Kató Emőke kolozsvári színésznő a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjátadó gáláján Bukarestben
Fotó: Facebook/UNITER/Andrei Gîndac
Kató Emőke kolozsvári színésznő és Zakariás Zalán rendező is nagyon örül az UNITER-díjnak – értékelt a Krónikának a két alkotó. A Román Színházi Szövetség a legjobb színésznőnek járó díjat ítélte oda Kató Emőkének, az udvarhelyi színház társulata pedig a Zakariás Zalán rendezte előadásért kapott elismerést. „Tudomásom szerint én vagyok az első romániai magyar színész, aki UNITER-díjat kap egy román nyelvű előadásban való szerepléséért, és ennek módfelett örülök” – mondta Kató Emőke.
2021. július 20., 16:002021. július 20., 16:00
2021. július 20., 16:032021. július 20., 16:03
Amint arról beszámoltunk, erdélyi magyar színházi alkotókat is díjaztak hétfőn este a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjátadó gáláján Bukarestben. A legjobb színésznőnek járó elismerést Kató Emőke, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze vehette át a kolozsvári Reactor független színházi műhely Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois (Mindaz, amit Alois elvett tőlem) című produkcióban nyújtott alakításáért. Az előadás rendezője Andrei Măjeri. A legjobb televíziós előadás díját a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Rövidek című produkciója kapta, Zakariás Zalán rendezésében.
Erdélyi magyar színházi alkotókat is díjaztak tegnap este a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjátadó gáláján Bukarestben.
Nagyon örülök az elismerésnek, annál is inkább, mert
– mondta Kató Emőke. Hozzátette, jólesik, hogy a szakma elismerte a munkáját. „Annak is módfelett örülök, hogy egy ilyen szerepet alakíthattam, hiszen összetett, sok „játszanivalót” kínáló szerepről van szó: egy Alzheimer-kóros nőről” – mondta a színművész. Kitért arra is, az előadás az Alzheimer-kór előrehaladásának folyamatát követi végig, és az a jó benne, hogy rengeteg humorral közelít a témához.
„A téma ebben a tálalásnak nem tűnik annyira durvának, hogy a néző megijedjen. Persze az elején én is megijedtem attól, hogy milyen ez a betegség, de a munkafolyamatban úgy állítottuk be a témát, hogy az, aki esetleg Alzheimerben szenved, az is tudjon örülni az életnek. Ismétlem,
– mondta Kató Emőke.
Fotó: Facebook/UNITER/Andrei Gîndac
Mint fogalmazott, az előadás finom humorral nyúl a leépülés nehéz témájához. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy mit jelent számára, hogy bár a Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze, nem a nagy kőszínház tagjaként, hanem egy független alkotóműhelyben való munkájáért kapta meg a rangos elismerést. „Így még nagyobb kitüntetés számomra, hiszen a nagy kőszínházaknál könnyebb díjat kapni. Ugyanis ott olyan nagynevű rendezők dolgoznak, mint Silviu Purcărete, Andrei Șerban vagy Tompa Gábor, és az ő rendezéseikre nyilván jobban odafigyel a szakma. Most úgy érzem, hogy ez az elismerés az én munkámról szólt” – fogalmazott a színésznő.
A legjobb televíziós előadás díját kiérdemlő udvarhelyi produkció Samuel Beckett szövegeiből készült. A filmes színházi kísérletnek nevezett premiert a járványhelyzetben online tartották 2020 decemberében. Zakariás Zalán rendező megkeresésünkre azt mondta, nagyon örvend az UNITER-díjnak, ami elsősorban nem neki szól, hanem az udvarhelyi társulatnak.
„Régi szakmai kapcsolat van köztem és a társulat közt, két évig voltam a művészeti igazgató. Az elismerés annak a gyümölcse, hogy sokat és keményen dolgoztunk együtt. Ugyanakkor egy életszakaszra való visszajelzés is számomra a díj” – mondta a rendező. Hozzátette, úgy érzi, az UNITER-díj az udvarhelyi társulatnál mindenkié.
– mondta Zakariás Zalán.
Fotó: Facebook/UNITER/Andrei Gîndac
Kifejtette, a társulat első filmes színházi kísérlete volt a díjazott előadás, és a pandémia miatt nehezített terepen dolgoztak. „Olyan időszakban született az előadás ötlete, amikor egyáltalán nem lehetett színházzal foglalkozni sem, hiszen minden zárva volt a korlátozások miatt” – mondta a rendező.
Az UNITER zsűrije a 2020. január 1. és december 31. közötti bemutatott előadásokból, rádiójátékokból és televíziós/online feldolgozásokból válogatott. Az idei jelölő zsűri tagjai Oana Cristea Grigorescu, Claudiu Groza és Cristina Rusiecki színházkritikusok voltak; a nyerteseket kiválasztó zsűri pedig a szakemberekből állt: Puiu Antemir díszlettervező, Alina Epîngeac színházkritikus, Eugen Jebeleanu, rendező, Dorina Lazăr, színésznő, és Octavian Saiu színházkritikus.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
szóljon hozzá!