Kimarad például a műsorfolyamból a 48 éve heti rendszerességgel sugárzott Szabó család, és a Falurádió hajnali műsora helyett is új műsor jelentkezik Hajnal-Táj címen. A rádió legfontosabb hírműsora, az Esti krónika mától romániai idő szerint 18.30-tól lesz hallható. „Természetesen jobb hallgatottsági mutatók elérése a cél – ecsetelte lapunknak a változtatás indítékát Kerényi György –, de vannak műsorok, amelyeknél nem a hallgatottság a meghatározó. Nem fogunk bulvártémákkal foglalkozni, nem leszünk vulgárisak.” Még a hallgatócsalogató zene is kiszorult a rádió reggeli műsoraiból.
A főszerkesztő azt ígérte, a határon túli magyar tematika nem sínyli meg a változásokat. Igaz ugyan, hogy a mától 19.30-tól jelentkező Határok nélkül műsornak elmarad a kora reggeli ismétlése, de mind a vidékieknek szánt Hajnal-Táj műsorban, mind a 17 és 19.30 között sugárzott Közelről című műsorban lesznek határon túli bejelentkezések. Kerényi György úgy vélte, nem szerencsés elkülönült műsorokba gyűjteni a határon túli témákat; az a jó, ha ezek szervesen illeszkednek a rádió műsoraiba. Példaként a közlekedési híreket hozta fel, ahová a fontosabb határon túli információk is bekerülnek. A Kossuth Rádiónak egyébként nemcsak a műsorait, de a hangzását is átalakítják. Bizonyos napszakokban ezentúl mindig ugyanazokat a hangokat fogja hallani a hallgató. „Megpróbáljuk oldottabbá tenni a beszédmódot” – ecsetelte Kerényi.
A főszerkesztő cáfolta, hogy a változások a takarékosság jegyében történnének. Elismerte azonban, hogy gazdasági megfontolásból kénytelenek lemondani a bukaresti tudósítói állomás fenntartásáról. Kijelentette, Romániából ezentúl a rádió külső munkatársai jelentkeznek.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.