Zágoni Balázs rendező, Tóth Orsolya vágó és Benkő Levente történész a vetítés után tartott beszélgetésen
Fotó: Kiss Judit
Márton Áron életének első ötven évét idézi fel Zágoni Balázs A püspök reggelije című dokumentumfilmje, amelyet szombat délelőtt mutattak be a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle keretében Kolozsváron a Győzelem moziban.
2018. október 06., 17:472018. október 06., 17:47
2018. október 06., 17:482018. október 06., 17:48
Az 53 perces alkotás az 1896-ban Csíkszentdomokoson született katolikus püspöknek, a huszadik századi erdélyi történelem egyik legjelentősebb alakjának életútját kíséri végig korabeli fényképek, mozgóképrészletek felvillantásával, levéltöredékekkel, interjúalanyok, szakértők megszólaltatásával.
„Két gondolat nem hagy nyugodni. Az egyik: milyen volt ez az ember valójában? Milyen képet őriznek róla azok, akik közel voltak hozzá? Hogy hozta döntéseit, hogyan vívódott? A másik: nyolc évtizedet élt a film korában, ennek a felét Erdély katolikus püspökeként. Hogyan lehetséges, hogy erről az emberről egyetlen mozgókép sem maradt fenn? Legalább annyira szeretnék találni egy filmfelvételt róla, mint amennyire meg akarom érteni bölcsességének forrását” – vallja a rendező, és Zágoni Balázs fenti gondolatait hallhatjuk a film legelején a narrátor tolmácsolásában. A film 1944-ig követi nyomon Márton Áron életét, addig a kritikus pontig, amikor határozottan felemelte szavát Kolozsváron a zsidók védelmében és tiltakozott a deportálások ellen.
a fiatal felnőtt Márton Áron életének kanyargós útját, különböző állomásait ismerheti meg a néző úgy, hogy közben mindvégig kíváncsian várja: megtalálják-e a film végére az alkotók az olyan lázasan keresett mozgóképeket, amelyeket felvillan a püspök arca.
A vetítés végén tartott beszélgetésen Benkő Levente történész azt a kérdést tette fel a közönségnek, hogy vajon a dokumentumfilm megtekintése után a nézőkben kialakult Márton Áron-kép mennyiben lett árnyaltabb, és így képzelték-e el a püspök életének részleteit, jellemét, emberi arcait, mint ahogy Zágoni filmje felvillantja. A kérdésre hallgatólagosan vagy kézfelemeléssel igent mondtak a legtöbben. A rendező elmondta, tervezik a püspök életének későbbi szakaszait feldolgozó folytatást is, azonban hogy mikor készül el, sok minden függvénye, olyan dokumentumfilmet szeretnének készíteni, amelyben „újdonságok” derülhetnek ki a püspök életéről, hiszen már sok dokumentumfilmes alkotás készült Márton Áronról.
A rendező azt is elmondta, hatalmas csapatmunkát jelentett a film elkészítése, több mint harmincan dolgoztak rajta tíz éven keresztül. A püspök reggelijében olyan interjúalanyok is megszólalnak, visszaemlékeznek, akik elhunytak már: ilyen Kányádi Sándor költő, Fodor Sándor író, vagy Poszler György kolozsvári születésű, Széchenyi-díjas magyar irodalomtörténész. A film narrátorai többek közt erdélyi színészek: Bogdán Zsolt, Hatházi András, Salat Lehel, a vágó Tóth Orsolya. A vasárnap estig tartó, 14 településen tartott szemle részletes programja a filmtettfeszt.ro honlapon olvasható.
Nagykorú, immár 18 éves lett a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle, Erdély talán legfontosabb magyar nyelvű filmes versenye, amelyet október 3. és 7. között szerveznek Kolozsváron – jelentették be pénteken a szervezők.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
1 hozzászólás