Fotó: Krónika
A Lovass Anita õsbemutatóját 1994-ben tartották a budapesti Radnóti Színházban. A drámában hétköznapi figurák életképei villannak fel vágyaikkal és kudarcaikkal együtt. Lovass Anita, a manikûrösnõ egyhangú életét kívánja felváltani az opera-énekesnõi pályával, tehetségét azonban mindenki megkérdõjelezi, így magára marad. A Németh Ákos színmûvében megjelenõ szereplõk kusza kapcsolatai silányak és üresek, a földhözragadt, önzõ figurák képtelenek megérteni egymást és megértetni magukat. A múltat mindenik teherként hordja magában, s a jövõ hazug szólamként vagy apokaliptikus vízióként jelenik meg. A tehetetlen állapotból való szabadulás igénye csaknem valamennyiükben jelen van, de képtelenek cselekedni, mintha mindannyian haldokolnának, s a haldokló utolsó jajkiáltásával próbálnának belekapaszkodni a legközelebb lévõ személybe. Ez leginkább Lovass Anitára érvényes, akit többszörösen megaláznak, s akit végül mindenki eltaszít magától: apja, barátnõje, võlegénye egyaránt. Az elõadás szerepeit Halasi Erzsébet, Kiss Csaba, Tóth Tünde, Gajai Ágnes, Fodor Réka, Dobos Imre (Kovács György-díjas), Firtos Edit, ifj. Kovács Levente, Szotyori József és Csepei Róbert alakítja, a díszleteket, illetve jelmezeket Florina Bellinda Birea tervezte.
A Kisebbségi Színházak Kollokviumát megelõzõen új elõadást visz színre vasárnap 19 órától a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház. „Ezt a bemutatót nem terveztük erre az évadra” – jelentette ki Béres László színházigazgató. Vaszilij Szigarev kortárs orosz drámaíró Fekete tej címû kétrészes színmûvét elsõ alkalommal játsszák magyar nyelven, a színmûvet Tompa Andrea dramaturg fordította. A társulat a Magyar Elektra bemutatója és a május 4–12. között tartandó kollokvium közötti viszonylag eseménymentes idõszakot használta ki az új produkció színreviteléhez.
„A színmû posztkommunista történet, amely olyan helyen játszódik, ahol még a vonat sem áll meg” – magyarázta Barabás Árpád színész. A stúdió-elõadás rendezõje arra is kitért, hogy a kenyérpirítóval „feketézõ” fiatal párról szóló történet helyszíne akár Csíkrákos is lehetne. Barabás elmondta, mivel a színmû szövege meglehetõsen szabados, 16 évnél fiatalabbaknak nem ajánlott. A fõszerepekben Blénessy Enikõt és Antal D. Csabát láthatja a közönség, de színre lép a színpadmester, az ügyelõ, a hangosító és egy díszletmunkás is. A Fekete tej díszleteit és a jelmezeit régi kellékekbõl alakították át.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház is bemutató elõadással várja közönségét a hétvégén. A Tompa Miklós Társulat vasárnap 19 órától Örkény István Macskajáték címû tragikomédiáját tûzte mûsorára. A klasszikusnak számító darabot László Csaba irányításával viszik színre, aki elsõ alkalommal mutatkozik be rendezõként. Az Örkény 1969-ben született kisregénye átdolgozásával készült, sokat játszott színdarab sok-sok érzelemmel és humorral jeleníti meg az öregedés és az emberi elmagányosodás drámáját. A stúdió-elõadásban Balázs Éva, Kilyén Ilka, László Zsuzsa, B. Fülöp Erzsébet, Berekméri Katalin, Kilyén László, Henn János és Meszesi Oszkár szerepel.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.