Fotó: Biró István
2011. április 04., 09:262011. április 04., 09:26
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban megtartott díjátadón Szilágyi Mátyás kolozsvári magyar főkonzul olvasta fel a díjazott színművész laudációját, aki az erdélyi magyar színészi hűség megtestesítőjének nevezte az idén 97. életévét betöltő Senkálszkyt. Szilágyi elmondta, Senkálszky Endre 74. éve űzi a színészmesterséget, ebből ez a 72. esztendeje, amit a kolozsvári színtársulatban tölt, és saját hitvallása szerint „a színház nem kellemes időtöltés, hanem fájdalmas keresés, a rend, a világosság és az igazság keresése”. Európa legidősebb aktív színésze, aki 1977-es nyugdíjazása óta is megszakítás nélkül folytatta a színészi munkát, elmondta, örül, hogy még mindig a színpadon szolgálhatja a magyar színjátszást.
Senkálszky Endre pályája amatőr színjátszással kezdődött. 1935–1937 között Hetényi Elemér kolozsvári színiiskolájában tanult. 1937. szeptember 1-jétől Szabadkay József társulatánál játszott Aradon, 1938. augusztus 15-étől Jódy Károly társulatánál vándorszínészkedett, majd 1939-től a kolozsvári Thália-színházhoz szerződött. 1944 júliusában katonai behívót kapott, ennek ellenére tovább játszott a Budapestre menekített társulatban. 1945 januárjában Budapesten fogságba került, ahonnan az akkor alakuló néphadseregbe való belépéssel sikerült szabadulnia.
1945. június 1-jén hazaérkezett Kolozsvárra; ő játszotta a sétatéri színkörbe átköltöztetett magyar színház megnyitóján a Bánk bán címszerepét (a rendező Janovics Jenő volt). 1947. január és november között a színház igazgatóhelyettesi tisztét is betöltötte. 1949–1954 (az intézet Marosvásárhelyre költözése) között a kolozsvári Magyar Művészeti Intézet tanáraként témagyakorlatot tanított. 1955-től kezdve rendezői feladatokat is vállalt; első rendezése (Patkós Györggyel közösen) Federico García Lorca drámája, a Bernarda Alba háza volt. 1964–1969 között a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója volt. 1977-ben saját kérésére nyugdíjba vonult, de ezt követően is folytatta és folytatja ma is a színészi munkát.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
szóljon hozzá!