H. Szabó Gyula, Kinizsi Zoltán, Nagy Zoltán és Karácsonyi Zsolt a beharangozó sajtótájékoztatón
Fotó: Zoltán Ildikó
Bodor Ádám, Bartis Attila, Lackfi János is tiszteletét teszi a június 9–12. között tartandó 11. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten – jelentették be szerdán a szervezők. A kulturális eseménysorozatra 29 könyvkiadó és -kereskedő jelentkezett be.
2022. május 11., 17:072022. május 11., 17:07
Erdélyi és magyarországi szerzők részvételével, számos kísérőprogrammal szervezik meg június 9–12. között 11. Kolozsvári Ünnepi Könyvhetet – jelentették be szerdai sajtótájékoztatójukon a szervezők. Az Iskola Alapítvány, az RMDSZ, az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) és a Romániai Magyar Könyves Céh által szervezett kulturális eseménysorozatra 29 könyvkiadó és -kereskedő jelentkezett be, 4–5 jelentkezővel több, mint tavaly, a díszmeghívott pedig Bodor Ádám kolozsvári születésű, Kossuth-díjas író lesz, hangzott el.
Nagy Zoltán, az Iskola Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy a tavalyi nagy sikerű jubileumi, tizedik kiadás után a szervezőcsapat úgy döntött, ugyanabban a formában folytatja az idei könyvhét megszervezését is, így a már megszokott helyszín a Bánffy-palota, ugyanakkor a Bulgakov kávéházban és a Vallásszabadság Házában is tartanak eseményeket.
Az Iskola Alapítvány elnöke köszönetet mondott a RMDSZ-nek, a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkárságának, és az idei támogatók között megemlítette a kolozsvári polgármesteri hivatalt is. „Ez is azt mutatja, hogy az érdeklődés nagy a kolozsvári könyvhét iránt” – mondta Nagy Zoltán.
Szintén újdonságnak számít, hogy a kolozsvári esemény egybeesik a Magyarországon szervezett könyvhetekkel, ezért idén főleg az erdélyi szerzőkön lesz a hangsúly. „A program összeállításakor figyelembe vettük a szervezők és a könyvkiadók ajánlásait a meghívottakkal kapcsolatban. Igyekeztünk olyan programot kialakítani, hogy minden korosztály megtalálja a neki való kínálatot” – hangsúlyozta Nagy Zoltán.
Fotó: Zoltán Ildikó
Zilahi Csabának, a kolozsvári rádió munkatársának rockzenéről szóló kötetét ismerheti meg a közönség. Jelen lesz Orvos-Tóth Noémi magyarországi klinikai szakpszichológus, akivel közönségtalálkozót szerveznek. Kollár Tibor is a meghívottak között szerepel, aki, mint elhangzott, napjaink egyik legjobb amatőr művészettörténésze.
A részletes programról Kinizsi Zoltán, a rendezvény szervezője elmondta, június 9-én 14 órakor a Bánffy-palota udvarán ünnepélyes keretek között nyitják meg a rendezvényt, amit egy Ottlik Gézáról szóló kiállítás megnyitója követ. Szentesi Éva magyarországi szerző Pedig olyan szépen éltek című kötetének bemutatójával látogat el a kincses városba.
Megismerheti a közönség Markó Béla új esszékötetét is. Havas Juli Nincs Hold, ha nem nézed című kötetét is ismertetik, a rendezvényre Oberczián Géza, Gerőcs Péter, Tompa Andrea, Sal Endre is jön.
„A péntek esti legfontosabb meghívott Bartis Attila, a nap zárómomentuma pedig az Erdélyi Kortárs Kultúráért Díjak átadója lesz” – hangzott el. Szombaton Gurubi Ágnessel és Nagy Koppány Zsolttal találkozhat a nagyérdemű.
Az eseményen jelen lesznek a Petőfi Kulturális Ügynökség munkatársai, akik 4 bemutatóval is készülnek. A közönség Király Farkas költő-íróval és Berta Zsolt íróval is találkozhat. A gyermekirodalomra is összpontosítanak: a Pagony kiadó ajánlására Molnár T. Eszter és Harcos Bálint érkezik, a kolozsvári Zágoni Balázs is be fogja mutatni könyvét. Emellett Szabó Borbála, Bódis Kriszta, és Kele Fodor Ákos is részt vesz az eseményen.
Karácsonyi Zsolt, az E-MIL elnöke bejelentette, Király László, Lövétei Lázár László, Egyed Emese, Fekete Vince, Márton Evelin, László Noémi, Papp-Zakor Ilka, Láng Orsolya, Fischer Botond, Korpa Tamás, Szakács István Péter, valamint Dimény H. Árpád is jelen lesz a könyvhéten.
Fotó: Zoltán Ildikó
H. Szabó Gyula, a Romániai Magyar Könyves Céh alelnöke kiemelte, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Tamási-emlékévnek nyilvánította az idei esztendőt, így erre is hangsúlyt fektetnek.
Rá emlékező fontos műsorunk lesz: az MMA kiadó által megjelentetett Tamási-albumot mutatjuk be. Az összeállító is jelen lesz, a debreceni származású Cs. Nagy Ibolya irodalomtörténész, kritikus” – mondta H. Szabó Gyula. Hozzátette, reméli, hogy a várostörténeti, irodalomtörténeti séták sorába be tudnak iktatni egy Tamási-sétát is, hiszen nagyon sok helyszín köthető hozzá.
Felhívta a figyelmet műfordítók a hagyományos találkozójára is. Végül említést tett egy szintén kolozsvári vonatkozású irodalomtörténeti megemlékezésről. Tavaly októberben volt 50 éve annak, hogy Kemény Jánost eltemették Marosvécsen, ennek kapcsán szeretnének az íróról beszélni, különös tekintettel arra a keveset emelgetett korszakára, ami Kolozsvárhoz köthető.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!