„A kuflik találtak ki engem” – Kolozsvári találkozó Dániel András gyerekkönyvíró-illusztrátorral

•  Fotó: Oláh Eszter

Fotó: Oláh Eszter

Nem csak a gyerekeknek szóló fantáziatörténetekben, a képek világában is szeret újat teremteni Dániel András író-illusztrátor – a mára már animációként is ismert „kuflik” kitalálója. A 10. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten megtudhattuk, hogyan születtek a különleges, se nem kifli, se nem kukac figurák, valamint hogy miért éppen a gyerekirodalmat választotta, mint kifejezési formát. 

Oláh Eszter

2021. június 05., 18:212021. június 05., 18:21

2021. június 06., 13:582021. június 06., 13:58

Csupa kíváncsi, könyvét magánál szorongató gyermekkel telt meg szombat délelőtt a Bánffy-palota udvara. A nézőteret betöltő gyerekek mellett a szülők és egy-egy kósza felnőtt is érdeklődéssel várta a kuflik világát megteremtő Dániel András érkezését. A 2017-ben megjelent „Egy kupac kufli” című mesekönyv alapján készült animációt bizonyára széles körben ismerik már kicsik és nagyok. És hogy kik a kuflik?

Idézet
Se nem kifli, se nem kukac, simán kufli, ezt mondogasd!”

– csendül fel a mára már 23 epizóddal és mozifilmmel bővült animációs sorozat.

„Ha megteremtesz egy világot, nem lehet csak úgy kiszállni belőle”

A László Noémi költő által vezetett beszélgetésen azonban megtudhattuk, hogy Dániel András már az elhíresült kuflik előtt is több gyerekkönyvet írt, illetve illusztrált. Mert, hogy a könyveiben megjelenő, színes világokat szintén az író alkotja. Ilyen a 2013-ban kiadott, egyperces meséket tartalmazó „Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém)” is, amelyből a szerző a hallgatóság örömére párat fel is olvasott. Felmerül tehát a kérdés, hogy egy ennyire egyedi univerzum születésénél, mint amilyen a kufliké, honnan indul az ötlet – főleg ha a szerző írója és egyben illusztrátora is műnek –, a figura szüli meg a történetet vagy fordítva?

Idézet
A kuflik szültek meg engem”

– válaszolta nemes egyszerűséggel az Dániel András, rámutatva ezzel az írói ihlet illékony természetére. „A legváratlanabb pillanatokban jut eszedbe valami. Ott az ötlet, amit vagy elfelejtesz, vagy megmarad. Ha pedig marad, kezdened kell vele valamit, ami aztán alakul, formát ölt, végül meg jó esetben lesz belőle egy történet” – tette hozzá.

Nem csak történetekben, képekben is szereti kifejezni magát, hiszen elmondása szerint gyerekkora óta mindenhová, ahová csak teheti, firkákat, apró rajzocskákat készít. A jobban sikerülteket megőrzi, hogy később felhasználhassa őket munkáihoz.

A kuflik is egy ilyen kukacszerű firkából indultak, mára azonban egy mikrouniverzumban élik önálló életüket az elhagyatott réten, amelynek már csak a neve elhagyatott, hiszen meglehetősen forgalmassá vált az évek során.

Bár bevallása szerint az „Az egy kupac kufli” kifejezetten egy kiadásos műnek indult, hamarosan napvilágot lát a sorozat 17. része is. „Arra jöttem rá, hogy ha megteremtesz egy világot, nem lehet csak úgy kiszállni belőle. Tartanod kell magad ahhoz a sajátos formavilághoz, ezért nagyon kell figyelnem rajzolás közben, hogy stílusban tudjam tartani a kuflikat” – mesélte a könyvek illusztrátora, aki ha épp nem a sorozat következő részén dolgozik, szereti új formákban „kitombolni” magát. 

Ami a rajzban a firka, az a szövegben a halandzsa

Az irodalomnak számos műfaját választhatná, ő mégis leginkább gyerekeknek szeret írni, hiszen – ahogy fogalmazott – így szabadon mozoghat a fantázia világa és a valóság között. Kiindulópontként gyakran használja a hétköznapok tapasztalatait, bizonyos értelemben tehát figurái is hétköznapiak, azonban a fantázia elemeivel bővülve teljesen új megvilágításba kerülnek. Nemcsak a képiek világában, a szövegben is szeret a valóságtól elrugaszkodni, amelyre jó példa a „Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém)” könyvben megjelent „A jelentés nélküli szavak szótára” című mese, amelyben Kicsibácsi halandzsaszótárból olvasva deríti jókedvre Kicsinénit. Elmondása szerint a halandzsa nem más, mint a fantázia szabadjára engedése, ahol a nyelv szigorú szabályai nem érvényesülnek.

A gyermekirodalom irodalomban betöltött szerepén túl szó esett a nyomtatott könyv által nyújtott élményről is, és arról, hogyan alakul az olvasás a technikai vívmányok korában.

Tapasztalata szerint a digitális, minél hatékonyabb időbeosztásra törekvő világban az emberek figyelme töredezetté vált.

Az temérdek információ, amellyel nap mint nap szembetaláljuk magunkat, felszabdalja figyelmünket és egyre kevésbé tudunk elmélyedni az olyan tevékenységekben, mint az olvasás. A felgyorsulás kapcsán említést tett a nyomtatott könyv olvasása által szerzett térélményről, amelyet az e-bookok vagy a különféle digitális eszközökön való olvasás nem pótolhat: „a könyvhöz kötődő térélmény teljesen más olyan, mintha beköltöznél a könyv borítótól borítóig tartó, zárt univerzumába, amelyben a szereplő szabadon, ide-oda mozog” – fejtette ki véleményét.  

A járvány időszakát kifejezetten termékenyen élte meg, a rendelkezésére álló idő alatt ugyanis egy hosszabb lélegzetvételű művel, egy regénnyel is elkészült. Emellett a kedvtelésből készített rajzaiból hamarosan egy képeskönyv is kiadásra kerül. A kuflirajongók pedig szintén örülhetnek, hiszen augusztusban érkezik a kuflik életéről szóló 3. mozifilm is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra