Köllő Miklós gyergyócsomafalvi építészt is díjazták
Fotó: Gábos Albin
Több erdélyi közéleti személyiség munkáját ismerte el a Magyar Művészeti Akadémia, amely többek között kolozsvári, marosvásárhelyi, székelyföldi alkotóknak adta át hétfőn tagozati díjait.
2020. augusztus 31., 13:132020. augusztus 31., 13:13
2020. augusztus 31., 13:162020. augusztus 31., 13:16
Átadták a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozati díjait hétfőn a köztestület budapesti irodaházában. Az elismerést kilenc kategóriában tizennyolc alkotónak ítélték oda.
Idén kolozsvári, marosvásárhelyi, felvidéki és délvidéki alkotó, kutató és előadóművész is van közöttük” – emelte ki köszöntőjében Vashegyi György, az MMA elnöke. A díjakat az építőművészeti, a film- és fotóművészeti, az iparművészeti, az irodalmi, a képzőművészeti, a művészetelméleti, a népművészeti, a színházművészeti és a zeneművészeti tagozat vezetői adták át.
a székelyföldi településszerkezetek morfológiájának kutatásai mellett, a faépítészet terén a helyi építészeti értékek védelmét az ökológiai szempontokkal összekötő építőművészeti alkotó és oktatói munkássága elismeréseként.
Szőts István-díjat kapott Bálint Zsigmond – Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszttel kitüntetett – marosvásárhelyi fotóművész több évtizedes, magas színvonalú alkotómunkássága elismeréseként, valamint az erdélyi falvak világát, szokásait, tárgyi és szellemi néprajzát mély empátiával megörökítő tevékenységéért.
Sokrétű, kiterjedt életművével, prózaírói, kritikusi, szerkesztői munkásságával jelentős mértékben hozzájárult az elmúlt negyven év magyar irodalmának sokszínűségéhez, értékeinek gyarapításához. Műveiben a rendszerváltás utáni Magyarország egyéni és közösségi válsághelyzetének hiteles elemzőjeként a világregény műfajának megteremtésére tesz kísérletet.
amellyel a tagozat a művész sokrétű szobrászi, értékmentő restaurátori, művészpedagógusi, valamint művészegyesület-vezetői tevékenységét kívánja elismerni.
Csiky András a Kolozsvári Állami Magyar Színház nyugalmazott művésze, a 20. század második felének egyik legmarkánsabb erdélyi magyar színészegyénisége.
– olvasható az MMA közleményében.
Dr. Béres Melinda hegedűművész, a Kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia előadótanára szólistaként, kamarazenészként a régi zene több területén is maradandót alkotó magas szintű művészi és igényes zenepedagógiai munkássága, Erdély városaiban tartott mesterkurzusai elismeréseként a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti díját érdemelte ki.
A Magyar Művészeti Akadémia törekvése, hogy a magyar szellemi élet minél több jeles művészét, a művészetelmélet és a művészetszervezés, a művészetigazgatás területén tevékenykedő szakemberét támogassa. Ezen célkitűzése elérésének eszköze, hogy a köztestület elismeri és díjazza a kiemelkedő alkotótevékenységet, valamint a művészi és a művészeteket támogató területeken elért teljesítményt; ezzel segíti azt, hogy a díjazottak alkotómunkájukkal tovább gazdagítsák a magyar művészeti életet, illetve hozzájáruljanak a magyar művészeti élet értékeinek feltárásához, megismertetéséhez – áll az MMA közleményében.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!