Székely Csaba átveszi a rangos elismerést
Fotó: Facebook/UNITERoficial
Több erdélyi magyar színház előadása és alkotója is szerepelt a Romániai Színházi Szövetség (UNITER) elismeréseinek idei jelöltjei között, és a hétfő esti ünnepélyes gálán közülük többen díjra váltották jelölésüket: Bács Miklós, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésze a legjobb mellékszereplő díját zsebelte be a Rokonok (rendező: Bocsárdi László) című előadásban nyújtott alakításáért, Székely Csaba drámaíró a legjobb, ősbemutatóként színpadra alkalmazott szövegért járó elismerést vehette át.
2024. május 27., 23:362024. május 27., 23:36
2024. május 28., 00:192024. május 28., 00:19
Hétfőn este hirdették ki Bukarestben, az I. L. Caragiale Nemzeti Színházban a Román Színházi Szövetségnek (UNITER) a 2023-as év alkotásait, alakításait elismerő díjait. A szakmai elismerés történetének 32. gáláján díjazták Bács Miklóst, a Kolozsvári Állami Magyar színház színművészét a Bocsárdi László által rendezett Rokonok című előadásban nyújtott alakításáért. Móricz Zsigmond klasszikusnak számító regényének színpadi adaptációjában a Polgármestert, illetve a Polgármester titkárát alakítja a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színházművészeti Tanszékén is oktató művész.
Bács Miklós a Rokonok című darabban
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A legjobb, ősbemutatóként színpadra alkalmazott szövegért járó díjat Székely Csaba drámaíró vehette át Az igazság gyertyái című darabért. Az előadást a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata mutatta be Sebestyén Aba rendezésében, díszletét Sós Beáta, jelmezeit Hatházi Rebeka tervezte.
A produkció zenéjét szerző Cári Tibor szintén díjat vehetett át hétfőn este a legrangosabb romániai színházi elismerés átadóünnepségén, amelyen a Legjobb zene és sound designért járó kitüntetéssel ismerték el munkáját.
Több erdélyi magyar színházi alkotót is jelöltek a Román Színházi Szövetség (UNITER) idei díjaira: többek közt kolozsvári előadást és színészt, sepsiszentgyörgyi, temesvári előadást, marosvásárhelyi színészt – derül ki a szövetség közleményéből.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban a közönség hétfőn, március 24-én 19 órától idén először láthatja a Madarak című produkciót.
szóljon hozzá!