Bocsárdi László
A színháznak nem a muzealitása, hanem a jövő felé tekintése az érdekes és a fontos – mondta el megkeresésünkre Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatója annak kapcsán, hogy az intézmény idén ünnepli megalakulásának 70. évfordulóját.
2018. augusztus 29., 17:012018. augusztus 29., 17:01
Hetvenedik születésnapját ünnepli a 2018/2019-es évadban a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, amely az évad első felében egész rendezvénysorozattal emlékezik a teátrum történetére, az évad második felében pedig a néző olyan fiatal tehetségekkel ismerkedhet meg, akik a színházi nyelv megújulásának lehetőségeit keresik.
– mondta el megkeresésünkre Bocsárdi László, a sepsiszentgyörgyi színház igazgatója annak kapcsán, hogy az intézmény idén ünnepli megalakulásának 70. évfordulóját.
A szakember közölte, annak kihangsúlyozására, és abból kiindulva hozta létre a hatvanadik születésnapon a Reflex Nemzetközi Színházi Fesztivált, hogy a színház tovább él, és még inkább kinyílik a nézők felé, kommunikációs csatornaként szolgál az európai kultúra felé. Kifejtette, a hetvenedik születésnap azért is érdekes, mert idén tartották a Reflex negyedik kiadását, a fesztivál pedig egyrészt azt bizonyítja, hogy életképes és az erdélyi magyar, sőt a romániai színházi élet egyik legfontosabb szemléjévé nőtte ki magát, másrészt hogy a színház jelen idejű, kortárs intézmény.
„A színháznak nem a muzealitása, hanem a jövő felé való tekintése az érdekes. A hetvenedik évforduló 2018/2019-es évadában ennek jegyében csupa fiatal, kortárs meghívott érkezik Sepsiszentgyörgyre. Az egyik legizgalmasabb kortárs rendező Romániában Radu Afrim, vele kezdjük az évadot, majd olyan rendezők kapnak lehetőséget, akik a kortárs magyar nyelvű színjátszás már jól ismert figurái, mint például Sardar Tagirovsky, vagy olyanok, akik Sepsiszentgyörgyön még nem rendeztek, de a saját környezetükben ismertnek számítanak. Ilyen Botos Bálint, a kolozsvári művészeti, színházi élet egyik ismert figurája, aki az alternatív színjátszásban bizonyított eddig, és a magyarországi fiatal rendező, Hegymegi Máté, aki szintén izgalmas színházi világ kialakításában jeleskedik, a mozgás felől közelítve meg a színházat”
– sorolta Bocsárdi László. Hozzátette,
A 2018/2019-es évadot az Egy zabigyerek kék háttér előtt történetet mesél című előadás nyitja szeptember elején, amelyet Radu Afrim rendező Molnár Ferenc Az üvegcipő című drámájából kiindulva hoz létre. A szilveszteri előadást ismét Sardar Tagirovsky rendezi, aki ezúttal a klasszikus, élccel teli Plautus-komédiát, A hetvenkedő katonát viszi színre. Az évad második felének két fiatal pályakezdője Botos Bálint és Hegymegi Máté.
A sepsiszentgyörgyi közönség 2016-ban már találkozhatott Botos Bálint munkájával a Szent György Napok keretében a Közel sincs már e vadság erdeinkben, majd 2017-ben a Zéró című előadás alkalmával, amelyeket a kolozsvári Váróterem Projekt égisze alatt rendezett. Hegymegi Máté kétszer rendezett a budapesti Katona József Színházban, a mozgásszínházi rendezőként végzett alkotó az utóbbi időben szövegalapú színházzal is foglalkozik; vezérelve, hogy egy előadás akkor működik, ha sem a mozgás, sem a szöveg nem válik öncélúvá benne.
Vendégelőadásként Yasmina Reza Művészet című produkcióját tekinthetik meg Barabás Árpád rendezésében a Kézdivásárhelyi Városi Színház előadásában. Látható lesz az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulatától Zakariás Zalán tolmácsolásában Matei Vișniec Migránsooook című előadása is. Tervben van továbbá Bocsárdi László rendezésében egy előadás, amely a Tamási Áron Színház és a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem végzős színészeinek együttműködéséből jön létre, illetve egy előadáscsere a Kolozsvári Állami Magyar Színházzal.
Az új évad előadásaira szeptember 3-tól válthatóak bérletek a központi Jegyirodában vagy interneten a biletmaster.ro weboldalon.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!