolkodásban is. „Kizárólag a képzelőerő az, ami az íróasztal elé ültet, ezért az egyenruha és a rajtam kívül álló egyenruhás világ megihletett, továbbgondolkodásra késztetett” – vallotta az író.

•  Fotó: Biró István Galéria

Fotó: Biró István

Szó esett a beszélgetés címében szereplő, a Bodor-könyvekben gyakran felbukkanó hegyivadászokról is, akikről az író azt mondta, a határvadászokkal ellentétben rokonszenves társaságnak tekinti őket, hiszen közel állnak a természethez, a hegyekhez. „De ha jól meggondolom, életemben egy hegyivadásszal sem találkoztam tulajdonképpen. Amikor 17 éves koromban letartóztattak reggel fél hatkor egy hegyi kiránduláson, akik értem jöttek, azokat jóhiszeműen hegyivadászoknak néztem, de kiderült, hogy közönséges szekusok voltak. Annyiban voltak hegyivadászok, hogy én a hegyekben voltam, ők pedig éppen rám vadásztak” – fogalmazott az író.

Túlélési gyakorlat a humorérzék

Bodor Ádám humorral, kissé önironikusan és közvetlenül beszélt a saját műveihez fűződő viszonyáról: mint mondta, ódzkodik attól, hogy saját prózáját értelmezze. „Én ezt az olvasóra bíznám. Általában óvakodom mindenféle magyarázattól, ami a prózai szövegemet illeti, nincs használati utasítás, nem szeretném az olvasót megzavarni, hiszen én is így vagyok a saját olvasmányaimmal.

Idézet
Nem járok felolvasásokra sem, mert irtózom az egésznek a komikumától, hogy el akarom adni magam”

– szögezte le Bodor Ádám. Azt is kifejtette, ő sohasem akarta magát „túlságosan észrevétetni”, és ez máig így van. „Ez nem szemérem vagy szerénység, ilyen vagyok” – tette hozzá.

•  Fotó: Biró István Galéria

Fotó: Biró István

A hősei „utóéletére” vonatkozó kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy a saját hősei csak addig érdeklik, ameddig írja őket, aztán „el is felejti” a szereplőket. „Engem elvágnának a saját műveimből egy vizsgán, nem tudnék leérettségizni a könyveimből” – jelentette ki a közönség derültségére. Azt is elmondta, őt azok a dolgok érdeklik igazán, amiket kitalál, a ténylegesen megtörtént események sokkal kevésbé. „Ha megéltem volna az adott történetet, nem írtam volna meg” – fogalmazott.

Balázs Imre József a három regényről – Sinistra körzet, Az érsek látogatása, Verhovina madarai – szólva elmondta, sokan trilógiának tekintik: a diktatúra hatalmáról, az átmeneti, rendszerváltás utáni zavaros időkről és a jelenről szóló regényeknek, majd feltette a kérdést: fél-e attól az író, hogy az „egyenruhák” hatalma felbukkanhat a jelenben?

Idézet
Az embernek nem lehet nyugta, a diktatúra nincs távol soha, ott van az utcán, akárcsak a háború, hiszen ilyen az emberi természet. Az ember növényevő, húsevő és ragadozó, és a hódítás, a terület agresszív megóvása is emberi vonás. A háború bennünk van, és ezzel számolni kell”

– közölte Bodor Ádám.

•  Fotó: Biró István Galéria

Fotó: Biró István

A beszélgetésen szó esett az író műveit át meg átszövő humorról. Balázs Imre József kérdésére, miszerint vajon lehet-e nevetni a Sinistra körzet című regény olvasása közben, Bodor azt felelte: „remélem, igen”. Hozzátette, ő a magánéletben is cinikus, közel áll hozzá a dolgok humoros megközelítése, így regényei szövegeiben sem tehet másként, mint ahogy a dolgokat érzékeli.

„Visszatérve börtönéveimre: kevés volt hál'istennek, és ráadásul jó időszakomban, 17 évesen kerültem oda. Ebben az életkorban könnyedébben fogja fel az ember a dolgokat. Különben áldás az életben a humorérzék: igyekeztem börtöntársaim is megfertőzni a humorral, ami egyfajta túlélési gyakorlat. És ezt nem lehet megszerezni, ezzel az ember születik, lehet, hogy a humorral megáldott ember már csecsemőkorban is kritikusan bámul” – nyilatkozta az író.

Bodor Ádám

Bodor Ádám Kossuth-díjas író 1936. február 22-én született Kolozsváron. Apja, Bodor Bertalan banki tisztviselő volt, akit 1950-ben a Márton Áron katolikus püspök elleni koncepciós perben öt év börtönre ítélték. Bodor Ádámot 16 éves korában szintén elítélték, mivel kommunistaellenes röplapokat terjesztett. 1952–1954 között a szamosújvári börtönben ült. Szabadulása után egy évig gyári munkásként dolgozott, majd 1955–1960 között a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben tanult. 1960-tól az Erdélyi Református Egyházkerület levéltárában, majd 1964-től egy másoló-fordító irodában dolgozott.

Egy évvel később, 1965-ben publikálta első novelláját a kolozsvári Utunk című folyóiratban, négy évvel később első novelláskötete is megjelent A tanú címmel. 1968 óta szabadfoglalkozású író. 1970–1975 között a Román Írószövetségnek tagja. 1982-ben Magyarországra települt. 1984-től 1988-ig lektor a Magvető Könyvkiadóban, majd ugyanitt szerkesztő. Magyarországon publikálta az Eufrátesz Babilonnál című novelláskötetet, 1991-ben nyerte meg a később megjelent Sinistra körzet című kötetének egyik történetével a Holmi novellapályázatát. Művei megjelentek román, angol, német, francia, norvég, dán, olasz, lengyel, bolgár, szerb, horvát, szlovák, észt nyelven is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 24., szombat

Iráni rendező titokban forgatott filmje kapta az Arany Pálmát Cannes-ban

Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.

Iráni rendező titokban forgatott filmje kapta az Arany Pálmát Cannes-ban
2025. május 22., csütörtök

A Hunyadi-sorozat csütörtöktől online, a Filmión is megtekinthető

Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.

A Hunyadi-sorozat csütörtöktől online, a Filmión is megtekinthető
2025. május 22., csütörtök

Nehezített anyagi körülmények közt szervezik a színház-forradalmasító Harag György előtt tisztelgő centenáriumi emlékhetet

Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Nehezített anyagi körülmények közt szervezik a színház-forradalmasító Harag György előtt tisztelgő centenáriumi emlékhetet
2025. május 22., csütörtök

A világ Bábel-tornya: 12 nagyjátékfilm és 10 dokumentumfilm verseng a 24. kolozsvári TIFF-en

Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.

A világ Bábel-tornya: 12 nagyjátékfilm és 10 dokumentumfilm verseng a 24. kolozsvári TIFF-en
2025. május 21., szerda

Legjobb Shakespeare-alakítások: a sepsiszentgyörgyi színház két színészét díjazta a szakma

Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.

Legjobb Shakespeare-alakítások: a sepsiszentgyörgyi színház két színészét díjazta a szakma
2025. május 20., kedd

Első színházi élménynek beillő zenés produkció premierjére készül a temesvári színház

Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.

Első színházi élménynek beillő zenés produkció premierjére készül a temesvári színház
2025. május 18., vasárnap

Ég, föld, harang – Kolozsvárra érkezik a Kossuth-díjas Berecz András fotókiállítása

Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.

Ég, föld, harang – Kolozsvárra érkezik a Kossuth-díjas Berecz András fotókiállítása
2025. május 17., szombat

Háborús traumák és felejtés: a Madárka premierjére készül a temesvári színház

A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.

Háborús traumák és felejtés: a Madárka premierjére készül a temesvári színház
2025. május 17., szombat

Állva tapsolták az életműdíjjal kitüntetett Szabó István filmrendezőt Cannes-ban

Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.

Állva tapsolták az életműdíjjal kitüntetett Szabó István filmrendezőt Cannes-ban
2025. május 16., péntek

Munkácsy és kortársai: magyar tárlatvezetés is lesz a Múzeumok éjszakáján az aradi Képtárban

Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.

Munkácsy és kortársai: magyar tárlatvezetés is lesz a Múzeumok éjszakáján az aradi Képtárban