Fotó: A szerző felvétele
2011. április 07., 09:232011. április 07., 09:23
Az anyaországi kortárs szerző eredetileg monodrámaként vetette papírra a darabot, azonban Patkó Éva rendező többszereplős produkcióvá alakította át. „A szövegkönyvhöz nem adtam hozzá semmit, de már olvasás közben több szereplő jelent meg előttem. Egy látványos és mozgalmas darabként képzeltem el, amelynek számos interaktív része is lesz” – árulta el a fiatal rendező. Patkó úgy véli, hogy a darabban a közönségnek szóló kérdések és játékok megnyitják azt a bizonyos negyedik falat, amely a nézőteret a játéktértől választja el. Így a publikum is a mese része lehet, és megtapasztalhatja, a sötétség jó oldalát, mágikus erejét.
Az alkotók az előadást egyébként az 5 év fölötti és 3000 esztendő alatti gyerekeknek ajánlják. Azért a magas felső korhatár, mert a Balázs Éva alakította, sötétben látó tündér is három évezredes. „Nagymamaként soha nem hittem volna, hogy valaha tündéri szerepet fogok játszani. Úgy érzem, ez egy nagy ajándék – vallotta meg lapunknak a nemrég nyugdíjba vonult művésznő. – Óriási dolog, hogy hatvanegy éves fejjel megérhettem, hogy gyermek legyek a gyermekek között. Annál is inkább, mivel pályafutásom egyik legszebb munkáját éltem meg.” A darabban Balázs Éva két unokája – Balog Virág és Balog Imre Mátyás – is fellép, akik mellett ott lesz a vásárhelyi közönség számára már ismert, 13 éves Máthé Péter.
A produkció próbanaplója rendhagyó módon a www.sotetbenlatotunder.blogspot.com oldalon nyilvánosan is elérhető. A rendező és asszisztensei szerint ezzel is közelebb próbáltak kerülni a leendő közönségükhöz, melynek tagjaitól már a pénteki bemutató után visszajelzéseket várnak. Patkó Éva szerint a színésznek ma már nem csak a színpadról kell megszólítania a közönséget. A mesejátékot színpadra állító csapat egy rajzpályázatot is kitalált a gyerekek számára. A benevezőknek azt kell lerajzolniuk, mit lát a tündér a sötétben. A legjobb munkákat, több kategóriában, június elsején díjazzák. Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Csizmadia Imola, a zenét Veress Albert és Nagy Endre jegyzi.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!