Az élet és az erő dalai

Lakatos Béla, az autentikus cigányzenét előadó magyarországi Ternipe együttes vezetője szerint zenekara világszerte ismert, hiszen kevés olyan ország van, ahol nem léptek fel. – Ön cigányzenész vagy roma? – Az, hogy az ember roma vagy cigány, és hogy ez pejoratív vagy sem, mindig az adott helyzettől és embertől függ: nevezhetünk bárkit „korrektül” romának, és közben lenézzük, vagy beszélhetünk egy cigányról úgy is, hogy derék, becsületes, dolgos ember.

2008. június 17., 00:002008. június 17., 00:00

Ez a kérdés bonyolultabb annál, mintsem valahol valakik eldönthetnék, hogy mától valaki nem cigány, hanem roma. Ha Lakatos Bélának hívnak, akkor ne írják a nevem Lakatos Béluskának, csak mert azt valaki kedvesebbnek érzi.
– Sokan magától értetődőnek tekintik, hogy a cigányok jó zenészek.
– Szokták mondani, hogy a vérünkben van, de ez nem igaz. Az viszont tény, hogy nálunk még a nagyon kicsi gyerekek is, ha zenét hallanak, azonnal énekelnek és táncolnak. De láttam már botlábú cigányembert, és hallottam már rossz hangú cigányt is.
– A Ternipe együttes 1989-ben, közel húsz éve alakult Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és budapesti fiatalokból Budapesten. Hogy kezdődött ez a sikertörténet?
– Először kedvtelésből zenéltünk, és egy klubban léptünk fel vasárnaponként. A klub vezetője kért meg, hogy állítsunk össze egy tizenöt perces műsort. Húsz-harminc ember előtt játszottunk, akik örömmel fogadtak. Aztán egyre többen jöttek hallgatni minket, de akkor még nevünk se volt: három-négy hónapja együtt volt már a csapat, amikor végre elkezdtünk nevet keresni.
– Miért lett Ternipe?
– A szó ifjúságot jelent, és azért döntöttünk e mellett, mert nagyon fiatalok voltunk, például az énekes lányok, Balogh Tünde és Mária tizenegy-tizenkét évesek. Sokat tanakodtunk, hogy mi lehetne, aztán azt mondtuk, legyen Ternipe, abban minden benne van: az élet és az erő.
– Ternipe nevű egyesületük is van, amelynek az a célja, hogy a roma kultúrát és hagyományápolást is ugyanolyan mértékben támogassák, mint más kisebbségeket. Hogy tudják ezt megvalósítani?
– A Ternipe Roma Művészeti Egyesületet 1997-ben alapítottuk, én vagyok az elnöke. Kezdetben azért volt fontos, hogy az együttesnek valamilyen jogi háttere is legyen, aztán pályázni kezdtünk, és rendszeresen megszerveztük a Ternipe-gálákat, amelyre több országból is érkeznek zenészek: fellépett már a Muzsikás együttes, a Kaláka, vagy például a görög népzenét játszó Sirtos. A rendezvény közkedvelt, mert bármilyen nemzetiségű embert meg tud szólítani 0-tól 120 éves korig.
– A filmrajongók is ismerhetik az együttes nevét, ugyanis a Ternipe énekli Szász János Woyzeckének főcímdalát. Mi ennek a története?
– Varga Gusztáv, az egykori Kalyi Jag együttes vezetője hallotta a zenénket, és úgy döntött, felkarol bennünket. A Kalyi Jagot Franciaországba hívták fellépni, de nem tudtak menni, és Gusztáv bennünket ajánlott maguk helyett. Úgy tudom, Szász János azon a franciaországi fellépésen hallott minket, de mi már csak Budapesten találkoztunk. Most viszont egy többrészes sorozat készül Romániában, amelynek a Muro Shavo Kiki című dalunk lesz a főcímdala, egyelőre 30 részre vásárolták meg az engedélyt, és még terveznek két-három Ternipe-dalt a filmbe, de az külön megegyezés kérdése.
– Mikor vált egyértelművé, hogy népszerűek, mondhatni sztárok lettek?
– Nem szeretem a sztár szót, a cigánnyal ellentétben ez pejoratív. Roma identitásunk van, de minden külföldi szereplés alkalmával Magyarországot is képviseljük. Elsősorban magyarországi együttesként ismernek, és csak utána következik, hogy cigányzenészek vagyunk. Ez a sorrend számunkra is fontos. Az utóbbi időben sok minden változott a magyarországi zenében: az élő hangszereket kicsit mellőzik, megjelent a dob, a basszusgitár, a szintetizátor, a gépzene. Ezért úgy döntöttünk, mi inkább turnézunk, amíg Magyarországon lecseng ez az egész. Időközben voltunk Amerikában, Németországban, Franciaországban. Dallasban, egy baseballstadionban százezer ember tombolt a zenénkre. Minden nagyképűség nélkül elmondható, hogy ma már szinte mindenhol ismerik a Ternipét, volt, hogy ugyanazon a napon jelent meg több országban is a lemezünk.
– Autentikus zenét játszanak, és gyakran írnak dalokat, balladákat. Mitől válik autentikussá egy saját szerzemény?
– Ha autentikus zenéről és tradícióról beszélünk, a kezdetekre kell figyelni: régen a cigányok a kis házaikban ültek, vagy összegyűltek a tűz körül, egyikük énekelni kezdett, a többiek csatlakoztak hozzá, alakítgatták a szöveget, dallamot. Általában szegények voltak, az volt fontos számukra, hogy főznivaló legyen, ne fázzanak, és érezzék jól magukat. Fogták a kanalat, az ajtófélfán dobolni kezdtek vagy szájbőgőztek, és máris jó volt a hangulat. 2008-ban természetesen ez már nem mindig így történik. A Ternipe dalaiban nem a zene, hanem az ének az, ami magával ragad. Van egy alapének, a vokális rész pedig kvintekből és tercekből építkezik, a hangszerek kísérik az éneket, nem az ének megy a hangszer után. A ritmikai részt ezzel autentikussá tudjuk tenni.
– A szövegeket közösen írják? Van olyan dal, amelynek különleges története van?
– Változó, hogy melyik dalszöveg hogyan születik, a kedvenc történet viszont nem a sajátom, hanem az együttes egyik tagjához kötődik. A Romániában talán legnépszerűbb dalunkról, a Muro Shavo Kikiről van szó, amelyet a mandolinon játszó Farkas István szerzett. 1993-ban született a kisfia, és ezt az örömöt szerette volna közölni az egész világgal. A szöveg arról a boldogságról szól, hogy a kisfiú majd megszólal, vagy hogy az apja meg fogja tanítani táncolni. A dal szívből jön, és ez akkor is érezhető, ha a szöveget sokan nem értik. Talán ezért van akkora sikere.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás